Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

Kirazın Sapının Faydası - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>Kirazın Sapının Faydası
Havasokulu 23:29 10.02.17
Hepimizin bayılarak yediği hafif ekşi tada sahip kirazın faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz haberimizi okuyun.Kiraz, oldukça sulu ve çekirdekli bir meyvedir. Geç ve erkenci cinsler olmak üzere pek çok çeşit kiraz vardır. Kiraz güzel rengini içerisinde barındırdığı bioflavonoid antosiyaninlerden alır. Bu maddeler yaşlandırmayı yavaşlatan ve bağışıklık sistemini ideal seviyeye taşıyan güçlü antioksidanlardır. Kirazın etkisi ve faydası rengiyle doğru orantılıdır. Kirazın rengi koyulaştıkça ihtiva ettiği vitamin miktarı da artar. Taze taze tüketilen kirazdan hoşaf, komposto ve reçel de yapılabilir.

İşte kirazın sağlığımıza diğer faydaları;
Kiraz, kardiyovasküler sistemde görülebilecek rahatsızlıkların riskini azaltır. Uykusuzluğa iyi gelir ve sinirleri gevşetir. Kiraz iştahı açar, metabolizmayı hızlandırır ve yağların yakımını artırır. Kaslardaki fiziksel yıpranmaya bağlı ağrılara iyi gelir ve yorgunluğu alır. Damar sertliğinie iyi gelir, görüş kalitesini artırır. Anti-enflamatuvar özelliği sayesinde romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir. Ayrıca karaciğeri temizleyen bir özelliğe sahiptir.

Kiraz sapları bile sağlığa yararlı!
Pazarlarda veya aktarlarda poşet poşet kiraz sapı kurusunun satıldığını görmüşsünüzdür. Etrafınızda ise yediği kirazların saplarını biriktiren yaşlılar mutlaka vardır. Böyle yapmalarının ise çok mantıklı bir sebebi vardır!
Metabolizması yavaş olanlar ve hazımsızlık sorunu çekenlerin yardımcısı olan kirazın sapları da aynı amaçla kullanılabilir. Yediğiniz kirazların saplarını biriktirerek temiz bir şekilde muhafaza ederseniz, kuruduklarında ılık su içerisinde kaynatarak tüketebilirsiniz. Ancak herşey de olduğu gibi kirazın da fazlası ishal ve karın ağrısı gibi Sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kararınca tüketmek gereklidir.

Alıntı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 21:11 20.04.17
PayLaşım İçin TeşekküRLeR..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
SiLence 22:58 04.06.17
Emeğinize sağlık, teşekkürler..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Eysan 10:51 01.05.18