Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Niye plastik şişeyi toplamıyorlarda kapağını topluyorlar? - Sayfa 3 - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 3 4 5 6 7  ... Sonuncu
Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Niye plastik şişeyi toplamıyorlarda kapağını topluyorlar?
nsspawn 09:12 16.01.18
Firmalar kapak başına destek alıyorlar. Biz bu kadar plastik topladık diye.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Kivircikkk 02:46 24.01.18
Kapaklarınla engelli sandalye alınıyordur sokkakta gezmek için
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mavibutterfly 18:48 25.01.18
Aslına bakarsan
Kapakla özürlü kardeşlerimize özürlü
Arabası Alırsın
Halbuki pet şişesinide
Toplanırsa Ev de alınabilinir ve sakata uygun ev kısaca
Kapağında araba şişesiylede konut edinir
Bence nedeni.kapaklar
Renkli.ve farklı pilastik
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ganyan 19:42 25.01.18
Geri dönüşüme girdiği zaman şişeyle kapak aynı renkte olmuyor ve maddeyi bozuyor böyle bi dümen yaparak herzamanki gibi bizim güzel insanlarımız vicdanı kullanılmış oluyor 😶
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
enesinan22 19:55 25.01.18
Madem konu bu kadar değerli sizin için, işin uzmanı olarak cevap vereyim. Plastik geri dönüşümünde temel zorluk atıkların kaynağında ayrıştırılamamasıdır. Yukarıdaki yorumların çoğu doğru. Yasa gereği üretilen her plastik malzemenin en az %30 unu fabrikalar geri dönüştürmek zorundadır. Bu zorunluluk çevrenin korunması için şarttır. Kaldı ki toplan geri dönüşümde malesef oranımız %6-7 lerde bile değil. Gelelim kapak hikayesine Pet şişeler ve kapakları iki ayrı polimer malzemeden üretilir. Pet şişe adı üzerinde Polietilenteraftalat (PET), ve kapakları ise High Density Polyethlene (HDPE) polimerlerinden üretilir. İkisinin aynı hatta geri dönüştürülmesi kimyasal ve fiziksel olarak mantıklı değildir. Kabaca kalitesi çok düşük ürün elde edilir diyelim. Kapakların toplanması kolaydır. Hacimleri küçüktür. Karşılığında ise tekerlekli sandalye, kitap defter gibi promosyonlar dağıtılır. Şimdi gelelim işin parasal boyutuna. Kapak ya da şişeleri insanların toplamasını beklemek emin olun bir firmaya hiç bir maddi getiri sağlamaz. Sizin aylarca topladığınız kapak ağırlığı kadar plastik malzemeyi bir hurdacı on dakikada toplayabilir. Burada mesele insanların geri dönüşüme olan katkılarıdır. Mesele insanların bunun farkına varmasıdır. O yüzden sebebi ne olursa olsun geri dönüştürmek için plastiklerin ayrıştırılarak toplanması iyi bir şeydir ve doğrudur. Hatta sadece kapakların değil bütün plastiklerin türlerine göre kaynağında ayrıştırılması gerekir. Ve bu insanlığın bir ödevi olmalıdır. Ancak biz çöpümüzü bile tenekesine atmayı öğrenemeyen toplumlar olarak buna daha çok yolumuz var. Ancak kapak toplayarak, atıkları ayrı toplayarak, sıfır atık projesini öğrenerek ve destek olarak çok büyük işler başarabiliriz. Bu dünya bizim ve bu dünyayı korumak zorundayız.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ugurbocegi 23:04 25.01.18
Devletten para alıyorlar diye biliyorum. Çünkü firmalar geri dönüşüm yapmak zorundalar. Devlete sadece kapakları gösterip şu kadar şişe dönüşümü yaptık diye yanlış bilgi veriyorlar birşeyler dönüyor işte o sandalye devede kulak o firmalar için
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Fatosh 23:24 25.01.18
Doğaya zararlı maddeden üretilen ürünlerin üretici tarafindan tekrar toplanması zorunlu, onlarda t.sandelye veriyoz ayağına milleti salak yerine koyuyorlar olan bu.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Priv0x 01:03 26.01.18
Eskiden 10sene önce tekerlekli iskemle arabayı alamayacak fakir ,ihtiyacı olan vatandaşlarımız için bazı kampanyalar düzenleniyordu plastik şişe çok yer kaplıyordu bu yüzden kapak toplamak daha uygundu ayrıca kapaklar plastik olduğu için çok amaçlı kullanılabiliyor .gelelim mika kısmına onunla uşak fabrikasında battaniye,örtü ve ısıtıcı giysiler yapılıyor.Bu fabrikada Türkiye de tek idi çünkü teknoloji zor bir üretime dayalı diye biliyorum şimdi bu teknolojik ürünü üreten yeni fabrikalar açıldımı bilmiyorum.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mars 02:17 29.01.18
Bu firmaları oyunu devlete şu kadar geri dönüşüm yaptım diye yükümlülüğü üzerinden atıyor. Kapaklar için göz boyama tekerlekli sandalye veriyor.
Bunun önüne geçilmesi lazım sadece kapakları değil sıkıştırılmış balya olarak tüm plastikleri görmek lazım.
Sonuç kapaklar toplanıyor plastikler çöpe gidiyor.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ismail5800 23:15 02.02.18
Aslında bu işin emekçileri var fakat
1 halk yardımcı olmuyor
2 devlet ital ediyor
3 hem ucuz alınıyor
Hemde kilo dovmuyor
Yoksa birtanesi yerde kalmaz
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2 3 4 5 6 7  ... Sonuncu