Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

Güçlü Besin Kaynağı Keçiboynuzu - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>Güçlü Besin Kaynağı Keçiboynuzu
SiLence 22:03 10.02.17
Güçlü Besin Kaynağı Keçiboynuzu

Keçiboynuzu olarak bilinen harnup, doğanın en güçlü besin kaynaklarından biri...

Keçiboynuzu olarak bilinen harnup, doğanın en güçlü besin kaynaklarından biri… Faydası o kadar çok ki yazımızı okuduktan sonra evden eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz.Keçiboynuzu/ harnup (Ceratonia siliqua), baklagiller familyasından doğal olarak Akdeniz ikliminde yetişen ve baklaları yenen her daim yeşil ağaç ya da çalı türüdür. İngilizcesi “carob” ise de, genelde “St.Johns Bread” olarak bilinir. Almanca’sı da “johannisbrot” dur. Her iki lisanda da “Yakup Peygamberin Ekmeği” anlamına gelir. Yakup peygamberin çölde ekmek yerine tükettiği bir meyvedir. Yaklaşık 5000 yıldan beri bilinmektedir.

Birkaç yüzyıl öncesine kadar şeker yerine veya yapılan tatlılarda ağırlıklı olarak harnup kullanılırdı. Günümüzdeki beyaz şeker üretiminin başlaması ile bu kültür ve sağlıklı beslenme yapısı yok olmuştur. Harnup ağacı ilk 15 yıl hiç meyve vermeyen bir ağaçtır. Yetişkin bir ağaç 1000 kiloya kadar meyve verebilmektedir.

Olgunlaşmadan yenirse bağırsakları yumuşatır, olgunken kabızlık yapar. Yabani olanların tohumlarına ‘Kırat’ veya ‘Karat’ adı verilir. (0,2 gram 1 karat) Karat ölçüsü buradan gelmektedir.

Gallik asit içeriyor!

Keçiboynuzunun içerdiği gallik asit insan sağlığı üzerinde çok etkisi olan bir maddedir. Bu maddenin belirtilen bu özelliklerini artıran ve takviye eden keçiboynuzunda bulunan promotor maddelerdir.

Gallik asitin özellikleri:

• Analgesic/ağrı kesici

• Antiallergenic/alerjiye karşı

• Antiasthmatic/astıma karşı

• Antibacterial/bakteri yok edici

• Antibronchitic/bronşite karşı

• Anticancer/kansere karşı

• Antihepatotoxic/karaciğeri toksinden arındırıcı

• Antioksidant/serbest radikalleri yok edici

• Immunostimulant/bağışıklık sistemini güçlendirici

• Antiviral/mikroplara karşı

• Antiseptic/antiseptik

• Cancer-preventive/kansere karşı koruyucu

• Antinitrosaminic/nitrozamin yok edici

• Bronchodilator/bronş genişletici

• Antipolio/çocuk felçine karşı

Her derde deva...

Günümüz yaşam şartlarında maruz kaldığımız eletromanyetik kirlilikle vücuda giren radyasyonu dışarı atma özelliğine sahip keçiboynuzu, 7’den 70’e herkesin günlük vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Akciğer ödemine karşı keçiboynuzunun desteği bulunmaz bir imkan. Balgam söktürücü gücü ve astıma karşı olan tedavi edici gücü de çok fazladır.Keçiboynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili olan etkin maddesi hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Bu etken madde aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında öylesine etkilidir ki derhal sonuç almak mümkün olabilmektedir. Ayrıca alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerine de iyi gelmektedir.

Kortizon tedavisinden başka çare bulamayan, alerjik nefes darlığı çeken ve yılın belli mevsimlerinde şiddetli öksürük krizleri olduğunu anlatan birçok insanın, keçiboynuzunu kullanmaya başladıktan daha hemen ertesi gün rahatlamaya başladıkları gözlemlenmektedir.

Guatr rahatsızlığından dolayı nefes darlığı çekenler de olumlu sonuçlar aldıklarını belirtmişlerdir.

Keçiboynuzunda kolesterol bulunmaması ayrı bir avantajdır. Kaffein ve theobromine içermediği için de tansiyon problemi olanların rahatlıkla uygulayabilecekleri bir kürdür. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu nedenle osteoporoz rahatsızlığı olanlara kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir.

Keçiboynuzu (harnup) pekmezinin faydaları

1kg pekmezde;

• 8069 mg potasyum

• 698 mg kalsiyum

• 565 mg fosfor

• 147 mg sodyum

• 383 mg magnezyum

• 3,54 mg demir

• 2,4 mg bakır

• 3,2 mg çinko

• 3,9 mg mangan bulunur.

Alerji ve nefes darlığı tedavisinde kullanımı

Orta büyüklükteki keçiboynuzundan 6-7 tanesini önce soğuk

su altında yıkayın. Daha sonra bunları küçük küçük (3-4 cm uzunluğunda) kırarak, kaynamakta olan yarım litreye yakın suyun içine atın. Hafif ateşte 7-8 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu cam şişeye doldurun. Buzdolabında en fazla üç gün bekletebilirsiniz.

Her gün sabah kahvaltısı arasında ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı için. Yaklaşık yarım litre olarak hazırladığınız keçiboynuzu suyu üç gün buzdolabında bozulmadan korunabilir. Her üç günde bir, taze olarak hazırlamanız gerekecektir. Hiç ara vermeden 20 gün uygulayın. Yirmi gün tamamlandıktan sonra aynı şekilde hiç ara vermeden 15 gün devam edin. On beş günlük kürü uygularken bir çay bardağı içerisine bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırın, sabah kahvaltınız arasında ve akşam yemeğinden önce birer çay bardağı için. Keçi boynuzu kürünü uygularken sabah kahvaltınızda ayrıca bal tüketmeyiniz.

Akciğer kanserini önleme amaçlı kullanımı

Kür 1′den en önemli farkı ve dikkat edilmesi gereken nokta kaynama süresidir. Soğuk su altında 6-7 adet keçiboynuzunu yıkadıktan sonra 600-650 ml (yarım litreden biraz fazla) kaynamakta olan suyun içine kırarak atın. 3-4 dakika hafif ateşte ağzı kapalı olarak kaynadıktan sonra 20 dakika soğumaya bırakın. Yirmi dakika sonra harnup parçalarını temiz bir kaşık ile kabın içerisinden çıkartın. Soğuduktan sonra temiz bir kaba suyunu alın. Her

ay 4 gün, sabah ve akşam birer çay bardağı içmeniz gerekiyor.

İktidarsızlık tedavisinde kullanımı

Hareketli sperm sayısını ve kalitesini artırıcı ve de erkeklerdeki iktidarsızlığa karşı olan bu kür için kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suya, 6-7 adet keçiboynuzunu küçük küçük kırarak atın. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 3 dakika kaynatın. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocağın altını kapatın ve 20 dakika dinlendirin.Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkartın. Soğuduktan sonra yarısını sabah aç karna, diğer yarısını da akşam yatağa giderken için. Bu uygulamaya bir hafta boyunca her gün devam edin. Birinci haftadan sonra 3 ay boyunca her gün akşam yatağa giderken bir su bardağı için. Daha sonraki aylarda

zaman zaman uygulayın.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
İlkcan 16:19 16.04.17
Allah razı olsun inş

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
madlen 23:52 23.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up