Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

B12 için kolay tarif - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>B12 için kolay tarif
Lady 15:31 03.04.19
KIRMIZI LAHANA

Her vitamin önemli ama bazıları çok önemli. B12 vitamini çok önemli bir vitamindir. Eksikliği ile sık karşılaşılır ve bu durum bebeklikten yaşlılığa hemen her yaşta önemli sorunlara yol açar. Eksikliğinde kalp, beyin, karaciğer, böbrek fonksiyonlarında aksamalar gelişiyor.

B12 vitamini (siyankobalamin) bunlardan biri. O “hayati bir vitamin”. Üstelik çok da “nazlı” ve “kaprisli”. Noksanlığı ile sık karşılaşılıyor. Eksikliği bebeklikten yaşlılığa hemen her yaşta önemli sorunlara yol açıyor.

B 12 vitaminini biz üretemiyoruz, onu mutlaka dışarıdan yiyeceklerle alıp mide-bağırsak sisteminden sorunsuzca geçirerek vücudumuza kazandırmak zorundayız. Temel kaynağı hayvansal proteinler. Hemen her gün yediğiniz gıdaların çoğunda (şekerli, unlu gıdalar, tahıl ve bakliyat grubu, sebze ve meyveler) zerre kadar B 12 vitamini yok.

Vücudu B12’ye doyurduğunuzda, beyin, beden, karaciğer ve sinir sistemi bir oh çekip çiçek gibi açar.

Eksikliği ne yapıyor?

* Unutkanlık
* Yorgunluk
* Uykusuzluk ve bitkinlik
* Kulak çınlaması
* Denge bozukluğu ve ayağa kalkınca baş dönmesi
* Odaklanma sorunu
* Ayak ve el uyuşması
* Kaslarda yorgunluk ve gevşeme
* Dilde yanma
* Kramplar
* İştah bozukluğu
* Hızlı kilo alma, zor kilo verme
* Kansızlık

B12 olmadan sağlığımızı tam anlamıyla koruyamayız. Vücut B12’yi gıdalar ya da besin destekleri ile alıp karaciğerde depolar. Hücreler B12’ye ihtiyaç duyunca da karaciğerdeki depo devreye girer. Ama bu “depo” B12’nin de bir sınırı vardır. Deponuz tıka basa dolu da olsa yerine yenisi konmadığında en çok iki yıl yeter!

Beslenme sisteminizde yeteri kadar B12 vitamini var mı, bedeniniz gıdalardaki B12’den yeterli oranda faydalanıyor mu bir araştırın. Yıllık sağlık taramalarınıza B12 ölçümlerini de ekleyin.

Şimdi gelelim B12 değerinizi yükseltmeye yaracak tarifimize;

Tamamen doğal ve leziz bu tarifi kullanmaya başladıktan sonra gün gün B12 değerleriniz artıyor ve en geç 1-2 ay sonunda B12 vitamin değerlerinizi ölçtürdüğünüzde B 12 eksikliğinden eser kalmayacak.

B12 iğnelerine, ilaçlara, kısacası o kimyasal sentetik takviyelere gerek kalmadan; Allah-u Teala’nın bizlere nasip ettiği nimetten faydalanalım. Yalnızca B12 eksikliği olanlar değil tüm ev halkı tüketebilir, tüketmelidir.

Malzemeler

Bir orta boy kırmızı lahana
Bir çorba kaşığı kaya tuzu
Yarım çay bardağı elma sirkesi (Mecburi değil)

Yapılışı

1 orta boy kırmızı lahanayı ince doğrayın, üzerine 1 yemek kaşığı tuz döktükten sonra bir kasede hafif mıncıklayın. Karışımı bir kavanoza doldurun karışım su salmaya başlayacak bekleyin. 2 saat sonra kavanozun üstüne yarım çay bardağı ev yapımı elma sirkesi koyun.

(Sirke sevmiyorsanız yerine su koyabilirsiniz) mecburi değil, ama sakın hazır sirke koymayın. Ağzını kapatıp buzdolabında 5 gün bekletin. 5. Günden itibaren her gün iki üç kaşık tüketin, salatalarınıza da ilave edebilirsiniz hem suyu hem kendisi şifadır.

Not: Fermentasyonu engellememesi için kesinlikle hazır sirke ve limon tuzu kullanmayınız.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
İpek 10:20 09.04.19
Yolda sokakta gördüğümüz her 10 insandan 6 sında b12 eksikliği var. Allah razı olsun güzel paylaşım

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Atlas 11:47 09.04.19
Teşekkürler. Çok insanda var b12 eksikliği.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
BLueSea 23:27 11.04.19
Eksikliginde agiz aftlarida meydana geliyor sakatatlarda bol miktarda var . Cok faydali bi paylasim olmus tesekkurler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cnk 00:34 12.04.19
Allah razı olsun , bilgilendirici bir paylaşım olmuş ama bazı kısımları tam doğru değil ve bazı eklemeler yapmak gerekli şöyle ki ;
Midelerinde ülser gibi rahatsızlığı olanlar sirkenin asidik içeriğinden dolayı bu tarifi uygulamamalıdır. Tarifin içerisinde fazla miktarda tuz olduğu için hipertansiyonu olanlar ve pre-hipertansifler ( tansiyonu sınırda olanlar) ,ödemi olanlar dikkatli kullanmalı ya da kullanmamalı ayrıca intrensek faktör eksikliğine bağlı pernisiyöz anemi hastaları önceliği doktorlarının reçete ettiği ilac olmalı ( bu kimselerde b12 emilimi çok az olur bu yüzden doktorlar genelde iğne ile vücuttaki b12 eksikliğini kapatmaya çalışır ) son olarak da b12 hidrofilik( suda çözünen) bir vitamin olduğu için karaciğerde depo edilmez ve bu sebeple eksikliği vücutta çabuk hissedilir kan dokuda belli bir konsantrasyonda bulunur ve fazlası idrarla dışarı atılır ama genelde siz b12 açısından zengin beslensenizde sindirim sisteminde o kadar iyi emilemez ve dışarı atılacak b12 olmaz ayrıca yulaf gibi bazı lifli besinler de b12 açısından zengindir ancak b12 açısından en zengin besin yine kırmızı ettir bu açıdan riyazat ehli veya veganlar özellikle özen göstermelidir ( formu göz önünde bulundurursak riyazet ehli olanlar )eğer zorunda kalınırsa veganların kullandığı hayvansal kaynaklardan elde edilmeyen ve b12 nin doğalda bulunan organik formu olan siyanokobalamin içeren takviye kullanabilirler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
zafer038 15:16 13.04.19
allah razı olsun tesekkur ederim emeğinize saglık

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi