Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları

Tanrı varsa neden sakat çocuklar var? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Beyin Fırtınası & Akıl Oyunları>Tanrı varsa neden sakat çocuklar var?
Mube 16:48 11.05.20
Bu soru da genelde genç arkadaşlar tarafından sıklıkla soruluyor. Özellikle ateist-müslüman tartışma gruplarında , ateistlerin bazen psikolojik olarak etkileyebildikleri ve çokca sordukları bir konu bu...
Bazen sorunun cevabını bulabilmek için soruyu tersten sormak lazım.

Eğer bir Tanrı yoksa?.....
Bu durumda sakat doğumlara dair bir söylem oluşturmak mantıklı mıdır? Ateist görüşe göre bunlar genetik olarak gelişen hastalıklardır ve evrime delil sundukları mutasyonun sebebidir.
Demek ki ortada suçlayacak bir Merci yok..

Eğer bir Tanrı varsa?...
O zaman da sakat doğan çocuklar ve bunların aileleri ile ilgili hiçbir şey söylemek düşmez ateistlere. Çünkü Sonsuz Adalet var, hayatı Düzenleyen var ve en önemlisi başka bir yaratılışla yeniden yaratıldığımız ahiret boyutu var.
Çok kısa sürecek bir dünya hayatından sonra bu soruyu soran herkesten çok daha iyi bir şekilde başka boyutta cenneti yaşamak varsa bu dünyanın meşakkatinin anlamı da olmaz.
Belki olsa olsa hem çocuk ve hem de ailesi için cennet fırsatı olabilir.
Hem bırakın ahireti, bu dünyada mesela Down sendromlu bir çocuğu olan anneye sorun bakalım; bu dünyada o çocuktan daha değerli birşey var mı? Tüm dünyayı verseniz bile o sizin sakat dediğiniz çocuğu annesi size verir mi?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Reis 13:23 31.12.20
Malzeme lazım millete imansız olmak için.
Yoksa sıkıntı yok.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Yazbahar 14:39 31.12.20
Ben böyle düşünmüyorum . Yani insanların bunu sorgulamasi çok doğal.
Dine dair birşeyler sorgulandığında hemen malzeme için yapıldığı yargısı cikarilmamali.
Bence dogmatik birsekilde inanmaktansa yani körü körüne, sorgulayarak bilerek musahade ederek inanmak çok daha makbul
Şehadet ederim ki Rabbim birdir derken sormazlar mi neyin şahitliği bilmeden diye..
Hele ki bu konu gerçekten düşündürüyor Allah nasıl müsade ediyor bir bebeğe tecavüz edilip öldürülmesini diye.. bebek zaten masum onun ahiret kazancı ne olacak.. Bunu sorgulamak hikmete dair tefekkurlerde bulunmak daha doğru. Bu sorunun cevabını henüz ben de bulmuş değilim sorguluyorum ama bu imanda zayıflığa değil tam aksine aklı başında inanan olmaya işaret eder.
Bilmeden bu böyle diye iman olmaz sorgulayacak araştıracak bileceksin .

Aksi taktirde Allah herkesi otomatik inanan olarak yaratirdi.
Ama akıl mantık irade ve seçme şansı verdi .
Demekki bilip inanıp araştırıp hakiki imanla iman etmemizi istiyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mube 14:48 31.12.20
Burada sizin söylediklerinizde bir sıkıntı yok sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].

Konuda anlatılmak istenen olay farklı. Yani yaratıcıya yansıtılan olay olunca suçlu yaratıcı gibi gösterilirken olay evrime döndüğünde farklı boyuta geçiyor. Yoksa merak ettiğiniz şeyi bende merak ediyorum.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
BeyazMor 15:08 05.01.21
Negatif güç odakları, insanlığın gelişimini engellemek amacıyla farklı yöntemler kullanır. Bunlar arasında sanki insanların yükselişi için ilahi sistemden gelen mesajlarmış gibi mesajlar vermek de var.

Bu doğru gibi görünen mesajlar arasına serpiştirilmiş negatif bilgiler, okuyan ya da dinleyenleri yanlış tarafa yönlendirmekte, gelişimlerini sekteye uğratmaktadır .

Bu yüzden bulunduğumuz ortama, inandığımız bilgiye dikkatli yaklaşmalıyız.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
gunes 18:38 05.01.21
Engelı dogan cocuklar kaderın bır pılanıdır onlar bazı ınsanlara ders vermek bır sey göstermek ıcın bu dunyaya geldıler ,

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mube 22:46 09.01.21
Soru bu şekilde de olabilir;

Allah,sonsuz kudret sahibi olduğu halde niçin dünyadaki kötülüklere müdahale etmiyor?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Naim 22:50 09.01.21
1. MÜDAHALE:
ALLAH'I bilmeyenler, adaletini tanımıyanlar her türlü zulme müdahale etmiyor sanıyorlar. ALLAHU TEALA müdahalelerini çeşitli vesilelerle yapıyor.
1. müdahalesini İSLAM DİNİNİ göndererek yapmıştır. toplumda o kadar olumsuzluklar fesad, tecavüz, fuhuş, kız çocuklarını diri diri toprağa gömme, putperestlik yayılmıştı ki , ALLAHU TEALA bunlara müdahale için Hz MUHAMMED'i PEYGAMBER OLARAK, KURANI KERİMİ TATBİK EDİCİ OLARAK TAYİN ETTİ....

2. MÜDAHALE: ALLAH insanlara özgür irade vermiştir. insanın özgür iradeli olması kötülüklerin en temell sebebidir, fakat iradeyle kişi aklında verdiği meziyetle iyi veya kötüyü seçebiliyor. Aslında dünyadaki kötülükller acının gerçek olduğunu bize gösteriyor. Eğer bu dünyada acı çekmek varsa, demek ki huzurun yanında acı çekmekte mümkündür. Acıyı görenler kurandaki cehennem tehditinin şaka olmadığını göreceklerdir ve ona göre hayatlarını şekilendircektir.

3. MÜDAHALE: Bu dünya hayatı çok kısa olduğu için ve ahiretin sonsuzluğuna karşı çok kısadır. Bütün acılar, ALLAHIN acı çekenlere cennette vereceği teselliği hiç bir şey veremez..
Mesela : Tecavüze uğrayan masum bir çocuğun ve ailesinin acısını hangi uygulama dindirebilir? Çocuğa tecavüz edene ne yapılırsa yapılsın asla çocuğun ve ailesinin acısı dinmez. Bu acıyı ancak acı çekenlere sonsuz cenneti vermek, tecavüzcüyede cehenneme atmakla mümkündür.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mehmet 0201 02:29 10.01.21
Bu soruların cevaplarını RİSALE-İ NUR eserlerinde çok mükemmel bir şekilde bulabilirsin

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi