Bilim ve Teknoloji

"Uzay eninde sonunda bir tatil yeri haline gelecek" - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Bilim ve Teknoloji>"Uzay eninde sonunda bir tatil yeri haline gelecek"
Cennet 19:37 17.07.18
İzmir'de bulunan Uzay Kampı Türkiye'ye video konferansla bağlanan NASA Uçuş Yöneticisi Ed Van Cise, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 10 yılda uzayla ilgili bilimsel çalışma gerçekleştiren ülke sayısının artığını söyledi.

Uzay çalışmalarında en önemli basamağın Mars'a insan göndermek olduğuna işaret eden Cise, "İnsanlar, 2040'lara kadar bunun gerçekleşmeyebileceğini duyduklarında biraz hevesleri kırılıyor. Bu kadar zaman alacak olmasının sebebi Mars'ın çok uzak olması ve orada nasıl yaşayabileceğimizi çözmenin gerçekten zor olması. Umarım 2040'larda Mars'a gitme hayalimiz gerçekleşir." diye konuştu.
Kaynak:NTV

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Dua 11:10 07.09.18
uzay çalışmalarında sıkıntı çıkaracak en başta nedenlerden biri haline gelmiştir uzay çöpleri...Bu çöpler roket ve uydu parçalarından, astronot eşyalarından ve benzeri çeşitli artıklardan oluşuyor....

Yapılan araştırmalara bakılırsa uzay çöplerinin %40’ı Çin tarafından, %27,5’i ABD tarafından ve %25,5’i Rusya tarafından bırakılmıştır. Bu çöplerin birkaç cm büyüklüğünde olanları bile ölümcül bir sonuca yol açabilir. Ama işte bazılarının çok küçük olduklarına bakmayın, bu parçalar bir silahtan çıkan mermiden bir hızlı bir şekilde Dünya etrafında dönmektedir. Sonuçta bunun bir astronota çarpttığını düşünün...

Son zamanlarda bazı ülkeler, uzay çöpü temizleme maliyetlerinin yüksekliğini göze alarak bazı projeler geliştirmekteler. Örneğin Avustralya’nın uzay araştırmalarında başı çeken şirket Electro Optic Systems (EOS), uzay çöplerinin lazerle temizleneceği bir proje üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında yapılması düşünülen iş şöyle özetlenebilir; lazerle yerleri tespit edilen nesneler, yine lazer ışınlarıyla, daha güvenli bir yerde parçalara ayrılmak üzere atmosfer içinde yönlendirilecek.

Energia adlı Rus şirketi ise ayırdığı 2 milyar dolarlık bütçe ile, 15 yıl boyunca dünyanın çevresinde dolanıp uzay çöpü toplayacak bir araç geliştirmeyi düşünüyor. Japonya’nın çözüm önerisi ise mıknatıslı dev metal ağlar örmek…Balık ağı üretimi yapan Nitto Seimo adlı firmaya siparişler verilmiş bile. Ancak tüm bu fikirler biraz uçuk görünüyor.

Bu projeler güzel olsa bile yapılacak en mantıklı hareket uzaya çöp bırakmamaktır değil mi?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up