Allah Dostları & Evliyalar

şeyh muhyiddin-i arabi hazretlerinin oğlunun yetmişlere karışması - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 
Allah Dostları & Evliyalar>şeyh muhyiddin-i arabi hazretlerinin oğlunun yetmişlere karışması
Havasokulu 19:47 27.07.17

Muhiddîn-i Arabî Hz.nin, iki oğlu vardı. Birisi kahvede, meyhanede gizlice içki içer, ibâdet yapmaz, içki içtiğini babasından saklardı. Birisi de çok ibâdetçi ve babası ne derse, o ibâdeti yapardı. Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz., bu ibâdetçi oğlunu yanına alıp şöyle dedi:

– Seninle gideceğiz yetmişlar, yediler, üçler gelecek. Bunların içine bir kişinin karışması lâzım, onlardan bir tane eksiktir. Eksikliği sen dolduracaksın. Seni yetmişlara karıştıracağım. Yalnız benim ağzımdan çıkan sözü, ne olursa olsun, tatbik etmen lâzım, dedi. Yani oğlan bir imtihândan geçecekti. İkisi bir meyhaneye geldiler. Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz.:

– Bizim oğlanın hesabı ne ise vereceğim, söyleyin. Onlar hesabı çıkarttılar. Muhiddîn-i Arabî Hz. hesabı ödedi. İkisi yine dağa gittiler. İçki içen çocuk hesabı ödemek için gelmişti.

– Hesabı ödeyeceğim, deyince meyhaneci:

– Baban hesabı ödedi gitti, dedi. Çocuk çok müteessir olup:

– Demek babam, benim içki içtiğimi biliyormuş, diye ağladı. Oradakilere:

– Babamla kardeşim ne tarafa gittiler, dedi. Onlar:

– Şu dağa doğru gittiler. Çocuk arkalarından gitti. Onları gördü. Utandığından yanlarına gelemedi. Geriden takip ediyordu. Bir uçurumdaki kayanın başına Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz. ile ibâdetçi oğlu gelmişlerdi. Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz. yine oğluna:

– Oğlum, korkma burdan şimdi yetmiş güvercin uçarak gelir, buradan uçarak dönerler. Ben sana atıl derim, sen kayadan aşağı atılırsın. Onlarla beraber uçar gidersin. Sakın korkma! Emeğin boşa gitmesin. Geceli gündüzlü ibâdet ettin. Ben de senin yetmişlara karışman için Allahu Teâlâ'ya dua ettim. yetmiş güvercin geldi. Muhiddîn-i Arabî Hz. oğluna:

– Oğlum atıl, oğlum atıl, oğlum gidecekler atıl, dedi. Uçurum çok derindi, çocuk atılamadı. Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz. çocuğa tekrar izâhât veriyor.

– Birinci şansı kaçırdın. Şimdi yedi güvercin gelir, bunlar yedilerdir. Ben senin kötü olduğunu istemem. Kayadan aşağı atıl dersem, korkma atıl. Bu senin için bir imtihândır. Ben, sana bu fırsatı tanıttım ama burdan atılmazsan büyük bir fırsatı yine kaçırmış olursun, dedi. Yedi güvercin geldi. Onlar kaya etrafında uçarak dönmeye başladılar. Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz.:

– Oğlum korkma atıl, atla, kayadan aşağı atla diye ne kadar sıkıştırdıysa da çocuk atlayamadı. Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz.:

– Oğlum bu üçüncü son şansın. Üç güvercin gelir. Burda uçar, dönerler. Bu seferde atılmazsan başka şansın yok, dedi. İçki içen çocuk bir çalı arkasında bunları dînliyordu. Üç güvercin geldi. Yine kaya etrafında uçup dönüyorlar. Muhiddîn-i Arabî Hz.:

– Oğlum atıl gidecekler, çabuk atıl, şimdi gidecekler. Oğlan atılamadı. Çalı arkasında saklı olan diğer oğlu ayağa kalkarak:

– Baba, ben atılayım mı? Muhiddîn-i Arabî Hz.:

– Atıl, dedi. Çocuk kayadan aşağı atıldı ve üçlere karıştı.

