Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Kör nokta nasıl bulunur - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Kör nokta nasıl bulunur
fanatik 19:51 19.06.19
Her İnsanın Gözünde Kör Nokta Vardır! Peki, Kör Nokta Nasıl Bulunur?

Gözün oluşma şekli yüzünden, her insanın gözünde bir kör nokta vardır.

Esas itibarıyla göz, dünyada neyin olup bittiğinin doğru bir görüntüsünü beyne verir. Fakat gözümüzün bazı sınırları bulunmaktadır. Çoğu kuş ve böcek, morötesi ışığı görebilir. Bazı canlılar kızılötesi ışığı görebilir. İnsanlar ise sadece "görünür" ışığı görebilirler. Bu durum, insanların insanın dünyayı görüş miktarında azalmaya sebep olur.

Neyi Göremeyiz?
Dolayısıyla biz insanlar, bazı memelilerin geride bıraktığı idrar izlerini göremeyiz. Benzer şekilde, mor ötesi ışığı algılayamadığımız için, görünür ışıkta oldukça sıradan renklere sahipken, mor ötesi ışık altında coşkun bir gösteri sergilemek üzere evrimleşmiş bazı çiçeklerin güzelliğini asla göremeyiz. İnsan gözü ayrıca kutuplaşmış ve kutuplaşmamış ışığı (polarize ve polarize olmayan ışığı) ayırt edemezken, çoğu kafadan bacaklı ve bazı kuşlar bunu yapabilir.

Yine de göz, insanların dünyada yollarını bulmasına olanak sağlayan sinyalleri epey başarılı bir şekilde beyne gönderir. Çoğu insan, gördüklerinin aslında orada bulunan şeyler olduğunu varsayar. Fakat bu tam olarak doğru değildir. İnsan gözlerinin her biri bir kör noktaya sahiptir ve beyin, bazen bir cismin etrafındaki bölgeye bakarak o noktayı hayali olarak doldurmak zorunda kalır.

Nasıl Görürüz?
Işık, göz bebeği içinden geçerek göze girer. Gözün arkasında bulunan retinaya çarpar. Retina, ışığı algılayan proteinler ile kaplıdır. Bunlar ise algıladıkları şeyi, bilgiyi beyne geri taşıyan optik sinire nakleder. Burada bulunan sorun, optik sinirin retinanın kendisinin bulunduğu alanda son bulmasıdır. Bu biraz, bir TV'nin güç kablosunu doğrudan ekrana takmak zorunda kalmaya benzer. Böylelikle karanlık bir nokta oluşur. Çoğu zaman diğer göz, öbür gözün kör noktasında ne olduğunu görür, fakat belirli bir nesneye bakarken kör noktalar üst üste binerse veya kişi sadece bir gözle bakıyorsa, beyin etrafa bakarak bu noktayı doldurur.

Kör Noktanızı Bulun!
Kör noktanızı bulmanızın bir yolu vardır. Sol gözünüzü kapatın ve ana görseldeki resmin sol tarafındaki noktaya bakın. Sağ tarafta bulunan artı işaretinin farkında olun, fakat ona doğrudan bakmayın. Gözünüzü sadece nokta üzerinde tutun. Yüzünüzü ekrana yaklaştırın ve uzaklaştırın (eğer mobil cihazdaysanız, cihazınızı yüzünüze yaklaşıp uzaklaştırabilirsiniz).

Bir noktada, artı işaretinin kaybolduğunu göreceksiniz. İşte o noktada durun ve sağ gözünüzü kapatın. Sol gözünüzü açın ve artı işaretine dikin. Bir süre sonra, noktanın kaybolduğunu göreceksiniz. İşte bu mesafe, ışığın gözünüzdeki kör noktaya düştüğü mesafedir.

Bu sadece beyaz bir arka plan ile gerçekleşmez. Aynı şeyi renkli bir kağıt ile deneyin ve işaret sizin kör noktanıza geldiği zaman, beyniniz kağıdın arka plan renginde doldurma yapacaktır.

Uzun lafın kısası: Gördüğünüz şeylerin gerçeklik miktarı, sandığınızdan biraz daha az.

Kör nokta nasıl bulunur
Resme tıklayıp daha büyük halini görebilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
efe01 20:16 15.07.19
pc ekranına 8cm kala + simgesi kayboluyor denendi

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up