Bilim ve Teknoloji

Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması için geri sayım başladı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Bilim ve Teknoloji>Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması için geri sayım başladı
Cennet 12:31 31.01.18
SÜPER KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE'DE İZLENEBİLECEK Mİ?

"Süper Kanlı Mavi Ay" TSİ 18.34'te Türkiye'den kısmen de olsa izlenebilecek. Türkiye'den bakıldığında Dünya'nın gölgesi Ay'ın neredeyse yarısının üzerine düşmüş şekilde görülecek. Tutulmanın en iyi izleneceği yer ise ABD'nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkeleri olacak.

2018 yılında gökyüzü meraklıları üç Güneş Tutulması ile iki Ay Tutulması'na şahit olacak. Bu tutulmalardan sadece 27 Temmuz'daki Tam Ay Tutulması Türkiye'den izlenebilecek, diğer tutulmalar ise genellikle kuzey ülkelerinden izlenebilecek.

Bu yılki ilk tutulma 31 Ocak Çarşamba günü Tam Ay Tutulması olarak gerçekleşecek. Ay'ın Dünya'ya en yakın konumda ve Dolunay şeklinde görüleceği bu tutulma, 'Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması' olarak adlandırılıyor.

Türkiye saatiyle 13.51'de başlayacak ve 19.08'e kadar gözlenebilecek Süper Ay tutulması, Kuzey Amerika, Büyük Okyanus, Rusya, Asya ve İskandinavya'nın kuzeyinden gözlenebilecek. Genel zamana göre ise bu tutulma 10.49-16.10 saatleri arasında gerçekleşecek.

SÜPER AY TUTULMASI NEDİR?

Süper ay tutulması, ayın dünyaya en yakın olduğu ve çok daha parlak göründüğü zamanda meydana geliyor. Ay tutulmasında Dünya, Güneş ile Ay'ın arasına girip, Ay'ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oluyor. Süper Ay tutulması ise bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle yaşanıyor. Bu tutulma sırasında Dünya'nın arkasından gelen Güneş ışınları Ay'ın kızıl renğe bürünmesine neden oluyor. Bu nedenle bu olay, 'Kızıl Ay tutulması' ya da 'Kanlı Ay tutulması' olarak da biliniyor.

MAVİ AY TUTULMASI NEDİR?

Mayi Ay aynı takvim ayı içerisinde iki Dolunay yaşanması durumudur. İlki 1 Ocak tarihinde yaşanan Dolunay'ın ardından Ocak ayı ikinci Dolunay'a da sahne olacak. Ocak ayında yaşanacak olan ikinci Dolunay, Süper Mavi Ay olarak adlanıdırılıyor. Mavi Ay ortalama her 2 buçuk yılda bir meydana gelir.


KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

’Kanlı Ay’ olarak adlandırılan Ay’ın kızıl renge bürünmesinin nedeninin aslında kanla bir ilgisi yok. "Ay’ın yüzeyine Güneş’in ışıkları kenarlardan vurur ve yansıyarak dünya atmosferi içinden geçer. Bu sırada Ay kırmızı, kızılımsı görünür. Buna da Kanlı Ay Tutulması denir.

15 ŞUBAT'TA PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI

İkinci tutulma ise 15 Şubat'taki Parçalı Güneş Tutulması. Antarktika'nın büyük kısmından ve Güney Amerika'nın güneyinden gözlenebilecek bu tutulma, genel zamana göre saat 18.55'de başlayıp 22.47'de bitecek. Türkiye'den görülemeyecek olan bu tutulmada, Ay Güneş'in yüzde 60'ını örtecek.

KUZEY ÜLKELERİ GÖREBİLECEK

Üçüncü tutulma 13 Temmuz'da Parçalı Güneş Tutulması şeklinde olacak. Antarktika'nın kuzeyi ve Avustralya'nın güneyinden izlenebilecek bu tutulma, genel zamana göre saat 01.48'de başlayıp 04.13'te sona erecek. Türkiye'den izlenemeyecek bu tutulmada Ay Güneş'in yüzde 34'ünü örtecek.

AY TAMAMEN KARARACAK, TÜRKİYE'DEN DE İZLENECEK

Bu yılki tutulmalardan Türkiye'den izlenebilecek tek tutulma ise 27 Temmuz'daki Tam Ay Tutulması. Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma, saat 20.13'te başlayıp saat 02.30'da sona erecek. Tutulmanın maksimumunun gerçekleştiği 22.30-01.13 saatleri arasında Ay tamamen karacak.

GÜNEŞ'İN YÜZDE 75'İ ÖRTÜLECEK

Yılın son tutulması ise 11 Ağustos'ta Parçalı Güneş Tutulması. Kanada'nın en kuzeyi, Grönland, İzlanda, İskandinavya, Rusya ve Kazakistan'ın büyük bir kısmı, Moğolistan ve Çin'in büyük bölümünden izlenebilecek bu tutulma, genel zamana göre 08.02-11.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Türkiye'den görülemeyecek bu tutulmada Ay Güneş'in yüzde 75'ini örtecek.
Kaynak:Milliyet

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
gunes 12:34 31.01.18
Eline sağlık güzel Bilgi .....

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Priv0x 12:37 31.01.18
Fuzuli 13:13 31.01.18
Emeğinize sağlık bilgi için sağolun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mavibutterfly 14:36 31.01.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Bugün Türkiye saati ile 13:50 _19:08 arasında
UNUTMAYALIM İNŞAALLAH!!!
Husuf Namazı
Ay Tutulduğu zaman,Müslümanların evlerinde teker teker,iki veya dört rekat ya da daha fazla namaz kılmaları menduptur.
"Şüphesiz güneş ve ay, Allâh'ın âyetlerinden iki âyettir. Herhangi bir kimsenin ölümü veya dünyaya gelmesi yüzünden tutulmazlar. Siz onların tutulduğunu gördüğünüz zaman, tutulma sona erinceye kadar namaz kılınız ve dua ediniz" (Buhârî, Küsûf, 1,3,8,13,15,17; Müslim, Kusûf, 1
Şüphesiz güneş ve ay Allah'ın mucizelerinden bir mucizedir. Bir kimsenin ölümü veya dünyaya gelmesi yüzünden tutulmazlar. Bunu görünce Allah'a dua edin, namaz kılın ve sadaka verin. Şüphesiz şu makamımda size söz verilen her şeyi gördüm. Beni öne geçer gördüğünüzde ben de kendimi Cennet'ten bir salkım almayı arzu eder görüyordum. Beni biraz geri çekilirken gördüğünüzde ben Cehennem'in bir kısmının diğer tarafını yediğini görüyordum " (Müslim, Kusuf, 3901; Mâlik, Muvatta
Güneş ve ay tutulması hallerinde Allahu Teala’yı çokça zikretmek ve O’na çokça dua etmek sünnettir.
Namaz kılmak da böyledir.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemEfendimiz buyurdu ki:
***Güneş ve ay,Allah’ın kudretini gösteren ayetlerden iki ayettir.Birinin ölümü veya doğumu için tutulmazlar.Bunların tutulduğunu gördüğünü zaman Allahu Teâla’ya dua ediniz,tekbir getiriniz ve sadaka veriniz.
Bazı rivayetlerde de sadece”Bunu gördüğünüz zaman Allah Azze ve Celle’yi zikrediniz.”denilmiştir.
Abdurraman b. Semure(r.a)dedi ki:
***“Güneş tutulmuştu.Allah Rasûlü’ne geldim.Kendisi namazdaydı.Ellerini kaldırarak güneş açılıncaya kadar tesbih,tehlil,tekbir,hamd ve dua etti.Güneş açılınca iki sure okuyarak iki rekat namaz kıldı.”
Tesbih:Sübhânallah
Tehlil:Lâ ilâhe illallah
Tekbir:Allahu Ekber
Hamd:Elhamdülillah

bende böyle bişey okudum
yazını görünce paylaşmak istedim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cennet 16:34 31.01.18
gunes Nickli Üyeden Alıntı:
Eline sağlık güzel Bilgi .....
Teşekkür ederim

---------- Post added 31.01.18 at 16:35 ----------

Priv0x Nickli Üyeden Alıntı:
Ellerine sağlık
Sağolasın priv0x

---------- Post added 31.01.18 at 16:36 ----------

Fuzuli Nickli Üyeden Alıntı:
Emeğinize sağlık bilgi için sağolun
Sizde sağolun teşekkürederim

@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Güzel düşünmüşsünüz sağolun.
Bende çıktım ama merak ediyordum okunan dua var mı diye.katkın için teşekkür ederim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Eylül 16:52 31.01.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun sayenizde haberdar oldum.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mavibutterfly 16:56 31.01.18
Eylül Nickli Üyeden Alıntı:
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun sayenizde haberdar oldum.
Allah sizden de razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cennet 17:16 31.01.18
Allah senden de razı olsun @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Astra 19:11 31.01.18
1 2