– Ben senin için yetmişlara, yedilere, üçlere karışsın diye Allah'a dua ettim. Sen de ibâdet ettin, o hakkı kazandın. Bir adım atıp kayadan aşağı atlıyamadın. (İçkici çocukta ordan buraya saatlerce gözyaşı dökmüştü). Kardeşin yaptığına pişman olup ağladı. Senin korkaklığın, onun cesareti her şeyi değiştirdi. Allahu Teâlâ onu yetmişlara (üçlere) karıştırdı. Sen burda kaldın. İmtihânı sen veremedîn, o verdi, dedi.

İshâk (as), oğlunun peygamber olabilmesi için, Allah'a havâle etti. "Geyik vur gel, sana dua edeyim, peygamber ol" dedi. Allahu Teâlâ; geyiği zamanında rast getirmedi ve dolayısıyla Yâkub (as) duaya layık oldu. Ona nasip oldu. Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz. nin de ibâdetçi oğluna nasip olmadı. O imtihanı veremedi. İçki içen ve çok pişman olan oğluna nasip oldu, imtihânı o kazandı.

Mekteplerde de aynı değil mi? Her mektebi bitirip, büyük bir işe gireceği zaman imtihana tâbi olur. Kazanamazsa, çalıştıklarının hepsi boşa gider. Yani o imtihanın sonundaki işe giremez. Diğer işlerde hesabı, yazısı, bilgisi kendisine yardımcı olur. Bu da aynıdır. O imtihanı veremezse, o makama geçemez. İbâdetinin, emeğinin sevabını ne ise, onu alır. Ondan ileri gidemez. İshâk(as)'ın oğlu Yâkub (as) ile Şeyh Muhiddîn-i Arabî Hz.'nin içkici oğlu aynı oldu.

Bu hâl tıpkı Peygamberimiz (sav)'in Ebû Cehil'le, Hz. Ömer(ra) ikisine birden aynı duayı yaptığı gibidir. Dua, Ebû Cehil'e tesir etmedi. Hz. Ömer (ra)'e tesir etti. Bu da, bunun bir benzeridir. İbâdetçi oğlan; o mevkiye girmek için çalıştı ve hak kazandığı hâlde, bütün fırsatları kaçırdı. O mevkiye giremedi. İbâdetçi olmayan, günâhkâr oğlan ise bir anda imtihanı verdi ve yetmişlara karışmaya hak kazandı. Bir benzeri de İmâm-ı Azam Efendimizin, şamdan hırsızını yetmişlara karıştırmasıdır. İşte bu yolda en mühim olan imtihan günü imtihânı vermektir. Onun için itikad önde gelir. İtikadsız amel bir şeye yaramaz. Amelsiz itikad inanma ile Yunus (Aleyhis selam)’un kavmi helak olmadan kurtuldu. Bir tek itikadla Ashabı Kehf uyuya uyuya Evliya oldu. İblis 70 bin sene Melaikelere hem hocalık yapıp hem de ibadet etmişti. İtikad bozukluğundan cehennemi boyladı.

Müridin birisi, Şeyhin kapısına şöyle yazmış.

Şeyhım canımı kurban istemiş,

Minnet mi benim canıma.

Şeyhte o yazının altına:

Laf atma zamanında türlü lafı vururlar,

Rûzi imtihan gününde belli olur.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 22:23 27.07.17
Emeğine saglıkkk güzel bir paylaşım
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nazogelin 22:32 27.07.17
Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım olmuş
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Bêkes 22:38 27.07.17
Allah razı olsun.

Aklım fikrim gözüm var deme hepsini öldür
Sana çöl gibi gelen, O "göl" diyorsa , göldür.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aliye 23:21 27.07.17
Allah razı olsun inş
Bizede nasip etsin imtihanımızı vermeyi inş.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
pelit41 16:50 08.11.17
Allah razı olsun
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Talipbey 16:57 22.01.18
Emeğinize saglik cok duygulu paylasim
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Priv0x 09:32 01.02.18
BEHRAM 09:26 13.10.18
timbor 19:20 24.10.18
Allah doğru yoldan ayırmasın hepimize iman versin itikadımızı sağlam tutsun.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2