Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

Prof. Karaer:keneyle Mücadeleye 5 Yıl Ara Verilmeli - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>Prof. Karaer:keneyle Mücadeleye 5 Yıl Ara Verilmeli
SiLence 22:08 10.02.17
Ankara Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Karaer, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından kaynaklanan ölümlere ilişkin,

"Bana, 'Keneyle mücadele için ne yapardınız?' diye sorsalar, '5 yıl hiçbir şey yapmazdım' diye cevap verirdim. Ekosistemi kendi haline bırakırım.

Çünkü döngü devam ettikçe hayat normale döner." dedi.Ekosistemdeki yaratıkların birbirini dengeleyeceğinin altını çizen Karaer, "Yani hiç mücadele etmemek, doğayı kendi haline bırakmak, kimyasallarla mücadele etmekten daha iyidir.

İlaçlama artığı oranda kene sayısı artacaktır. Bunu bir yasa gibi ortaya koyduk. Çünkü siz doğaya ne kadar kötülük yaparsınız, cevabı o kadar sert olacaktır." uyarısı yaptı.Türkiye'de kenenin varlığının yıllardan bu yana bilindiğine işaret eden Karaer, kenenin, ülke gündemine 2002 yılından bu yana yoğun bir şekilde girmesinin en önemli nedenini,

"Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının teşhis edilmesi" diye anımsattı. Karaer, "Aslında daha önce de bu rahatsızlıktan ölenler vardı.

İbni Sina'nın kitaplarında bile bu hastalığa ilişkin belirtilerden bahsedildiğini görüyoruz.

1940'lı yıllarda ilk defa Rus askerlerde belirlenmiş bu hastalık ama dediğim gibi hastalığın Türkiye'deki popülaritesinin artması insan ölümleriyle ilişkilendirildiği zaman oldu" diye konuştu.Hastalığın varlığının farkedilmesinin ardından ilaçlama faaliyetlerinin bilinçsizce başlatıldığını ve sürdürüldüğünü anlatan Karaer,

kene popülasyonunun geçen 7 yıllık süre içinde bu kadar artmasında en önemli etkenin ilaçlama çalışmaları olduğunu savundu.

"Türkiye'de bu konuyla ilgili politikalar bu şekilde devam ederse daha çok 'Ne yapacağız?' diye oturup konuşulur" diyen Karaer, şöyle devam etti:"Çözüme giderken çözümsüzlük yaratılıyor. Bunun sonunda da çıkmaza doğru gidiyoruz. 2003'lerden bu yana 'yapılması gereken nedir?' noktasında konuşup duruyoruz.

Şöyle söyleyeyim, ilk önce kenelerin illere göre envanterinin yapılması gerekiyor. Geçenlerde, Hıfzıssıhha'daki arkadaşlarla konuştuk.

'Tespit edilen Kırım Kongo Kanamalı kan örneği geldi mi?' diye sordum. 'Çok sayıda' dediler ama rakam vermediler."-İNSAN TUTAN KENE SAYISINDA ÖNEMLİ ARTIŞ-Fakülteye gelen, "insan tutmuş kene" sayısında da önemli oranlarda artış yaşandığına dikkat çeken Karaer,

dünyada vektör taşıdığı bilinen 7 kene türünden 4'ünün Türkiye'de bulunduğunun belirlendiğini bildirdi. Karaer,

"Bunlar İç Anadolu bölgesinde bulundu. Bizim yaptığımız dar alanlı çalışmanın sonuçları bunlar. Örneğin Kars'taki kene türünden haberimiz yok.

Varsa bir bilen, çıksın söylesin. Böyle bir çalışma yok, yapamıyoruz bir türlü" diye konuştu.Keneyi yumurtlama dönemi öncesinde bulup imha etmenin, en etkili mücadele yöntemi olduğuna işaret eden Karaer, "Dişi kene bazen tek seferde on bine yakın yumurta bırakıyor.

O on binden çıkan bir başka kene de bir on bin daha yumurta bırakıyor. Bir bakıyorsunuz, bir süre sonra milyonlarca kene çıkmış ortaya.

Yani sadece tek bir hayvana tutunmuş bir kene ile mücadele etmek doğru bir yaklaşım değil" dedi.Karaer, ilgili bakanlıklardan ziyaretime gelen üst düzey bir yetkili ile yaptığı konuşmayı da, "Bu yıl kene ile ilgili ne gibi bir çalışma yapılacağını sordum.

Bana, 'bu yıl hiçbir şey yapmayacağız' dedi Bu çok sevindirici bir haber." diye aktardı.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
madlen 00:32 24.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Acizkul98 08:57 08.05.17
Emeğine saglıkkk güzel bir paylaşım olmuş

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up