Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

insanlar Farklı Renkleri Nasıl Algılar? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>insanlar Farklı Renkleri Nasıl Algılar?
Lady 10:43 29.08.19
Renkler bir cisim tarafından yansıtılan, yayılan ya da geçirilen ışığın dalga boyunun, gözdeki ışığı algılayabilen yapılar tarafından algılanmasıyla görülür. Gözde çubuk ve koni adı verilen ve ışığı algılayabilen iki tür hücre grubu vardır. Çubuk hücreler ışığa karşı daha hassas olmalarına rağmen renkler koni hücreler sayesinde algılanır. Üç tür koni hücresi vardır ve bunların her biri ışığa karşı duyarlılığı farklı olan pigmentler içerir. Mavi koni hücrelerinin en yüksek hassasiyet gösterdiği ışığın dalga boyu yaklaşık 430 nanometreyken, yeşil koni hücrelerinin 530 nanometre, kırmızı koni hücrelerinin ise yaklaşık 560 nanometredir.

Farklı dalga boylarındaki ışık koni hücrelerini farklı derecelerde uyarır. Örneğin dalga boyu 580 nanometre olan ışık göze ulaştığında hem kırmızı hem de yeşil koni hücreleri uyarılır. Bazı dalga boylarında üç koni hücresi de uyarılabilir. Beyin bu hücrelerden gelen sinyalleri birleştirerek farklı dalga boylarındaki ışınların farklı şekilde algılanmasını sağlar.

Işığın üç ana rengi olan kırmızı, mavi ve yeşilden iki tanesi üst üste geldiğinde ara renkler oluşur. Ara renklerin tonları kırmızı, mavi ve yeşil ışığın miktarları kontrol edilerek ayarlanabilir. Görünür bölge dalga boyundaki ışınların tamamı bir araya geldiğinde ise beyaz olarak algılanır.

Boyalar içlerindeki, farklı dalga boylarındaki ışınları soğuran pigmentler nedeniyle farklı renklerdedir. Boyalardaki standart ana renkler sarı, kırmızı-mor ve mavi-yeşildir. Sarı pigmentler mavi ışığı, kırmızı-mor pigmentler yeşil ışığı, mavi-yeşil pigmentler kırmızı ışığı soğurur. Bu nedenle ana renklerdeki boyaları karıştırdığımızda bütün renkler soğurulduğu için karışım siyah görünür.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Zen 10:44 29.08.19
Onu bunu bimem,

“Beklentisi yüksek olan kadınların yalnızlığı daha koyu oluyor. Ummak ve beklemek kadınlığa verilmiş iki cezadır.”

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mavi 10:47 29.08.19
Belki renkleri daha parlak veya soluk görüyor olabiliriz. Her insanın genellikle aynı yaratıldığını düşünerek.

Kimi kokuyu daha az alır. Kimi daha keskin görür. Kiminin telepati yetisi vardır kiminin hiç yoktur.

Yalnız birinin yeşil görüp kırmızı görüyor olması mümkün müdür, belki.

Ya gerçekler dediğimiz sadece kendi gerçeğimizse..

Ya somutlar sandığımız kadar somut değil, ya da soyutlar bile somut.

Ya siz benim bilincime ulaştığı kadar varsanız. Ya gerçekte yoksanız.

Amaaan bilincim yaşıyo zaten herşeyi. Ona göre varsanız yeter. Yoksanız da yoksunuz. Banane

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Jq 10:47 29.08.19
Kimi insanlarda gözde ki bu reseptör konik hucre tip sayisi 3 değil 4 dur. Bu insanlar normal insanların goremedikleri bir çok renk görürler ama bu renklere ad veremezler... .Bu insanların sayısı çok çok azdır. .. Bunun dışında milyardan bir civarında insanda bu hücre tipi 5 adet olan insanlar vardır. ...Bu insanlarin bizlerin hayal bile edemeyeceği sayıda renk gördükleri tahmin ediliyor. ...ama şu an da sadece tahmin....bizim o insanların renk skalalarini anlamamız tamamen imkansız.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
BeyazMor 10:48 29.08.19
Pigmentli boyalar karıştırıldığında gri renk elde edilir. Bunu insan gözü kahverengimsi bir gri olarak görür. Çünkü koni hücreleri sarı, turuncu ve kırmızı renklere daha hassas olduğu için aslında gri rengi kahverengimsi olarak görürüz.

Renklerin karıştırılarak siyah elde edilmesi matbaa boyaları gibi toplama değil çıkarma sistemi olan boyalar için geçerlşdir. Bu boyaların hepsininin kapağını açtığınızda siyah görürsünüz. Ancak çok ince bir katman olarak BEYAZ kağıda sürdünüzde onun ne renk olduğunu anlarsınız. Bu boyaların, mesela sarı boyanın özelliği bildiğiniz boya gibi sarı rengi yansıtıp diğerlweini emmek değildir. Tam aksine sarı yansıtmaz arkasına geçirir. Beyaz ışık içindeki sarı rengi oluşturan dalga boyu boyayı deler, arkadakş beyaz kağıda ulaşır ve oradan geri yansır. Geri yansıyan sarı ışık tekrar boyayı ikinci defa delerek gözünüze ulaşır. Diğer renkler ise emilir.

Bu tür boyaları sarı, magenta (yazıda kırmızı-mor denmiş) ve cyan (yazıda mavi-yeşil denmiş) karıştırdığınızda veya üst üste boyadığınızda çok koyu bir gri elde edersiniz. Mutlak siyaha ise ancak ve ancak bütün ışığı doğrudan emen siyah boya ile yaklaşırsınız. Mutlah siyah ışığın tamamen absorbe edilmesini gerektirdiği için sadece karadeliklerde vardır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Logos 13:55 29.08.19
Bir de şu var bir erkek için pembe hep pembedir ama bayanlarda birçok tonu vardır

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Badem 14:22 29.08.19
En son yorum çok iyiydi hakkikaten de erkekler için pembe pembe kadınlar için kırmızı, gül kurusu, pasta cilası, yer mavisi, bisiklet sarısı, odun kömürü, vs vs )))

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi