Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Deney.. - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Deney..
fanatik 09:45 09.09.19
Yer Los Angeles…
Genie, 1970 yılında bir evin bodrumunda, lazımlıklı sandalyeye bağlı olarak bulunduğunda 13 yaşındaydı.
Akıl hastası babası yüzünden ömrünü hayattan tamamen tecrit edilmiş bir halde geçiren kızın bildiği kelime sayısı 20 civarındaydı. 13 yıl boyunca sadece “Kes şunu” veya “Yeter artık” gibi birkaç cümle haricinde hiç ses duymamıştı. Çünkü akıl hastası baba, annesinin ve büyük kardeşinin Genie ile görüşmelerini yasaklamıştı.
Bazı geceler ağladığında babası bodruma iniyor ve havlamaya benzer korkunç sesler çıkararak kızı susturuyordu. Kız, kimi günler bağlı olduğu sandalyeyle birlikte yere düşüyor ve saatlerce düştüğü yerde kalıyordu. Babası arada bir insafa gelip kızı sandalyeden çözüyor, bir uyku tulumuna sarıp üstünde metal kapak bulunan bir beşiğin içine koyup kapağı kapatıyordu.
Annesinin, kendisine verilen bir dakikalık süre içinde yalnızca kızını beslemeye izni vardı. Beslenme esnasında da konuşması yasaktı.
Radyosu, televizyonu olmayan bu çocuk, duygusal ve sosyal mahrumlukla büyüdü. Şans eseri kurtarılıp hastaneye getirildiğinde ayakta duramıyor, insani özellikler sergileyemiyordu.
Dahası dil bilmediği için iletişim kuramıyordu.
Olayı duyan psikolog, psikiyatr, engelli eğitmeni gibi bilim adamları hemen hastaneye akın ettiler. Bu grubun arasında en iştahlı gözükenleri dil bilimcilerdi. Ana dilin ancak çocukluk döneminde öğrenilebileceğini savunan “Kritik Periyot” hipotezi için sonunda tabii bir denek bulmuşlardı.
Hastane, bilimsel araştırmaların üssü haline geldi. Genie’yle gönüllü olarak ilgilenmek isteyenler sıraya girdi, evlatlık almak için türlü numaralar çekildi.
Yıllar süren uğraşlar neticesinde Genie, yaş olarak geç kalması sebebiyle 100 kelimeden fazlasını öğrenemedi ve annesi tarafından kimsesizler evine gönderildi.
Tez doğrulandı.
Deney..
Yukarıdaki metne göre aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
a) Bazı şeyleri öğretmek ancak belli bir yaşa kadar mümkündür
b) Bir çocuk 13 yaşından sonra dilini öğrenemiyorsa, dinini ve kültürünü de zor öğrenir.
c) Kritik periyotta aile tarafından verilmesi gereken eğitim ihmal edilirse telafisi zor olur.
d) Toplumda uyumsuzluk gösteren kişilerin birçoğuna çocukken doğru eğitim verilmemiştir.
d) Hepsi
(Cevap anahtarı için lütfen gazetelerin üçüncü sayfalarına, akşam haberlerine ve genç nüfusa bakınız.)

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Torlak 09:46 09.09.19
Cok enteresan seyler olmus/olmakta. Eskiden gazetelerde ve tv lerde cok yer verilmezmis. Aslina bakarsaniz yer verip normallestirmektense gizli tutulmasi daha akla yatkin olani. Ortacagda kafadan yaya olanlari neden imha ediyolardi daha iyi anliyom. Ugrasip topluma kazandirmaya degermi kisisel gorusum HAYIR.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Lady 09:47 09.09.19
Bu anne neden çocuğuna böyle bir zülüm yapılmasına göz yummuş ben de oraya takılı kaldim yokmuymuş bu akıl hastası adamdan kurtulmanın yolu alıp çocuklarini devlete siginsaymis yada kaçsaymış yada o adamı öldüreymiş yaaa

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Jason3838 13:39 20.09.19
Arifakinci46 04:05 03.10.19
Benim fikrim ise,bu durumun yasla hic bir alakasi yok.ortada insan görünümü olan fakat insan olmayan varlik var..Kisinin birsey ogrenebilmesi icin duygu lazimdir.matematik ogrenecek ise de mantik lazim.Bu cocuk baski altinda ve en ufak alabileceği bilgi de baski ile durdurulmus malesef ki korelmis.nasil isleyen demir isildarsa,islemeyen ne olur? Cok ama cok ugraslar gerekir yenilenmesi icin...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi