Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

Halk ilaçları tecrübeleri - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>Halk ilaçları tecrübeleri
Sin 12:17 05.01.18
1- Böceğin soktuğu yere derhal bir hayvan nalı basılır. Sonra da bu yere yoğurt sürülür. Böylece şiş önlenmiş olur.
2- Burun kanamalarında örümcek ağı ovularak içindeki iri kısım atılır. Kalan toz kısım ise buruna hızlıca çekilir. Böylece akan kan durdurulur.
3- Parmak veya buna benzer küçük kesilmeler veya kesiklerde de akan kanın durdurulması için temiz bir bez parçası yakılarak külü basılır.
4- Ezik veya çürükler için siyah et bağlanır. Kuyruk kapağı (koyunun kuyruk kısmının derisi) bağlanarak sarılır.
5- Yanan yere hamur konur, üzerine yumurta sarısı dökülür. Kaynamış yumurtaların sarısı ayrılır. Hafif ateşli bakır bir kap içerisinde kavrulur.
6- Yumurta yağı çıkarılır. Bu yağ telekle yanan bölgeye sürülür. Yanık iz bırakırsa salatalık ezilir suyu sürülerek iz kalmaması sağlanır. Zehirlenen bir kimseye yumurta akı içirilir. Hasta soğuk suya sokulur. 7- İshal için süzülmüş yavan yoğurt yedirilir. Koyu ve demli çay içirilir.
8- Yine ishal için sumak yenir veya suyu içirilir.
9- Kabızlık için sinameki kaynatılarak suyu içirilir. Ve yine kabızlık için pekmez içilir. (Dut pekmezi)
10- Uykusuzluk için haşhaş tohumu Polat şekeri ile dövülerek içilir.
11- Kansızlık için pekmez, ciğer dalak yenilir.
12- Ağrılı ve romatizmalı yerlere ısırgan otu sürülür.
13- Yine romatizma için ağrının olduğu yere Mayıs çiçeği bağlanır.
14- Göğüs ağrılarına kabak pişirilerek sarılır. Yine bu iş için maydanoz sütte pişirilir bağlanır. Ve yine bu iş için Mayıs (ahbun) bağlanır.
15- Kadınların adet görememeleri hali (tıp dilinde Amenore) için ebegümeci kökü iyice dövülür temiz bir beze sarılarak ateşe gömülür. Ateşte pişen bu toz ılık iken kirli yün içinde rahmin içine konur.
16- Çocuk düşürmek için sarı saman ile eski duvar kerpici kaynatılır ve bunun buharına oturulur.
17- Ayak yorgunluğunun giderilmesi için suya tuz konulur ve bu suyun içine ayaklar konularak dinlendirilir.
18- Bel ağrısı için karasakız denilen madde yakı olarak bele vurulur.
19- Hıçkırık önlemesi için havuç buruna tutularak derin derin nefes alınır.
20- Diş temizliği için meşe külü kömürüne biraz tuz konularak dişler fırçalanır (ovulur).
21- Ağız kokusunu gidermek için nane yenilir.
22- Ağız kokusunu gidermek için maydanoz yenilir.
23- Ağız kokusunu gidermek için anason yenilir.
24- Mide ağrısını önlemek için nane kaynatılarak çay gibi içilir.
25- Hazımsızlık için soda veya sirke içilir.
26-Kulak ağrısını dindirmek için zeytinyağıyla soğan kabuğu kaynatılır bununla da kulağa damlatılır. 27- Şeker hastalığı için: Üç bağ maydanoz, dört limon bir çay bardağı konyak, bu malzemeler bir tencereye doldurularak üçte birisi kalıncaya kadar kaynatılır. Sonra da soğutularak süzüldükten sonra içilir.
28- Şeker hastalığı için kayısının acı olan çekirdeği yenir.
29- Kas ezilmesi ve diğer ezikler için zeytin çekirdeği ile dövülür ezik olan yere akşam bağlanırsa sabaha kadar kalırsa incinme ve ezik iyi olur.
30- Her türlü yanık için malzeme olarak; bir çay bardağı zeytinyağı bir fındık büyüklüğünde balmumu, iki üç tane aspirin hapı bunlar karıştırılarak yanık üzerine tavuk teleği ile sürülürse yanık için iyi bir merhemdir.
31- Yara, apse veya çıbanlar için kadınlarda umma adı verilen göğüs şişmesi halinde iki baş soğan pişirilerek rendelenir ve bir fındık büyüklüğünde balmumu ve bir bardak zeytinyağı ve bir sabun kalıbında da yetecek kadar kazınır yarım çay bardağı su bir kaşık kadar şeker ve bir miktar da un. Bütün bu malzemeler birbirine karıştırılarak pişirilir. (Sadece haşlanacak kadar) bunun katı olmaması için ununun az katılması da gereklidir. Bu karışım yaraya üç veya beş gün bağlanmalıdır.
32- Kılıç yarası için kılıç otu adı verilen ot (bu çiçek top sarıçiçek şeklindedir) ovularak toz haline getirilir ve kılıç darbesiyle yaralanmış veya kesilmiş olan yere konulursa bu yarayı kurutur.
33- Mayasıl için mayasıl otu adı verilen ot kaynatılarak suyu içilir.
34- Solucan otu adı verilen ot yenilirse veya kaynatılarak suyu içirilirse solucanları döker.
35- Şeker hastalığı için karamuk kökü kaynatılarak içilir.
36- Böbrek taşını düşürmek için çiğil (kuşburnu) kaynatılarak içilirse (üç gün üst üste) böbrek taşları düşer.
37- Tansiyonu düşürmek için limon yenir. Tansiyonu düşürmek için sarımsak da yenmektedir.
38- Sulanmış yarayı veya çıbanı deşmek için ebegümeci ile süt ve un karıştırılarak bir merhem haline getirilerek bağlanmalıdır.
39- Çıbanı delmek için içine cam tozu konulmuş lokum bağlanır.
40- Romatizmalı yerin sızısını önlemek için ispirto ağrılı yere sürülür ve ardından da kirli yün bu bölgeye bağlanır üç veya yedi gün durdurulmalıdır.
41- Göz ağrısı için yumurtayı kaynatır soyar ve böylece bağlanırsa herhangi bir şeyin değmesiyle ağrımaya başlamış olan gözün ağrısı dindirilir.
42- Gözlerin karın yağmasıyla birlikte “Karıkma” olursa bir ateşin üzerine (kemre ateşinin üstüne) bir miktar kar konularak bu buharın üzerine de gözler tutulursa karıkma geçer.
43- Romatizmalı yere üzerlik otu tohumuyla birlikte pişirilerek kaynatılıp bağlanırsa iyi gelmektedir.
44- Yapışkan dikeni (Bağ yaprağı) adı verilen ot romatizmalı yere pişirilerek bağlanırsa (yedi gün) romatizmanın ağrısı geçer.
45- Sarılık hastalığının tedavisi için: Karamuk bitkisinin sarı renkli kökü kaynatılır, çok acı olan suyu sabahları aç karnına içilirse sarılık hastalığı iyi olur.
46- Yine sarılık hastalığı için sarı süpürge suda ıslatılarak güneşte bekletilir sonra bu hasta bu su ile banyo yaptırılırsa sarılık hastalığı iyi olur.
47- Sarılık hastalığının tedavisi için su dolu bir kaba canlı bir alabalık konur. Bu balığın gözüne de sarılık olan kimse baktırılır. Bu balık ölünce de hastanın iyi olacağına inanılır.
48- Altın çiçeği çay gibi kaynatılarak içilirse böbrek taşlarını düşürür.
49- Karın ağrılarını gidermek için nane kaynatılarak içilir. yetmiş sinir otu kaynatılarak çay gibi suyu içilirse basur için iyi gelir.
50- Dağ karamuğunun kökü kaynatılarak içilirse basur için iyi gelir.
51- Dağ karamuğunun meyvesi (üzümü) kaynatılarak içilirse şeker hastalığına iyi gelir. Çünkü şekeri düşürme özelliği bulunmaktadır.
52- Yalangının sarıçiçeği sigara gibi sarılarak içilirse nefes darlığını giderir. Çünkü nefes darlığını söker.
53- Vücut hararetini önlemek için Çiğil (kuşburnu)kaynatılarak içilirse harareti düşürür. Ayrıca bu bitkinin alerjik hastalıklara da suyunun kaynatılarak içilmesi şifa etmektedir.
54- Yorulan veya inme inen eşeğin şişen ayağına bir jilet atarak insan pisliği de bağlanırsa o şişi iner.
55- İneklerde meydana gelen ve celberek adı verilen çıban cinsindeki yarayı delmek için ince bir demir çubuk ısıtılarak iyice kızartılır o şiş yere sokularak burası dağlanırsa buradan bir daha şişlik meydana gelmez.
56- Atın şişen boğazını delmek için kabuklu çir çekirdeğiyle dövülerek pişirilerek bağlanırsa bu şiş iner.
57-Şeftali yaprağı lapa haline getirilerek karın üzerine konursa barsak kurtlarını düşürür.
58-Barsak kurtlarını dökmek için yarım kilo kadar nohut bir gün kadar bir sirke içinde bırakıp sabahları aç karnına yenirse döker. Aynı zamanda bir kısmı da lapa haline getirilir ve üzerine oturulursa bu kurtları düşürür.
59- Böbrek iltihapları için susam ve susamlı yiyecekler yenir. Her gün de tahin helvası yenirse iltihaplar geçer.
60- Zeytinyağı bir tavanın içinde iyice eritilerek kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu yağ iyice soğuduktan sonra ağrıyan bel üzerine sürülürse bel ağrısı geçer.
61- Papatya kaynatılıp içildiği takdirde(aynı çay gibi)böbrek iltihaplarını döker.
62- Kereviz kaynatılıp suyu içilirse böbrek ve mesane iltihaplarına iyi gelir.
63- Yarım kilo turp tohumu ile yarım kilo bal karıştırılır ve macun haline getirdikten sonra sabah akşam bir ceviz büyüklüğünde yenilirse bel gevşekliğine iyi gelir.
64- Sarısabır otu çıbana sürülürse iyi gelir. Çıbanı iyi eder.
65- Çocuğu olmayan kadın ile erkek böğürtlenin kökünü kaynatır ve on beş gün üst üste içerlerse iyi gelir.
66- Fildişi toz haline getirilir ve at sütüyle de karıştırılarak fitil yapılır ve kadının avret mahalline (rahmine) kon ve at sütüyle de karıştırılarak fitil yapılır ve kadının avret mahalline (rahmine) konursa çocuğu olmayan kadın için iyi gelir.
67- Bir miktar nişadır ile bal karıştırılarak merhem şeklinde sivilceye sürülürse iyi gelir. Aynı zamanda lekeler için de iyi gelir.
68- Dil peltekliği için bal ile nane ve papatya karıştırılarak kaynatılır ve macun haline getirilir bu macun da dilaltına bunlarla ovulur ve ayrıca ağızda gargara yapılırsa dil peltekliği gider.
69- Sara hastalığı olanlar için üzerlik tohumuyla pekmez kaynatılıp içirilirse hasta şifa bulur.
70-İncir ile kekik bol miktarda yenirse vücuda kan verir.
71- Böbrek ve safradaki taşları veya kumları dökmek için dört yaşındaki bir tekenin bardak dolusu kanı temiz bir bardak içine alınır ve bu kan kurutulur. Kurutulduktan sonra toz haline getirilmiş olan bu kan bir bardak limonata ile içilirse iyi gelir.
72- Hazım kolaylığı için sumak ile kimyon karıştırılıp sabahleyin ekmekle yenmelidir.
73- Üzerlik tohumu ile pekmez kaynatılarak içilirse sar’a ve delilik hastalığı için iyi gelir.
74- Mide ülserini iyi etmek için bir miktar keten tohumu ile bal (süzme) karıştırılarak macun haline getirilir aç karnına 15 gün yenmeye devam edilirse iyi gelir.
75-Zayıflığı gidermek için inek sütü ile biraz pekmez katılarak içilir.
76-Nefes darlığı için bakla yenir ve bakla öksürüğü de önleyicidir.
77-Anason kaynatılıp içilirse nefes darlığını ve öksürüğü giderir.
78-Anason ağızda çiğnenirse ağız kokusunu giderir. Kalp çarpıntısına iyi gelir.
79-Çörek otu kuru üzümle macun yapılarak yenirse (sabahları) balgamı söker, kulunç ve yel ağrılarına iyi gelir. Aynı zamanda idrarı da söker.
80-Çelik bir demir yetmiş defa kızdırılır ve aynı suda yetmiş defa söndürülürse kalp çarpıntısını, mide zayıflığını giderir ve erkekliği de kuvvetlendirir.
81-Kereviz tohumuyla ısırgan tohumu bir miktar koyun sütüyle kaynatılarak içilirse ve buna en az On beş gün devam edilirse mide, göğüs ve kanser hastalıklarına, böbrek ve dalak hastalıklarına iyi gelir.
82- Menekşenin kökü veya bitkisi kaynatılarak içilirse kusmayı önler.
83- Menekşenin kökü veya bitkisi kaynatılarak içilirse mide ağrısına ve karaciğer rahatsızlığına iyi gelir.
84- Kuzukulağı otu yenirse harareti önler.
85- Kuzukulağı otu ekmeğe dürülerek yenirse safrayı önler ateşi düşürür.
86- Nar suyu ve narın zarıyla yenmesi mideyi kuvvetlendirir, temizler.
87- Ağız kokusunu ve balgamı gidermek için kuru üzüm yenir.
88- Tuzlu suyla ağız çalkalanır ve gargara yapılırsa diş ağrısını keser.
89- Vücut hararetini söndürmek için arpa ile papatya kaynatılarak içilir.
90- İtdirseği denilen göz hastalığı üzerine sarımsak sıkılırsa iyi olur.
91- Sarımsak tansiyon düşürür. Tansiyon ayarını düzeltir.
92- Sarımsak yenmesi nefes borularını açar.
93- Havuç suyu içilirse baş ağrısını giderir.
94- Böcek sokmasına karşı biraz nane ile biraz da kekik ağızda çiğnenerek böceğin soktuğu yere lapa şeklinde konursa ağrıyı keser.
95- Böceğin soktuğu yere kolonya sürüldüğü gibi, soğuk tuzlu su ve sirke ile yıkanırsa ağrıyı dindirir.
96- Kedi veya köpek ısırmasına karşı ısırılan yere lahana yaprağının sarılması iyi gelir.
97- Böceğin soktuğu yere sarımsak suyu sürülürse ağrıyı dindirir.
98- Kedi, köpek, fare ısırmasına karşı bir diş sarımsak ve zeytinyağı dövülerek macun yapılarak sürülür.
99- Burun kanamasını durdurmak için ısırgan otunun suyu buruna damlatılırsa burun kanamasını keser.
100- Küçük boylu yanmalar için bir miktar patates rendelenerek sürülür.

101- Yara, apse veya çıbanlar için kadınlarda umma adı verilen göğüs şişmesi halinde iki baş soğan pişirilerek rendelenir ve bir fındık büyüklüğünde balmumu ve bir bardak zeytinyağı ve bir sabun kalıbında da yetecek kadar kazınır yarım çay bardağı su bir kaşık kadar şeker ve bir miktar da un. Bütün bu malzemeler birbirine karıştırılarak pişirilir. (Sadece haşlanacak kadar) bunun katı olmaması için ununun az katılması da gereklidir. Bu karışım yaraya üç veya beş gün bağlanmalıdır.
102- Kılıç yarası için kılıç otu adı verilen ot (bu çiçek top sarıçiçek şeklindedir) ovularak toz haline getirilir ve kılıç darbesiyle yaralanmış veya kesilmiş olan yere konulursa bu yarayı kurutur.
103- Mayasıl için mayasıl otu adı verilen ot kaynatılarak suyu içilir.
104- Solucan otu adı verilen ot yenilirse veya kaynatılarak suyu içirilirse solucanları döker.
105- Şeker hastalığı için karamuk kökü kaynatılarak içilir.
106- Böbrek taşını düşürmek için çiğil (kuşburnu) kaynatılarak içilirse (üç gün üst üste) böbrek taşları düşer.
107- Tansiyonu düşürmek için limon yenir. Tansiyonu düşürmek için sarımsak da yenmektedir.
108- Sulanmış yarayı veya çıbanı deşmek için ebegümeci ile süt ve un karıştırılarak bir merhem haline getirilerek bağlanmalıdır.
109- Çıbanı delmek için içine cam tozu konulmuş lokum bağlanır.
110- Romatizmalı yerin sızısını önlemek için ispirto ağrılı yere sürülür ve ardından da kirli yün bu bölgeye bağlanır üç veya yedi gün durdurulmalıdır.
111- Göz ağrısı için yumurtayı kaynatır soyar ve böylece bağlanırsa herhangi bir şeyin değmesiyle ağrımaya başlamış olan gözün ağrısı dindirilir.
112- Gözlerin karın yağmasıyla birlikte “Karıkma” olursa bir ateşin üzerine (kemre ateşinin üstüne) bir miktar kar konularak bu buharın üzerine de gözler tutulursa karıkma geçer.
113- Romatizmalı yere üzerlik otu tohumuyla birlikte pişirilerek kaynatılıp bağlanırsa iyi gelmektedir.
114- Yapışkan dikeni (Bağ yaprağı) adı verilen ot romatizmalı yere pişirilerek bağlanırsa (yedi gün) romatizmanın ağrısı geçer.
115- Sarılık hastalığının tedavisi için: Karamuk bitkisinin sarı renkli kökü kaynatılır, çok acı olan suyu sabahları aç karnına içilirse sarılık hastalığı iyi olur.
116- Yine sarılık hastalığı için sarı süpürge suda ıslatılarak güneşte bekletilir sonra bu hasta bu su ile banyo yaptırılırsa sarılık hastalığı iyi olur.
117- Sarılık hastalığının tedavisi için su dolu bir kaba canlı bir alabalık konur. Bu balığın gözüne de sarılık olan kimse baktırılır. Bu balık ölünce de hastanın iyi olacağına inanılır.
118- Altın çiçeği çay gibi kaynatılarak içilirse böbrek taşlarını düşürür.
119- Karın ağrılarını gidermek için nane kaynatılarak içilir. yetmiş sinir otu kaynatılarak çay gibi suyu içilirse basur için iyi gelir.
120- Dağ karamuğunun kökü kaynatılarak içilirse basur için iyi gelir.
121- Dağ karamuğunun meyvesi (üzümü) kaynatılarak içilirse şeker hastalığına iyi gelir. Çünkü şekeri düşürme özelliği bulunmaktadır.
122- Yalangının sarıçiçeği sigara gibi sarılarak içilirse nefes darlığını giderir. Çünkü nefes darlığını söker.
123- Vücut hararetini önlemek için Çiğil (kuşburnu)kaynatılarak içilirse harareti düşürür. Ayrıca bu bitkinin alerjik hastalıklara da suyunun kaynatılarak içilmesi şifa etmektedir.
124- Yorulan veya inme inen eşeğin şişen ayağına bir jilet atarak insan pisliği de bağlanırsa o şişi iner.
125- İneklerde meydana gelen ve celberek adı verilen çıban cinsindeki yarayı delmek için ince bir demir çubuk ısıtılarak iyice kızartılır o şiş yere sokularak burası dağlanırsa buradan bir daha şişlik meydana gelmez.
126- Atın şişen boğazını delmek için kabuklu çir çekirdeğiyle dövülerek pişirilerek bağlanırsa bu şiş iner.
127-Şeftali yaprağı lapa haline getirilerek karın üzerine konursa barsak kurtlarını düşürür.
128-Barsak kurtlarını dökmek için yarım kilo kadar nohut bir gün kadar bir sirke içinde bırakıp sabahları aç karnına yenirse döker. Aynı zamanda bir kısmı da lapa haline getirilir ve üzerine oturulursa bu kurtları düşürür.
129- Böbrek iltihapları için susam ve susamlı yiyecekler yenir. Her gün de tahin helvası yenirse iltihaplar geçer.
130- Zeytinyağı bir tavanın içinde iyice eritilerek kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu yağ iyice soğuduktan sonra ağrıyan bel üzerine sürülürse bel ağrısı geçer.
131- Papatya kaynatılıp içildiği takdirde(aynı çay gibi)böbrek iltihaplarını döker.
132- Kereviz kaynatılıp suyu içilirse böbrek ve mesane iltihaplarına iyi gelir.
133- Yarım kilo turp tohumu ile yarım kilo bal karıştırılır ve macun haline getirdikten sonra sabah akşam bir ceviz büyüklüğünde yenilirse bel gevşekliğine iyi gelir.
134- Sarısabır otu çıbana sürülürse iyi gelir. Çıbanı iyi eder.
135- Çocuğu olmayan kadın ile erkek böğürtlenin kökünü kaynatır ve on beş gün üst üste içerlerse iyi gelir.
136- Fildişi toz haline getirilir ve at sütüyle de karıştırılarak fitil yapılır ve kadının avret mahalline (rahmine) kon ve at sütüyle de karıştırılarak fitil yapılır ve kadının avret mahalline (rahmine) konursa çocuğu olmayan kadın için iyi gelir.
137- Bir miktar nişadır ile bal karıştırılarak merhem şeklinde sivilceye sürülürse iyi gelir. Aynı zamanda lekeler için de iyi gelir.
138- Dil peltekliği için bal ile nane ve papatya karıştırılarak kaynatılır ve macun haline getirilir bu macun da dilaltına bunlarla ovulur ve ayrıca ağızda gargara yapılırsa dil peltekliği gider.
139- Sara hastalığı olanlar için üzerlik tohumuyla pekmez kaynatılıp içirilirse hasta şifa bulur.
140-İncir ile kekik bol miktarda yenirse vücuda kan verir.
141- Böbrek ve safradaki taşları veya kumları dökmek için dört yaşındaki bir tekenin bardak dolusu kanı temiz bir bardak içine alınır ve bu kan kurutulur. Kurutulduktan sonra toz haline getirilmiş olan bu kan bir bardak limonata ile içilirse iyi gelir.
142- Hazım kolaylığı için sumak ile kimyon karıştırılıp sabahleyin ekmekle yenmelidir.
143- Üzerlik tohumu ile pekmez kaynatılarak içilirse sar’a ve delilik hastalığı için iyi gelir.
144- Mide ülserini iyi etmek için bir miktar keten tohumu ile bal (süzme) karıştırılarak macun haline getirilir aç karnına 15 gün yenmeye devam edilirse iyi gelir.
145-Zayıflığı gidermek için inek sütü ile biraz pekmez katılarak içilir.
146-Nefes darlığı için bakla yenir ve bakla öksürüğü de önleyicidir.
147-Anason kaynatılıp içilirse nefes darlığını ve öksürüğü giderir.
148-Anason ağızda çiğnenirse ağız kokusunu giderir. Kalp çarpıntısına iyi gelir.
149-Çörek otu kuru üzümle macun yapılarak yenirse (sabahları) balgamı söker, kulunç ve yel ağrılarına iyi gelir. Aynı zamanda idrarı da söker.
150-Çelik bir demir yetmiş defa kızdırılır ve aynı suda yetmiş defa söndürülürse kalp çarpıntısını, mide zayıflığını giderir ve erkekliği de kuvvetlendirir.
151-Kereviz tohumuyla ısırgan tohumu bir miktar koyun sütüyle kaynatılarak içilirse ve buna en az On beş gün devam edilirse mide, göğüs ve kanser hastalıklarına, böbrek ve dalak hastalıklarına iyi gelir.
152- Menekşenin kökü veya bitkisi kaynatılarak içilirse kusmayı önler.
153- Menekşenin kökü veya bitkisi kaynatılarak içilirse mide ağrısına ve karaciğer rahatsızlığına iyi gelir.
154- Kuzukulağı otu yenirse harareti önler.
155- Kuzukulağı otu ekmeğe dürülerek yenirse safrayı önler ateşi düşürür.
156- Nar suyu ve narın zarıyla yenmesi mideyi kuvvetlendirir, temizler.
157- Ağız kokusunu ve balgamı gidermek için kuru üzüm yenir.
158- Tuzlu suyla ağız çalkalanır ve gargara yapılırsa diş ağrısını keser.
159- Vücut hararetini söndürmek için arpa ile papatya kaynatılarak içilir.
160- İtdirseği denilen göz hastalığı üzerine sarımsak sıkılırsa iyi olur.
161- Sarımsak tansiyon düşürür. Tansiyon ayarını düzeltir.
162- Sarımsak yenmesi nefes borularını açar.
163- Havuç suyu içilirse baş ağrısını giderir.
164- Böcek sokmasına karşı biraz nane ile biraz da kekik ağızda çiğnenerek böceğin soktuğu yere lapa şeklinde konursa ağrıyı keser.
165- Böceğin soktuğu yere kolonya sürüldüğü gibi, soğuk tuzlu su ve sirke ile yıkanırsa ağrıyı dindirir.
166- Kedi veya köpek ısırmasına karşı ısırılan yere lahana yaprağının sarılması iyi gelir.
167- Böceğin soktuğu yere sarımsak suyu sürülürse ağrıyı dindirir.
168- Kedi, köpek, fare ısırmasına karşı bir diş sarımsak ve zeytinyağı dövülerek macun yapılarak sürülür.
169- Burun kanamasını durdurmak için ısırgan otunun suyu buruna damlatılırsa burun kanamasını keser.
170- Küçük boylu yanmalar için bir miktar patates rendelenerek sürülür.
171- Yanıklar için patatesler kesilerek o yanık yere bağlanır.
172- Soğuk algınlığı için bir miktar nane ile ıhlamur ve ada çayı kaynatılarak içilirse iyi gelir.
173- Soğuk algınlığı için karamuk tohumu kaynatılarak içilirse iyi gelir.
174- Diş ağrısına yeşil ceviz kabuğu ağza alınarak çiğnenirse geçirir.
175- Boğaz ağrısı için bir miktar papatya ile ıhlamurun kaynatılarak içilmesi çok iyi gelir.
176- Mide ağrısı için ve ülser başlangıcı için üzerlik tohumu kaynatılarak içilirse iyi gelir.
177- Vücutta gazların çoğalması için bolca turp yenilir.
178- ishalin önlenmesinde elma suyu ile çir suyu çok iyi gelir.
179- Bağırsaklardaki kurtları düşürmek için solucan otunun yenmesi iyidir.
180- Tansiyonu yükseltmek için tuzlu ayran içilir.
181- Tansiyonu düşürmek için bol bol limon yenir.
182- Nefes darlığını gidermek için limonlu çay içilir.
183- Nefes darlığı için naneli maydanoz kaynatılarak içilir.
184- Tansiyonu düşürmek için bol bol limon yenir.
185-Nefes darlığını gidermek için limonlu çay içilir.
186- Nefes darlığı için nane ile maydanoz kaynatılarak içilir...
187- Böbrek iltihaplarını iyileştirmek için olgunlaşmamış vişneyi ve çekirdeğiyle ve iplikleriyle beraber kaynatarak içilmesi iyi gelir.
188- Ağız kokularını gidermek için ardıç tohumu ağızda çiğnenir.
189- Ardıç tohumunun kaynatılarak içilmesi soğuk algınlığına iyi gelir.
190- Çıbanın daha da olgunlaşarak delinmesi için bir baş soğan közün içinde pişirilerek çıban üzerine konması yeterli gelir.
191- Çıbanın olgunlaşıp delinmesi için lokum bağlanır.
192- Çıbanın delinmesi için bir miktar lokumun içine cam tozları konur ve çıbanın üzerine bağlanırsa çıban delinir.
193- Arpa kaynatılarak suyu idrar zorluğu çekenlere içirilir.
194- Yeşil ceviz yaprağı ve kabuğu saç boyanmasında kullanılır.
195- Bağırsakların yumuşaması için yetmiş kilit otu kaynatılarak içilir.
196- Boğaz ağrısı için bolca pekmez içilir.
197- Mide ağrısı için bolca pekmez yenir.
198- Ağız yarasının tedavisi için bol miktarda pekmez içilir.
199- Gözün kuvvetlenmesi için bol miktarda havuç yenir.
200- Cilt lekeleri ve sivilceler için salatalık(hıyar)suyu sürülür.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Sin 12:18 05.01.18
201- Cilt lekeleri için süzülmüş yoğurt sürülür.
202- Romatizma için ısırgan otu ağrıyan yerlere hafifçe vurulur.
203- Nezle için keten tohumu kaynatılarak içilir.
204- El ve ayaklardaki egzamalar için kına sürülür veya kına yakılır.
205- Sulanan yaraların üzerine ebegümecinin meyvesi güneşte kurutularak sürülürse(toz haline getirdikten sonra)yarayı iyi eder.
206- Fazla yemek yiyen çocuğun bu huyundan vazgeçirmek için yavşan otu kaynatılarak bu çocuk o su ile yıkanır.
207- Kas ezilmesine ve morarmaya karşı çiğ et bu yerlere sarılarak bağlanır.
208- Kas ezilmesine ve morarmaya karşı elma dilimi yapıştırılır.
209- Çıban için bir avuç siyah üzüm, bir miktar kuyruk yağı ile dövüldükten sonra tıp dilinde (Hordeloum) diye bilinmektedir. Divan-ı Lügati-Türk de ise “Tirseng” olarak geçmektedir. Tedavi olarak da halk inanışına göre bu işin erbabı tarafından “üç ihlâs, bir Fatiha” okuyup üflenerek bir arpa göze üç defa sürülür, ocak başına gömülür, çıbanın üzerine bağlanır.
210- Sigara tütünü kesilen yerin üzerine bastırılarak konur.
211- Temiz bir keten bezi yakılarak kesilen yara üzerine bir parça yağ ile merhem yapılarak sürülür.
212- Dolama için kül (köz) içinde pişirilmiş bir baş soğan bağlanır.
213- Dolama için kına yakılır.
214- Egzama için kına yakılır.
215- Saçların parlaklığı için ısırgan otu kaynatılarak suyuyla yıkanır.
216- Yanık yerlere salça sürülür.
217- Yanık yerlere yoğurt sürülür.
218- Yanık yerlere patates dilimlenerek konulur.
219- İğde(yemişen) ağacının meyvesi çay gibi kaynatılarak içilir veya bolca yenirse böbrek taşlarını düşürür.
220- İtdirseği (Arpacık) gözün kirpik kısmının diplerindeki bezlerin iltihaplanmasıyla meydana gelmektedir. Birkaç tane arpa çiğnenerek arpacık olan yere (itdirseğine) sürülür.
221- Şişmiş veya beze olmuş memenin iyileşmesi için bir miktar suda haşlama usulüyle bir miktar bamya kaynatılır. Marmelat haline gelinceye kadar kaynatılır. Sonra bu marmelat bir bez üzerine konularak apse yapmış memenin üzerine bağlanır. Ardından yetmiş siğil otu bağlanır. Böylece şifa bulur.
222- Verem için koyuna hiç çıkmamış bir koçun veya erkek kuzunun kuyruğunu macun gibi kıyıp bir kilo bal ile durum şifa bulur.
223- Verem için koyuna hiç çıkmamış bir koçun veya erkek kuzunun kuyruğunu macun gibi kıyıp bir kilo bal ile de karıştırıp bir ay içerse o veremli kişi şifa bulur.
224- Trahom hastalığı için(kızarıp sulanan hastalıklara)cevizin çağlasının fındık büyüklüğünü geçtiği sıralarda bunların içinde bulunan kurtçukların macun haline getirilerek göze sürülür.
225- Çıban için bir baş kuru soğan pişirilerek soğuduktan sonra çıbanın üzerine bağlanır.
226- Ağız kokusunu gidermek için ıhlamur ağızda çiğnenir.
227- Ağız kokusunu gidermek için böğürtlen yaprağı ağızda çiğnenir.
228- Ağız kokusunu gidermek için anason yaprağı ağızda çiğnenir.
229- Ağız kokusunu gidermek için maydanoz yenir.
230- Ağız yarasını iyileştirmek için papatya çiçeği kaynatılarak içilir.
231- Ağız yarasını iyileştirmek için adaçayı kaynatılarak içilir.
232- Akrep ve yılan sokulmuş yere bir miktar kendir tohumu dövülerek su ile karıştırılarak lapa yapılıp üzerine sarılır.
233- Alerji için siyah turpun suyu içilir.
234- Altını ıslatan çocuklara her gün bir yemek kaşığı bal yedirilir.
235- Altını ıslatan çocuklara atkuyruğu otu kaynatılarak içilir.
236- Apandisit ağrısını hafifletmek için böğürtlen kaynatılarak içilir.
237- Arı sokmuş yere sarımsak dövülerek üzerine konulur.
238- Astım hastalığı için anason ve sığırkuyruğu otu kaynatılarak içilir.
239- Ateş düşürmek için sirkeye batırılmış havlu kompleks yapılır.
240- Ateş düşürmek için yoğurt ile sarımsak yedirilir.
241- Ateş düşürmek için maydanoz kaynatılarak içirilir.
242- Ateş düşürmek için limon yenilir.
243- Ayak ve bacak ağrılarını hafifletmek için haşlanmış lahana yaprakları ağrıyan yere bağlanır.
244- Ayak terlemesi ve mantarı önlemek için bol miktarda sarımsak yenilir.
245- Aybaşı düzensizliğini önlemek için ısırgan otu ile arpa kaynatılarak suyu içilir.
246- Aybaşı düzensizliğini önlemek için adaçayı çay olarak içilir.
247- Aybaşı düzensizliğini önlemek için nane otu kaynatılarak suyu içilir.
248- Aybaşı düzensizliğini önlemek için kişniş otu kaynatılarak suyu içilir.
249- Aybaşı kanaması bozukluğunda kekik otu kaynatılarak içilir.
250- Aybaşı düzensizliğinde bal ve sarımsak yenilir.
251- Aybaşı düzensizliğinde papatya çiçeği kaynatılarak içilir.
252- Bağırsak gazını gidermek için nane kaynatılarak içilir.
253- Bağırsak rahatsızlığı için havuç suyu ile lahana suyu içilir.
254- Bağırsak rahatsızlığı için papatya ile adaçayı kaynatılarak içilir.
2555- Bağırsak kurtlarını düşürmek için düşürmek için solucan otu aç karına yenilir.
256- Basur için kuru üzüm ile sarımsak dövülerek birbiriyle karıştırılıp merhem edilerek sürülür.
257- Basur için bol bol nane kaynatılarak içilir.
258- Basur için bol miktarda semizotu yenilir.
259- Baş ağrısını dindirmek için sarımsak ezilerek başa konulur.
260- Baş ağrısını gidermek için çörek otu havanda dövülerek derince koklanır.
261-Baş dönmesini önlemek için anason çay yapılarak içilir.
262-Bayılmış kişiyi ayıltmak için kuru soğan veya limon kabuğu koklatılır.
263-Bel gevşekliğini gidermek için turp tohumu dövülerek bal ile yenilir.
264-Böbrek kumunu düşürmek için ardıç tohumu ile ayrık otu kaynatılarak içilir.
265-Basur için, elinde egzama olanlara (bu ciğerden gelmektedir) karasakız mezeki sakızı, günlük, çam sakızı, 250 gram leblebi ile dövülerek un haline getirilir. Bu un diğer sakızlara basılarak(biraz da sarı katran)hap haline getirilir. Bu haplar hastaya 3-5 gün yutturulursa basur diye bir şeyi kalmaz.
266-Sarımsak şekeri azaltır ve tansiyonu da düşürür. Fakat en büyük özelliği ise tansiyonu ayarlayıcı olmasıdır.
267-Kan aldırılması için sülük kullanılır.
268-Enjektör(iğne)yapılırken sinire dokunan ve yürüyemeyen veya buna benzer bir duruma düşmüş birisinin bundan kurtulması için bir kış kabağının içi temizlenerek ince, ince doğranır. Suyun içinde kaynatılır. Sonra suyu süzülür. Kalan merhem gibi kısım macun haline getirdikten sonra, üç gün kalça kısmı ile diz kapağı arasına sürülür. Bu üç dört gün ısıtılarak tekrar tekrar bağlanır. Birkaç gün içerisinde düzelecektir.
269-Nefes darlığı için nane ile maydanoz kaynatılarak içilir...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
meytatarun 04:15 18.02.18
çok güzel allah bin kere arzı olsn

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 21:06 26.02.18
Sayın Sin, Allah-u Zülcelal razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
havzkevser 18:57 25.02.19
Allah razı olsun ,güzel bilgiler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
R4bi4 20:19 25.02.19
eşeğin toynagina jiletle çizik atmak 😭

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi