Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Dinozorları gerçekten bir meteor mu öldürdü? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Dinozorları gerçekten bir meteor mu öldürdü?
Tuana 13:23 16.11.18
Tek neden bu olmayabilir.

Araştırmalara göre, meteorun dünyaya çarpmasından 250 bin yıl önce Hindistan'da Deccan Traps denilen yerde, 500 bin yıl boyunca süren bir volkanizma hareketi gerçekleşti. Bu durum, 1.5 milyon kilometrekare alanlık bir lavın açığa çıkmasına neden oldu. Bu durum, atmosferi ve suları zehirlemeye yetecek kadar uzun bir süreyi gösteriyor. Tabi suların zehirlenmesi de besin zincirinin olumsuz etkilenmesi ve canlı yaşamının bitmesi anlamına gelebilir.

Dinozorları gerçekten bir meteor mu öldürdü?

Araştırmacılara göre dinozorların sonunu, 2 olay birlikte meydana getirmiş olabilir. Nitekim bulunan fosillere bakılırsa, canlı yaşamın en azından 3'te 2'si bu volkanizma döneminde sonlanmış olmalı. Araştırmaların hâlâ sürdüğünü söylemeye ise gerek yok sanırım.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Nani 13:24 16.11.18
Yaşamadıkları iyi olmuş yoksa çok daha kötü günler yaşarlardı kendilerinden daha tehlikeli tür ile !!!

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
bitter 13:25 16.11.18
Dinozorları ve hatta 30 cm den büyük bütün canlıları yok ettiği idda edilen göktaşı yere temas ettiğinde üst tarafı yerden 10 km yani yolcu uçaklarının uçtukları seviyedeymiş gerçekten korkunç.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
DiLara 13:25 16.11.18
İzledigim bir belgeselde asteroidin dustugu krater bolgesinden, birde okyanustan kaya parcasi ornekleri alip incelemislerdi. Yapilan incelemelere göre asteroidin dusmesi sonucu birkac olayin zincirleme devam edip dinozorlarin soyunu tükettiği sonucuna varilmisti. İlk olarak asteroidin çarpması sonucu kaya parcalari ve bolgedeki sicakliktan dolayi alan icindeki dinozorlarin saniyelik bir anda öldüğü, sonrasinda asteroidin dusmesi sonucu volkan patlamasi meydana geldigi ve o alandaki dinozorlari öldürdüğü anlasilmisti. Son ve en etkili olan nedeninde kraterin bulundugu bolgede alcitasi oldugu icin parcalanip atmosfere zehirli gaz olarak yayildigi, butun dunyayi ayni gazin sardigi bu nedenle dinozorlarin havasizlik, yiyecek bulamama vb. Nedenlerden dolayi 10 gun icinde öldüğü sonucuna varilmisti.

Birde bu gaz katmani güneş isinlarinin dunyaya ulasmasini engellediginden canli yasamin cok az bir kisminin hayatta kaldığı düşünülmekteydi

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Jq 13:26 16.11.18
Meteor ćarpasi sonucu yer haraketlerini tetikleyip yer kabuğunu kırmış sismik hareketler sonucu yanardaglarin faliyeletirini hızlandirmiş olabilir ćunku çarpma sonucu büyük bir enerji ortaya çıkmıştır. Ama herşey mükemmel bir program dahilinde devam ediyor !

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mavi 14:25 16.11.18
Evet birkaç fikir ortaya atılmış durumda. Örneğin benim kafamı en çok kurcalayan, How The Earth Was Made adlı belgeselin bir bölümünde anlatılan bir olaydı. Rusya'nın Siberian Traps denen bölgesinde yaşanan, doğal kömür yataklarının bir çeşit volkanizmayı tetiklemesi ile ortaya çıkan olaylardan bahsediyorum. Ancak sanırım dönem olarak daha erken gerçekleşmiş olduğundan, olasılıklardan biri olarak görülmüyor. Yine de o sırada dünya üzerinde bulunan canlılığın %90 kadarını yok ettiği tahmin ediliyor.

Fakat dinozorların yok olmasından bir süre önce de benzer bir volkanik gaz salınımının yaşandığı bulunmuş. Bu kez Hindistan'ın Deccan Traps denilen bölgesinde yaşanmış olay. Araştırmaya göre volkanik patlama, meteorun çarpmasından 250 bin yıl önce başlamış, 500 bin yıl boyunca sürmüş ve 1.5 milyon kilometrekarelik lav açığa çıkarmış. Bu arada da elbette atmosferi ve suyu zehirlemiş. Besin zincirinin önemli bir halkası olan planktonların ortadan kalkması anlamına geliyor bu. Devamında da canlı yaşamını tehlikeye sokan bir süreç getiriyor. Belki neden sadece buydu. Belki de patlama da bunun üzerine tuz biber olmuş, iki etki birlikte yok etmişti bu canlıları. Araştırmalar devam ediyor tabi ki. Kesin bir şey söylemek şu an için güç.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Quantum 14:26 16.11.18
Bende Yok oluşun büyük bir süreç olduğunu düşünüyorum hatta çinliler çok büyük canlılar oldukları için büyük miktarda metan gazıda oluşturup kendilerini yok etmeye yardımcı olmuş olabilirler diye bir tez attı. Birde tropik alanlar azaldığı için beslenmeleri yetmediğinden yokoluş hızlanmıştır. Orta okulda çiftleşme zorluğuda yokoluş sebebi olarak anlatıldı ama bana mantıklı gelmedi her canlının var oluş yaratılışında böyle bir eksiklik varsa milyonlarca yıl dünyaya hükmedemezlerdi dinozor abilerimiz celal şengör (Bokunu yiyen prof) Rize tarafında bir yer söylemişti fosil bulunmaya çok müsait ender yerlerden diye. inşallah birileri elini oralara atarda yerli dinozor fosillerimiz olur.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi