Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

Yeşil Eriğin Faydaları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>Yeşil Eriğin Faydaları
SiLence 23:20 10.02.17
ERİK

İÇİNDE BULUNAN MADDELER.:

Su, seker, karbon hidratlar, Asidler, Albuminler yelozdur. Bunlardan başka A, C ve B vitaminler, minerallerden demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyüm, sodyum ve manganez bulunur.

VASIFLARI :

Sinir sistemini uyarır, kuvvet verir; idrar söktürür, yumu*şatıcıdır, karaciğer şişmesini önler ve toksinleri atar.

NERELERDE KULLANILIR :

Zayıflamada, kansızlıkta, beyin yorgunluğunda, romatizma*larda, damar sertliğinde, kabızlıkta, besin zehirlenmelerinde ve karaciğer şişkinliklerinde kullanılır.

NASIL KULLANILIR :

Taze erik sabahları ve yemeklerden önce yenirse çok faydalıdır. Veyahut suyu yemeklerden, yarim saat önce. içilir. Kabız olanlar sabah erken saatlerde taze erik yemelidirler.

ERİK KURUSU

VASIFLARI :

Besleyici, yumuşatıcı olup sinirleri kuvvetlendirir.

NERELERDE KULLANILIR :Romatizmalılarda, sinir yorgunluğunda, kabızlıkta, hemoroidlerde, damar sertliğinde ve böbreklerinden hasta olanlarda kullanılır.

NASIL KULLANILIR:Kompostosu yapılır. İnatçı kabızlıkta 10 adet kuru erik 12 saat suda ıslatılır. 10 dakika sekersiz olarak pişirilir. Pişerken içine yarım limon sıkılır. Kuru erikler her sabah aç karnına yenir. Bundan başka yatarken iki elma. sabah ve öğleden son*ra ikişer bardak su içilecek o|ursa kabızlık önlenir. Erik ağa*cı yaprakları 30 gram alınır suda kaynatılır ve içilirse idrar söktürür, yumuşaklık verir ve aynf zamanda kurtlan düşürür.Erik kansızlığa ve kabızlığa iyi geliyor

Uzmanlar, eriğin vücuda güç ve enerji vererek, beden ve zihin yorgunluğuna iyi geldiğini belirtti. Erik; kansızlığa iyi geldiği gibi kabızlığı da gideriyor. İştah açıcı bir meyve olan erik; hazmı kolaylaştırıyor. İdrar söktürücü özelliği de bulunuyor. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak, böbrekleri dinlendiriyor. Romatizmaya da iyi geliyor.

Eriğin Faydaları YararlarıEriğin, karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastalıkları ile sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği bildirildi.Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eriğin, sahip olduğu zengin vitamin içeriği, çeşitli hastalıklara karşı gösterdiği olumlu etki ve düşük kalorisi nedeniyle çok faydalı bir meyve olduğunu söyledi.Eriğin düşük kalorisi nedeniyle diyet uygulayan kişilerce de tercih edilen meyvelerin başında geldiğini, iklim açısından çok şanslı olan Türkiye’de ilkbahardan yaz sonuna kadar çeşit çeşit erik bulmanın mümkün olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çopur, ”Bugün Türkiye’de yetişen eriklerin bir kısmı yerli, bir kısmı da yabancı çeşitlerdir. Türkiye’deki en tanınmış erik çeşitleri, ‘can’, ‘papaz’, ‘mürdüm’ ve ‘tatlı üryani’ erikleridir. ‘Can eriği’, genellikle yeşil olarak tüketilir. Bu tüketim şekli ülkemize özgüdür” dedi.ERİĞİN FAYDALARI

Prof. Dr. Utku Çopur, eriğin bağırsak faaliyetini artırıcı etki gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:”Ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve olduğu bilinmektedir. Eriğin karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastalıkları ile sindirim rahatsızlığı çeken ve tuzsuz diyet uygulayan kişilerce tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca eriğin regl düzenleyici, idrar söktürücü ve terletici özellikleri de bulunmaktadır. Çiğ erikte çeşitli minerallerin yanı sıra C, A ve E vitaminleri ile beta karoten de bulunuyor.”Prof. Dr. Çopur, eriğin komposto, reçel, marmelat şeklinde tüketildiğinde ilave edilen şekerden dolayı kalori değerinin arttığını, bu nedenle vitamin ve minerallerden daha sağlıklı bir şekilde yararlanabilmek için taze olarak tüketiminin önerildiğini bildirdi.Eriğin Anadolu’da kurutularak da tüketildiğini ifade eden Prof. Dr. Çopur, ”Kurutulmuş eriğin besin değerinin tazesine göre daha yüksek olduğu bilinmekte ve pişirilmeden tüketilmesi tavsiye edilmektedir” dedi.ERİĞİ TUZLAMADAN YİYİN

