Ağız ve Diş Sağlığı

Diş çekimi ve sonrası iltihaplanma - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Ağız ve Diş Sağlığı>Diş çekimi ve sonrası iltihaplanma
Havasokulu 02:43 13.02.17
Diş çekimi sonrası iltihap, Diş çekiminden sonra abse ya da iltihap oluşması oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Genellikle diş çekimi yapıldıktan bir ya da birkaç gün içinde ortaya çıkabileceği gibi bazen birkaç hafta sonra da oluşum gösterebilir. Diş çekiminden sonra oluşan iltihabın tedavisinden önce iltihaba neden olan faktör tespit edilmelidir. Diş çekiminden sonra iltihap olasılığı daha çok 20'lik dişlerin çekilmesi ile ortaya çıkar. 20'lik dişlerin çekilmesinden sonra oluşum gösteren alveolit yakınmalar gün geçtikçe diş eti iltihabına neden olabilir. Genellikle kişi iyileştiğini zanneder, ancak alveolit şikayetler hala devam eder.


Diş çekiminin ardından gözden kaçan ve bölgede kalan diş parçası iltihaba yol açabilen bir diğer faktördür. Ayrıca diş çekiminden sonra ağız hijyenine dikkat etmemek bölgede abse ve iltihaba yol açabilir.

Diş Çekimi Sonrası İltihap belirtileri

Diş çekiminden sonra oluşan iltihap kendini dişeti ve yüzde ağrı ile gösterebilir.
Sıcak ve soğuk şeylere karşı hassasiyet başlar.
Diş etinden irin ya da cerahat akabilir.

Diş Çekimi Sonrası İltihabın Riskleri Nelerdir?

Diş eti çekiminden sonra oluşan iltihap çok ciddi problemlere yol açabilir. İltihaplanmadan kalp, böbrek ve karaciğer etkilenebilir. Vücut bir nevi enfeksiyon tehdidi altına girerek enfeksiyon kan yolu ile diğer organlara kadar ulaşabilir. Bu nedenle dişlerde oluşan iltihap asla hafife alınmamalıdır. Fark edildiği anda uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Diş Çekimi Sonrası İltihap Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çekiminden sonra oluşan iltihap genellikle antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Fakat dişetinde diş parçası ya da farklı bir cisim iltihaba neden olmuşsa iltihap tedaviden sonra nüksedebilir. Bu nedenle de tedaviden önce iltihaba neden olan faktör tespit edilerek bloke edilerek tedavinin kesinliği sağlanmalıdır.

Alıntı
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
SiLence 00:36 12.04.17
Paylaşım için teşekkürler.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
007 12:39 15.05.17
Paylaşım için teşekkürler kardeşim
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Papua 12:32 19.06.17
Eysan 09:50 26.03.18