ALLAH (c.c)

Allah Bilgisi Muhabbeti Doğurur - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
ALLAH (c.c)>Allah Bilgisi Muhabbeti Doğurur
Havasokulu 14:50 14.02.18

Allah bilgisi (marifet) muhabbeti doğurur. Allah'ı tanıyan O'nu daha çok sever. İnsan, Allah'ın gücünü, fiillerini, otoritesini, isim ve sıfatlarını tanıdıkça O'na olan sevgi ve saygısı artar. İnsan Allah'ı marifeti oranında sever. Fazla bilen fazla sever. Ma'bud en çok sevilendir. Allah vedûd'dür, hem çok sever hem de çok sevilir." İnsanlardan kimileri, Allah'tan başka ortaklar edinirler ve Allah'ı sever gibi onları severler. İnananlar ise en çok Allah'ı severler."

Mü'minin Rabbi hakkındaki bilgisi ve O'nun büyüklüğünü idraki onu bütün benliğiyle Allah'a bağlanmaya yöneltir. Artık Allah bilgisinden sonra hiçbir güç ne kadar büyük olursa olsun mü'minin yanında hiçbir yer işgal edemez, herhangi bir değer ifade etmez. Onun ruhu artık Allah'la beraberdir. Allah'tan başkası ile dostluğu ve muhabbeti yoktur. Allah'tan başkasına asla itaat etmez. Çünkü tevhidin anlamı her şeyde ihlas ile bir tek Allah'a teslimiyettir. Allah sevgisinin nihai anlamı da budur.

"De ki: Allah'ı seviyorsanız, bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı
bağışlasın.

Allah, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir." Hiç şüphesiz Allah sevgisi, kuru laflarla yapılan bir iddia olmadığı gibi, sadece gönlün aşkla dolması da değildir. Bunların yanında mutlaka Allah'ın elçisine uymak, O‟nun getirdiği hidayet üzere yürümek ve nizamını hayata uygulamak da gerekir. İman bir takım süsleme ve bezeme laflardan ibaret değildir. İman ne ağızlarda gevelenen laflar, ne coşan hisler ve ne de yapılan birtakım ruhsuz davranışlardır. Aksine iman Allah'a ve Rasülüne itaat ve Hz. Muhammed'in bize tebliğ ettiği ilahi nizama göre davranmaktır. Bu ayet hakkında imam ibn Kesir şöyle der: "Bu ayet, Hz. Muhammed'in gösterdiği yol üzerinde yürümediği halde, Allah'ı sevdiğini öne süren herkesin aleyhine hükmeder. Böyle bir kimse, bütün söz ve davranışlarında Hz. Muhammed'e verilen islam dinine uymadıkça gerçekten yalancıdır."

M.H. Fadlullah, Min Vahyi'l-Kur'an

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Derdekea 20:55 14.02.18
Allah razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Och 20:57 14.02.18
Aryadua 09:22 15.02.18
TMO 21:54 24.02.18
Hocam çok beğendim Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Labezerin 21:06 03.03.18
İpek 02:23 06.03.18
Eloa 02:52 06.03.18
Havasokulu 11:04 20.03.18
TMO Nickli Üyeden Alıntı:
Hocam çok beğendim Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mecnunn 16:40 04.04.18
1 2