Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

Kronik Kabızlık İçin Karnıyarık Otu - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>Kronik Kabızlık İçin Karnıyarık Otu
SiLence 23:18 05.06.17
Latince adı Plantago psyllium'dur. Dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen küçük çalı görünümlü bitkidir. Genellikle 1,5-2 cm boyutundaki kırmızımsı kahverengi tohumları kullanılır.

Kronik Kabızlık İçin Karnıyarık Otu


Karnıyarık otu ülkemizde olduğu gibi Hindistan ve Çin geleneksel tıplarında da kullanılmaktadır.

Karnıyarık otu meyvesi lif açısından oldukça zengin bir ürün olduğundan özellikle kronik kabızlık için müshil olarak kullanılmaktadır. Dışkıyı yumuşatarak bağırsaklardan geçişini kolaylaştırması nedeni ile özellikle hemoroid ve anal fissür problemleri ve bunların ameliyatlarından sonra önerilmektedir. Meyvelerin kaplı olduğu zamksı madde bağırsağı uyararak yağlanmasını ve atıkların daha kolay geçişini de sağlar.

İlk bakışta çelişkili gibi görünmesine karşın karnıyarık otu ishal tedavisinde ve huzursuz bağırsak sendromunda da kullanılmaktadır. Bağırsaktan geçerken suyu emen meyveler bağırsaktaki sıvı miktarını azaltarak dışkının katılaşmasını sağlar.

Karnıyarık otunun diğer faydası günlük olarak belirli ölçüde alınmasının doymuş yağ oranını düşürerek, kötü kolesterolü dengelemesidir. Bu bağlamda da kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Karnıyarık otu mide ve bağırsak ülserleri, tip 2 diyabette insülin dengesi sağlamadada kullanılmaktadır. Tokluk hissini uzun süre koruyup, midenin daha yavaş boşalmasını sağladığından zayıflama yardımcısı olarakta kullanımı vardır.

Kalın bağırsaktaki toksinleri emerek vücuttan atılımını sağlayan bitki kolon (bağırsak) kanseri riskini de azalmaktadır.

Karnıyarık otu tohum (meyve) kabukları toz halinde kullanılabilir. 7 gram kabuk tozu bir bardak sıcak suya eklenir ve günde iki defa içilir.

Karnıyarık otu tüm müshiller gibi uzun süre kullanılmamalıdır. Bağırsak hastalığı ve reflü olan ya da şüphesi bulunan kişilerin kullanması doğru değildir. Genel kullanım için güvenli olmasına karşın hamilelik, emzirme ve bebeklik dönemlerinde kullanılmaz. Alerjik bünyeli kişilerde uzun kullanım reaksiyona neden olabilir. Kullanımdan sonra birer bardak su içilmesi önerilir.
Ender olmakla birlikte bulantı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir.

Bağırsak ve midedeki emilimi azalttığından ilaçların emilim süresini uzatabilir bu nedenle ilaç kullanımda devam edilmemelidir.


Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
madlen 23:41 05.06.17
Emeğinize sağlık, teşekkürler..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
spacetimereality 12:22 06.06.17
Cevapla Up