ALLAH (c.c)

Ben gizli bir hazine idim - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

ALLAH (c.c)>Ben gizli bir hazine idim
Filozof 22:28 24.10.19
İlahi Marifet


Allahu Teala kullarına sayısızca nimetler eta etmiştir fakat bunların içinde en önemli olanı "Marifetdir". Marifet nedir ? İrfan ilminde Allahı tanımaya marifet denir. Hani hadisi şerifte der ya "Men arafa nefse faqad arafa rabba" Kendini (kendi nefsini) tanıyan Rabbini de tanır.
Tanımak çok önemlidir. Tanımanın yani marifetin önemini idrak etmek için argüman takdim edeyim. Hadis i kudside Rabbimiz buyurur ki "Ben gizli bir hazine idim bilinmek, tanınmak istedim mahlukatı yaratdım." كُنْتُ كَنْزًا مَخْفِيًّا فَخَلَقْتُ الْخَلْقَ لِيَعْرِفُونِى

1)“Eğer dileseydik, içinizden yeryüzünde sizin yerinize geçecek melekler yaratırdık.” (Zuhruf, 60)

2)“Hani Rabbin, Meleklere: ‘Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim’ demişti. Onlar da: ‘Biz seni övüp-yüceltir ve (sürekli) takdis edip dururken, orada fesat çıkaracak ve orada kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?’ dediler. (Allah ‘Şüphesiz, sizin bilmediğinizi Ben bilirim.’ dedi. (Bakara, 30)

Marifetin mertebeleri vardır. Hani Cebrail (a.s)-ın Miracta bir noktadan sonra ireli gidemediği bir nokta vardı, işte marifetin en yüksek makamlarından biriydi bu nokta. İnsani kamil olan Hz Muhammedi Mustafa (s.a.s) marifetin en yüksek makamına ermiştir.
Bu kapı tüm insanlar için açıktır. Her kes kendi iman gücüne göre bir marifet makamı elde ede bilir. Şimdi merak eden olur ki, Marifetin sonu varmıdır ? Cevapı çok basitdir tabi ki hayır! Cennetde bile marifet nimetinden faydalanacağız ve bu sonsuzadek sürecektir zira Rabbimiz el Daimdir.


Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Lil bin Ali 22:32 24.10.19
ben bir zerreyim .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up