Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Güneşe su döksek söner mi? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Güneşe su döksek söner mi?
bitter 12:02 08.04.19
SU DÖKMEKLE GÜNEŞ SÖNER Mİ?

Tuhaf ve bir o kadar da anlamsız bir soru bu ama çoğu insan, belki de bilim insanlarının yeterince iyi izah edemediklerinden dolayı olsa gerek,
Güneş’in gezegenimizde bildiğimiz ateşe benzer biçimde “yanarak” enerji ürettiğini zannediyor.Bu da doğal olarak akıllara şu soruyu getiriyor;

“Eğer yeterince su dökersek,Güneş söner mi?”

Bu sorunun cevabı, eğer Güneş’in enerjisi Dünya’da bildiğimiz kimyasal reaksiyonlar sonucu gerçekleşen “ateş” ile oluşsaydı;evet olurdu. Fakat Güneş’te ne ateş vardır, ne de "yanan” herhangi birşey. Güneş'in parlayıp enerji yaymasını sağlayan mekanizma, her saniye 600 milyon ton Hidrojenin termonükleer tepkimeye girmesiyle oluşan Nükleer füzyon dur. Merkezde yer alan muazzam basınç,hidrojen atomlarını parçalayarak Helyuma çevirmekte, merkezin ısısı ise 15 milyon C° ye ulaşmaktadır. Bu ısı,termonükleer füzyonu başlatmak için kritik bir noktadır.

Bizim yeryüzünde bildiğimiz ateş, çeşitli maddelerin “oksijen”ile tepkimeye girip ısı ortaya çıkarmasıyla gerçekleşen basit kimyasal bir süreçtir. Güneş’teki muazzam enerji, bu basit kimyasal mekanizma ile değil, çok daha karmaşık olan “füzyon” yoluyla üretilir.

Yani, Güneş’in parlamasını sağlayan şey, “çok ağır” olmasıdır. O kadar ağırdır ki, merkezinde bulunan atomlar bu ağırlığın basıncına dayanamayarak birbirleriyle birleşmeye başlarlar. Dolayısıyla, Güneş’i söndürmek için üzerine su dökmek veya Güneş’i kaldırıp ( Misal ) komple suya atmakla onu söndürmez.

Diyelim ki bolca suyu (Güneş'in yarı büyüklüğü kadar) Güneş'in üstüne boca ettik. Sonuç ne olurdu? Güneş bu durumu memnuniyetle karsılar,
muazzam çekim ve basıncın etkisiyle Güneş tarafından çekilip kendi kütlesine ekliyecektir. Eklediğimiz bu "Su", merkez bölgesindeki basıncı artırır ve yıldızımızın daha fazla parlamasını sağlar. Yani Güneş, eklediğiniz o suyu da yakıt olarak kullanacaktır.

İyi de su nasıl oluyor da yakıt olarak
kullanılabiliyor ?

Su, 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşur. Güneş’in yüksek sıcaklığı ve kütleçekimden kaynaklanan muazzam basınç, bu atomları birbirinden ayırır. Sonuç olarak Güneş’in yakıt olarak
kullanabileceği bolca hidrojen ve uzun yıllar sonra yakıt olarak kullanması mümkün olan bol miktarda oksijen ortaya çıkar.

Su yerine Güneşi komple örtecek kadar toprak atsak olmaz mı mesela? Malum toprak ateşi söndürür

Maalesef Güneş, toprakta bulunan mineral ve elementleri hünerli bir şekilde bir birinden ayıracaktır.
Toprağın içindeki karbon, silisyum, azot ve oksijen yine Güneş’in yeni yakıtı olarak bünyesindeki yerini alır. Su ve Petrol hiç fark etmez.Petrol dahi döksek Güneş her ikisini de büyük bir memnuniyetle füzyon yakıtı olarak kullanacaktır. Bu arada, Güneş’e ham petrol döktüğünüzde petrol Dünya’da alışık olduğunuz biçimde yanmaz. Bileşiklerine ayrılarak yine Güneş’teki nükleer reaksiyona katılacak atomlara dönüşür.

Güneş'i mutlaka söndürmeye kararlıysanız tek çare kütlesini artırmak olacaktır. Güneş'in kütlesine yakın oranda su eklerseniz,Güneş'in merkezindeki ısı artar ve dengesi bozulur. Üstelik yıldız sınıfında bir sıçrama yaptırırsınız.G tayf türü sarı bir yıldızdan aniden A sınıfı yada B sınıfı mavi bir deve geçiş yapar. Ardından bir kaç milyon yıl sonra yakıtını tüketip Süpernova olarak patlayıp geriye ya bir Nötron yıldızı bırakır yada bir Karadelik..

Yıldızlar mükemmel birer geri dönüşüm fabrikalaridir. Uzayda hiç bir element ziyan olmaz. Bir şekilde bunu alır işlerler. Vücudumuzdaki tüm element ve atomlar,daha önce yaşayıp ölen yıldızlardan miras aldığımız unutmayalım.!!!

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Citlembik 15:24 08.04.19
Yok sönmez.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 10:27 09.04.19
Su olmazsa üfleyerek denenebilir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ayse mahmudlu 13:30 09.04.19
Salam. Burda bir konu vardı harflerle hastalik bil e nerde o

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ada 14:23 09.04.19
Daha geniş açıklama lütfen harflerle hastalık mı?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Azrail 22:16 13.04.19
İpek Nickli Üyeden Alıntı:
Su olmazsa üfleyerek denenebilir

Üfleyerek sönmeyebilir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
efe01 20:52 15.07.19
bir kısım üflese bir kısım su dökse? kimin gücü yeter hocam

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
timbor 21:51 15.07.19
Güneş sistemimizde bulunan her şey güneşe düşse de kütlesi mavi dev olacak kadar artamaz. Iste şimdi rahatladım ))))

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Sihirzede 16:29 03.08.19
Güneşi söndürmek ve sıcaklığını azaltmak için bilimsel yaklaşan (!) 2 vatandaşımız geldi aklıma. Bir yaz günü güneş sönsün diye güneşe ateş etmişlerdi. Hatırlayan var mı? Paylaşım için Allah razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi