Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Mariam - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Mariam
Snipper 09:24 23.05.18
Ölüme sürükleyen Mavi Balina benzeri Mariam oyunu nedir?

Dünya çapında 100'den fazla çocuğun oynadıktan sonra intihar ettiği Mavi Balina'nın ardından Mariam adlı benzer bir oyun ortaya çıktı. Mariam nasıl bir oyun? Mavi Balina ve Mariam arasındaki benzerlikler neler? Mariam oyununda ne gibi görevler bulunuyor?

Mariam nasıl bir oyun? Mariam oyunu görevleri neler?

Mobil platform üzerinde oynanabilen Mariam oyunu Ağustos 2017'de Suudi Arabistan'da geliştirildi. Mariam oyununun yayınlanması büyük tepkilere sebep oldu. Birleşik Arap Emirlikleri'nin üçüncü büyük kenti Şarika'da polis, Mariam oyununa karşı vatandaşlarını uyardı. Uzmanlara göre oyun, yasa dışı amaçlar ve bilgi hırsızlığı için kullanıcıların kişiler bilgilerini ele geçirebiliyor.

Mariam oyununda, ormanda kaybolmuş bir çocuk evine geri dönebilmek için kullanıcılardan yardım istiyor. Son derece ürkütücü sesler ve görsel efektlerle hazırlanan oyunda kayıp çocuk oyunculara 'Evin nerede?, Facebook hesabın ne?' gibi kişisel bilgiler içeren sorular yöneltiyor. Oyuncular ancak bu sorulara yanıt vererek bir sonraki aşamaya geçebiliyor.

Oyunun son aşamasında ise bilinmeyen bir numaradan sabahın erken saatlerinde arama geliyor.

Mariam oyununun geliştirici olan Salman Al Harbi, oyunda cevap olarak verilen bilgilerin kayıt altına alınmadığını söylese de Salman Al Harbi'nin bu ifadelerine kanıt olabilecek herhangi bir delil ortada yok.

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Sezer Söylemez, bakanlığın talebi üzerine oyuna erişimi engelleme kararı verdi.

Mavi Balina ve Mariam gibi popülerliği artmaya başlayan ve insanlara zararı bulunan tehlikeli oyunlar, uzmanların da dikkatini çekiyor. Bu tür oyunları oynayan birçok kişi, oyunların kişiliği üzerindeki etkilerini hiçe sayıyor ve bunları yalnızca masum ve eğlenceli oyunlar olarak görüyor.

Mavi Balina ve Mariam gibi oyunlar kimlik hırsızlığını hedefliyor!
Mavi Balina ve Mariam gibi oyunlar kimlik hırsızlığını hedefliyor!
Kişisel bilgilerinizi paylaşırken son derece dikkatli olmalısınız. Oyunlarda sorulan sorular son derece masum görünebilir fakat bu sorular aslında kullanıcıya zarar vermek için tasarlanmış sorular olabilir. Örneğin sorulan soruya verdiğiniz cevap banka şifreniz olabilir.

'Doğduğunuz sokağın adı?, En sevdiğiniz evcil hayvanınızın adı?' ya da 'Annenizin kızlık soyadı?' gibi soruları yanıtlamayın.

Bu tür soruların cevapları hesaplarınızın çalınması amacıyla kullanılabilir. Ayrıca ev adresiniz gibi özel bilgileriniz farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir.

Mavi Balina ve Mariam oyunu intihara sürükleyebilir!

Oyunlar kolay aldanabilir insanları yasa dışı faaliyetler yapması ya da bireyin kendine zarar vermesini teşvik etmek adına kandırmak için kullanılan yöntemler olabilir. Birinin, herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen insanların kendisine zarar vermesi için uğraşması kulağa son derece tuhaf gelebilir fakat ne yazık ki bu amaç uğrunda oyun yazabilecek çok sayıda sağlıklı düşünemeyen insan yaşıyor.

Mavi Balina oyununu düşünün. Dünya çapında 100'den fazla çocuğun ölümüne yol açan Mavi Balina oyununda korkunç bir video ya da korku filmi izleme gibi görevler veriliyor. Bu görevleri yerine getiren kişinin kendine zarar verme olasılığı artıyor. Mavi Balina oyununun son aşamasında kullanıcıya oyunu kazanabilmesi için intihara kalkışması görevi veriliyor.

Oyunlar şiddet ve müstehcenliği teşvik edebilir!

Mavi Balina ve Mariam gibi ünü kötü olan oyunların yanı sıra kullanıcının kendisine zarar vermeyi amaçlamayan fakat düşüncelerini kirleten oyunlar da bulunuyor. Çocukların ve gençlerin ekran karşısında saatlerce oyunlar oynadığı bir gerçek. Günün önemli bir kısmında oynanan bu oyunların bireyin kişiliği üzerinde etkileri de son derece fazla olabiliyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
İpek 13:34 05.07.18
Robot gelecek çok acı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up