Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Nefs Biyolojik midir? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Nefs Biyolojik midir?
COLAK 18:52 18.12.17
Selam arkadaşlar
İnsanda bulunan nefsin (nefs) biyolojik bir yapısı varmıdır?
Nefs Biyolojik midir?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
mukival 18:53 18.12.17
Belki vardır. Belki de beynin bir lobu, belki kalbin bir parçası, belki de omurilikteki bir disk... Kim bilir...
Keşke apandist olsaydı nefsimiz. Aldırıp kutulurduk.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
zeynep 18:54 18.12.17
Evet psikoloji de hayvan beyin deniyor. Aç olduğunda ve öfke anında içinden çukan canavar sürüngen beynindir. Açken ve öfkeliyken neye dönüştüğün nefsini ne kadar beslediğini gösterir.
Açken sen sen değilsin diye yapılan reklamlar haydi ye ve sürüngen beynini besle! Mesajı vermek için yapılıyor. Ne kadar şeytani bir tuzak tam yılan işi.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
AhmedMusab 18:54 18.12.17
Frontal lobu alınan insanlar dürtülerini kontrol edemezler.
Frontal lob yoksa Nefsine falan hakim olamazsin.ayrıca beyinde hipofiz bezi yemek yeme istegini kontrol eder.
Ask konusunda ise tamamen hormonlar etkili

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ebru 18:56 18.12.17
O zaman etrafımızda gördüğümüz binlerce insanın frontal lobları alınmısmı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
AhmedMusab 18:57 18.12.17
Ne alaka
Nefs kontrolü yok diye bu sonucu nasil çıkarırsınız. Ben yalnizca size biyolojik bir delil sundum.kisi kontrol etmek istemez.haz odakli yasamak tercihidir vs

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ebru 18:57 18.12.17
Eeee bır sürü insan nefsine hakim falan olamıyor ki

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
AhmedMusab 18:58 18.12.17
Olmak istemiyordur.sonuçta zevk veren seyleri tercih etmek istiyor olabilir.bu bir yaşam felsefesidir.biyolojik olarak kontrol edememek ayri kontrol etmemeyi tercih etmemek ayri.
Bazi insanlarin genetik olarak bağımlılık merkezleri daha aktiftir mesela.bu insanlar daha kolay bağımlı olurlar.mesela benim ailemde boyle bir genetik geçiş yok o yüzden ben daha zor bağımlı olurum ama ailesinde alkol bağımlılığı olan biri bana gore cok daha kolay bağımlı olur.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
men 18:58 18.12.17
Nefsi özelliklerin tabiki biyolojik işleyişle alakalıdır.Bu çok geniş derin bilgi gerektiren bir konudur.Nefs bizi madde Dünyaya bağlayan özelliklerdir.Beslenme uyku hareket konuşma düşünme vb....Beynin yapısı ve çalışma prensibi iç organların yapısı.Hücre fizyolojisi .Nöronların yapısı işleyişi...Vücudun Endokrin sistemi ve daha bir çok faktör....

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
iyiruh 19:14 18.12.17
Nefs Nedir?

Nefsin ne olduğunu anlamak için lugatta ki manasına bakalım. Nefs, bir şeyin varlığı, hakikati, zatı, kendisi manasına gelir. Tasavvufta ise insanın hayvani tarafının adıdır.

Nefs, hayvani bir kuvvettir. Eğitim görmemiş nefs insana ilk defa, şöhret ve şehveti emreder. İnsanın kalbine hayvani huylar verir. Makamı sufli'dir (çok aşağıdır). Onun için insanın kalbini aşağı çe¬ker. Bütün fenalıklar nefse nisbet edilir. Kalb melekleşmeye, nefs ise hayvanlaşmaya meyleder.

İttifakla bildirildiğine göre, insanın nefsi şerrin kaynağı, kötülüğün temelidir. Nasıl ruh, Allah'ın emriyle vücutta bir varlık, bir cevher ise, nefis de ruh gibi bedende bir varlıktır. İnsandan kötü huyların, çirkin fiillerin ortaya çıkmasının sebebi olan varlıktır nefs.

Nefsini tanıyabilen çok azdır. Nefsini tanımak şöyle dursun, onun varlığını kabul edenler bile kazançlı kimselerdir. Allah (c.c) nefs’ten daha aptal, nefs’ten daha çirkin, nefs’ten daha iğrenç bir şey yaratmadı. Olgun kimseler için nefs’le beraber olmaktan daha sıkıcı bir zindan düşünülemez. Hz. Peygamberimiz (s.a.v); “Allah’ım göz açıp kapayıncağa kadar da olsa, beni nefsimle baş başa bırakma” buyurmaktadır.

Nefsini tanıyabilen kimse, bir başkasının içeri girerek kendisine zarar vermesine imkân olmayan bir kaleye sığınmış demektir. Nefsini tanıyamayan veya tanımak istemeyen bir kimse için ise tehlike çok büyüktür. Çünkü ne zaman ve nereden geleceği belli olmayan binlerce oyunu vardır. Kişi, onu tanımadıkça zararlarından da korunamaz. Nitekim Resulullah (s.a.v);"Nefsini tanıyan rabbini tanır" buyurmuştur.

Gavs-ı Sani Hz. ;

-“Saadatlar nefis üzerine dururlar. Şeytan üzerine değil. Şeytan korkaktır, kaçırmak kolaydır. Ama nefis bizimle beraberdir. O kadar zalimdir ki şeytanı kandırmıştır. Allah’ (c.c.) zikretmek lâzım ki nefsi durdursun.”

İnsanın yaratılışta güzel olan letaifleri; nefs’in onlara galip gelmesiyle asli değerlerini, kabiliyetlerini yitirirler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2