Bilim ve Teknoloji

Ultra ince optik fiberler 3 boyutlu mikro yapı baskıları... - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Bilim ve Teknoloji>Ultra ince optik fiberler 3 boyutlu mikro yapı baskıları...
Cennet 18:08 04.02.18
Optik Toplum (OSA) dergisi Optics Express’te araştırmacılar, yeni yaklaşımlarının 1.0 mikron yanlamasına (yandan kenara) ve 21.5 mikron aksiyal (derinlikte) baskı özünürlüğü ile mikro yapılar oluşturabileceğini gösteriyor. Bu mikro yapılar bir mikroskop slaytında oluşturulmuş olsa da, bu yaklaşım, hücrelerin insan modellerinde endoskopik baskıya yardımcı olacak olan hayvansal modellerde çeşitli mikro yapılarla nasıl etkileşime girdiğini incelemek için yararlı olabilir.

Araştırmacılar, mikro yapıları oluşturmak için, bir optik fiberin ucunu belirli bir ışık rengi ile aydınlatıldığında katılaşan veya iyileştiren foto-polimer olarak bilinen bir sıvıya daldırdılar. Üç boyutlu bir mikro-yapı oluşturmak için lazer ışığını nokta-nokta sıvıya iletmek ve dijital olarak odaklama konusunu optik fiber kullanarak hallettiler.

Yeni ultra-kompakt mikro-fabrika aracı hassas ayrıntıları büyük parçalara bastırarak, günümüzün piyasada bulunan hızlı prototiplemeden kişiselleştirilmiş tıbbi cihazlar üretmeye kadar her şeyde kullanılan 3-boyutlu yazıcılar için kullanışlı bir eklenti olabilir.

Araştırmacılar, bu teknikler insanlarda kullanılmadan önce gerekli olan biyouyumlu fotopolimerler ve kompakt bir fotopolimer dağıtım sistemi geliştirmeye çalışıyorlar. Daha hızlı bir tarama hızı da gereklidir, ancak alet boyutunun kritik olmadığı durumlarda bu kısıtlama ultra-ince fiber yerine ticari bir endoskop kullanarak aşılabilir. Son olarak, biyomedikal fonksiyonları olan mikro yapılar oluşturmak için basılmış yapıyı vücuda yerleştirmek ve sonuçlandırmak için bir teknik gereklidir. Delrot “Çalışmalarımız, 3 boyutlu mikro fabrikasyonun yüksek güçlü bir femto saniye darbeli lazerin odaklanması dışındaki tekniklerle sağlanabileceğini gösteriyor “dedi.
Kaynak:Bilim.org

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Havasokulu 12:40 17.04.18
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cennet 08:07 21.04.18
Havasokulu Nickli Üyeden Alıntı:
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.
Sağolun hocam

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up