Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Çıplak Tavaf ve Kızların Diri Diri Gömülmesi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Çıplak Tavaf ve Kızların Diri Diri Gömülmesi
HeartLess 12:09 15.12.17
Biz insanların problemlerinden biri olaylara sığ ve yüzeysel bakmamız, onun arkasında yatan zihniyeti değilde bu zihniyetin sonuçlarını suçlamamızdır. Bu sonuçlar üzerinden yargılar üretir, gerçek nedenlerini yani onu besleyen köhnemiş zihniyeti anlamak ve mahkum etmek işimize gelmez. Bu sığ bakış yüzünden zihniyet renk değiştirerek çağları aşarak yaşamaya devam eder. Kuran'ın İslam üzerinde mutlak hakimiyet kuramaması, İslamında ümmetine şeref ve haysiyet kazandıramaması, dünyaya umut olmaktan fersah fersah uzaklaşması yine bu sığlığın bir sonucudur.

Bu konuda çoğunuzun bildiği ama derinlemesine irdelemek, onun zihni arka planını deşifre etmekten kaçındığı nedeni sorulduğunda çünkü onlar cahiliye toplumuydu, sapmış ve sapkınlık içindeydiler gibi yüzeysel argümanları yeterli gördüğünüz, belli başlı iki örnekten bahsetmek istiyorum. Biri Cahiliye döneminde kabenin çıplak tavaf edilmesi bir diğeride Kızların aileleri tarafından diri diri gömülmesi.

Çoğunuz kulaktan dolma bir cevabı vardır, vereceğiniz cevap sonuca dönüktür. gerekçe olarak suratınızı buruşturarak şunları söylemeniz muhtemeldir: kabeyi çıplak tavaf ediyorlardı çünkü haddi aşmış ve sapıtmışlardı. Kızlarını gömüyorlardı çünkü kız doğurmak utanç kaynağıydı. Bunun ve bunun gibi yüzeysel nedenleri kenara süpürürerek şu soruyu sorarsak nasıl olur? İnsanları böyle davranmaya iten zihni ve tarihsel arka plan nedir?

Bu sorunun altından kalkabilmemiz için Mekke ve çevresindeki yerleşkelrin sosyo, eko-politiği hakkında temel bilgilere sahip olmalıyız. Şunu bilmeniz yeterli Haç merkezi ve ticaret kavşağı olan Mekke ve çevresi Kureyş adlı organize olmuş hırslı, aç gözlü bir ailenin her yönden kuşatması altındaydı. Mekkeyi yöneten darülnevde adlı bir kuruldu. Tahmin edeceğiniz gibi kurul üyeleri kureyşli olup şehrin ticari hayatı ile dini hayatı üzerinde tekel kurmuş bir grup oligarktan oluşuyordu. Bildiğiniz gibi bu kurul çıkarlarına çomak soktuğu için Peygamberimize nübüveti doneminde kök söktürmüştür. Sonunda hayatı tehlikeye düşünce Mekkeden çıkmak zorunda kalmiştir.

Kabenin çıplak tavaf edilmesinin iç yüzü: Haç döneminde hacı adaylarının kabeyi tavafı esnasında ihram giymeleri geleneği o zamanlarda bile uygulanmaktaydı hacı adaylarının bu giysileri kabede çöreklenmiş kureyşli yarı ruhban tüccarlardan satın alma zorunluluğu vardı. Ihram giysileri fahiş fiyata satııldığı için bu giysileri satın alamayan veya tepki gösteren hacı adayları hakaret ve ceza olarak çıplak tavafa zorlanmaktaydı. Hacı adayları ihram giyemedikleri için çıplak olarak kabeye girmek zorunda bırakılırlardı. Gordüğünüz gibi bozulma keyfi değil bir zorbalığın ve dayatmanın sonucuydu. Bu zorbalikta para kazanma uğruna dini keyifi olarak ticari emellere göre sekillendiren tekellerin ve bunu zamanla kanıksayanların payı vardır. Din ve ticaret ilişkisi sonu mürşikliğe varan bir ortaklıktır. Bu çıplaklığı kınayan bizler zihni alt yapısını kurutamadığımız için renk değiştirsede günümüzde capa canlı karşımızda durmakta ve ahiretimizi,dunyamızı tehtit etmektedir.

Kiz çocuklarının diri diri gömülmesinin iç yüzü : cahiliye döneminde kız çocuklarının diri diri gömülmesi sıkça karsilaşılan bir durumdu sonuçta Annelik ve babalık güdüsü bu toplum için sinirleri alınmış olamazdı. Dönemi kaşıdığımızda bu durumun yasanmasında yokluk ve çaresizlik olduğunu görürüz. Bu çocukları ölüme götüren sürecin arka planında yine mekke merkezli vucut bulmuş zorba düzenin etkin rol oynamaktadır. Nasıl mı? Tefecilik sistemi ile.. efendiler halkı kendilerine kul yapmanın türlü yollarını geliştirmişlerdi. Bunlardan en kötüsü yüksek faizle insanların borçlandırılması idi. Borçlarını ödemeyenlerin varsa mülklerine arazilerine malına el konulurdu. Malı, mülkü borçlarına yetmeyen yada mali mulkü olmayanların oncelikle karıları ve kizlari borcları karşılığı köleleştirilir ve kabeninin arka sokaklarındaki genel evlerde fuhuşa zorlanırlardı. Borç altında beli kırılan kimi aileler bu korkunc akibeti yaşayacakları korkusu ile kiz evlatlarını ya öldürerek gömerlerdi bilinç kazanmamış yani bebek ise diri diri gömerdi. Bu merhametsizce davranışın iç yüzüyle çok azımız ilgiyizdir. Bu terörün arkasında darünnedvenin başını çektiği zorba sistemin olduğunu düşünmeliyiz. Günümüzle karşılaştırdığımızzda bir değişme ve değişiklik görüyormusunuz?

(8-9) Diri diri gömülen veya gömülmeden öldürülüp öylece gömülen kız çocuğuna, hangi suçtan dolayı öldürüldüğü sorulduğunda,(tekvin)
Çıplak Tavaf ve Kızların Diri Diri Gömülmesi

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Tugra 12:28 15.12.17
Bence sistem Ayni sekilde devam ediyor, Bazen hepimiz Bu olaylara medya yoluyla sahit oluyoruz bazende üstü kapali ( mechul ) cinayetlerin arkasina gizlendigini düsünüyorum.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up