Bursa Yüksek İhtisas Hastanesinde görevli diyetisyen Aynur Aydın da Türkiye’de birçok çeşidi bulunan eriğin, içeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından yararlı bir meyve olduğunu söyledi.Özellikle ilkbaharda çıkan yeşil eriğin tuzlanarak yenildiğini ifade eden Aydın, şunları söyledi:”Bu bir damak zevki ama erik tuzlanarak yenmemeli. Çünkü fazla tuz tüketimi zararlıdır. Eriğin tuzlanarak yenmesi, vücuda gereksiz yere tuz alınmasını sağlıyor. Gereksiz tuz kullanımı, özellikle riskli gruplarda böbrek ve tansiyon rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Ayrıca eriğin tuzlanarak yenmesi bizi her şeyde tuzlu yemeye alıştırabilir. Bunun için eriği tuzlayarak yemekten kaçınmalıyız.”Kainat eczanesinin sofralarımıza uzanan sayısız lezzetlerinden birisi de eriktir.

Türkiyede çok fazla türü bulunan erik, B vitamini bakımından hayli zengindir.

Erik hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilir.

A ve C vitaminleri ile birlikte dameni maddeleri içerir. Komposto marmelat, pestil ve sirke şeklinde tüketilmesi önerilir. Beyin yorgunluğunu önleyen erik, sinirleride kuvvetlendirir.Önerilen hastalıklarEnerji verdiği için vücut direncini arttırarak bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Özellikle kuru erikte B vitamini yanında, fosfor, potasyum, demir, magnezyum gibi minerallerle kolayca kana geçen bol miktarda şeker vardır. Kansızlığa iyi gelir. Erik hazmı kolaylaştırdığı gibi vücuttaki zararlı maddelerinde dışarı atılmasını sağlar.

Sinirleri kuvvetlendirici etkisi vardır. Zihin yorgunluğunu giderici etkisi vardır. Kabızlığa iyi gelir. İdrar söktürücüdür ve vücudu rahatlatır. Karaciğerin şişkinliğini giderir.Cildin yaşlanmasını önler.Böbrekleri dinlendirir. Kansızlığa karşı faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. İştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır. Romatizma, mafsal kireçlenmesi ve nikrise (gut hastalığı) karşı yararlıdır. Çekirdekleri de, bağırsak solucanlarını düşürmek için kullanılır.Nasıl Kullanalım

Eriğin kompostosu bağırsakları çalıştırır. Hemoroiti olanların, ihtiyarlar ve devamlı oturanların her gün erik kompostosu veya marmelatı yemeleri çok faydalıdır. Karaciğerin kendi kendini tamir etmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Kan yapıcı özelliği olan erik, kalbi kuvvetlendirir, iştahı açar.Bilim insanlarının süper gıda diye adlandırdığı erik, vücut dışında üretilen en temel antioksidanmış. Araştırmacı David Byrne, kanser ve kalp hastalıklarından korunmada en etkili gıda olan mor/kırmızı eriğin kabuğunun muhakkak yenmesi gerektiğini, mor renkli doğal bir kabuğun antioksidan olduğunu söylüyor. Bugüne kadar sadece yabanmersininde bulunduğu sanılan bu özellikler erikte de varmış. Araştırmaya göre erik, antioksidan olan klorojenik asit ve neoklorojenik asit adlı iki fenolü içeriyor. Vücuda zarar veren oksijen radikallerinin yıkıcı etkilerini önleyen bu maddeler hastalıklarla baş etmekte çok etkili. Kanser yapan genlerle de savaşan bu maddeler eriği sadece lezzetli bir meyve olmaktan çıkarıp doğal bir ilaç haline getiriyor. Londradaki St. George Hastanesinden araştırmacılar kuru eriğin de aynı özellikleri taşıdığını, mevsiminde bulunmayan meyvenin kurutulmuş olarak da tüketilebileceğini söylüyor. İngilteredeki marketlerde erik bulmaktansa yabanmersini bulmanın beş kat daha kolay olduğunu söyleyen uzmanlar, eriğin en ucuz meyvelerden biri olduğunu dolayısıyla daha çok tüketilmesinin tüketicinin de işine geleceğini söylüyor. Uzmanlara göre bu araştırmadan sonra raflarda erik bulmak zor olmayacak.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
madlen 00:24 24.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 09:11 08.05.17
Cevapla Up