Bilim ve Teknoloji

Çinli bilim adamları lityum zengini dev yıldız keşfetti - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Bilim ve Teknoloji>Çinli bilim adamları lityum zengini dev yıldız keşfetti
Cennet 19:18 08.08.18
Çinli bilim adamları lityum zengini dev yıldız keşfetti
Çin Merkez Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, Çin Bilimleri Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren Çin Ulusal Astronomi Gözlemevinden bilim adamları, büyüklüğü güneşin bir buçuk katına ulaşan ve normal bir yıldızdan 300 kat daha fazla lityum barındıran yıldız buldu.

Dünyaya 4 bin 500 yüz ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtilen yıldızın, evrenin Büyük Patlama'dan (Bing Bang) sonraki büyüme ve genişleme sürecine ışık tutacağı kaydedildi.

Araştırmanın sonuçları Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
BeyazMor 10:16 19.06.19
Kütle İlacı: İlk Florür, Şimdi İçme Musluğuna Eklenecek Lityum Yakında
Florürün toksisite seviyelerinin su kaynağında yeterli olmaması durumunda, Japon araştırmacılar şimdi lityumun içme suyunda koruyucu bir etkisi olabileceğini öne sürüyorlar.

Peki, sorduğunuz bu muhteşem sonuca nasıl geldiler? İlk önce araştırmacılar, bir milyondan fazla nüfusu olan Oita eyaletindeki içme suyunda lityum seviyelerini ve intihar oranlarını inceledi.Daha sonra, İngiliz Psikiyatri Dergisi'nde yazdıkları en yüksek seviyenin en yüksek olduğu bölgelerde intihar oranının anlamlı derecede düşük olduğunu buldular.

Lityumun su kaynağına ilk başta nasıl girdiğiyle ilgili bir tartışma olacağını düşünürdünüz. Bunun yerine, Oita ve Hiroşima üniversitelerinden gelen ekip, düşük seviyelerin intihar oranlarını olumlu yönde etkilediğini gördü.

Ciddi duygudurum bozukluklarını tedavi etmek için yüksek dozlarda lityum kullanılıyor.

Seviyeler, litre başına 0.7 ila 59 mikrogram arasında değişmiştir. Araştırmacılar, bu seviyelerin düşük olmasına rağmen, bu musluk suyunu içtikten yıllar boyunca beyinde kümülatif bir koruyucu etki olabileceğini belirtti.

Neden su kaynağındaki her ilacı, herkesin her şeyden korunmasını sağlayacak şekilde seyreltilmiş miktarlarda kullanmıyoruz?

Japon araştırmacılar diğer ülkelerde daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulundu.

Diş sağlığını korumak için suya florür eklenmesi hakkındaki tartışmalar tartışmalı hale geldi - bazıları kitle istemsiz ilaç olarak eleştirildi .

Eşlik eden bir başyazıda, Vancouver Ruh Sağlığı Enstitüsü'nden Profesör Allan Young, “Bu ilginç verinin daha fazla araştırmaya yol açması gerekiyor.

“İçme suyu kaynaklarına lityum ilavesini içeren geniş çaplı denemeler daha sonra yapılabilir, ancak bu şüphesiz önemli bir tartışmaya konu olacak. Bu bulguların izlenmesi basit veya ucuz olmayacak, ancak toplum ruh sağlığı için nihai faydalar önemli olabilir. ”

Zihinsel sağlık yardım kuruluşunun dış ilişkiler müdürü Sophie Corlett, araştırmanın “kesinlikle daha fazla araştırmaya değer olduğunu” söyledi.

“Lityumun bipolar bozukluğu olan insanlar için güçlü bir ruh hali dengeleyici gibi davranabileceğini zaten biliyoruz ve lityumlu insanlara tedavi etmek de daha düşük intihar oranları ile ilişkili.

“Bununla birlikte, lityumun daha yüksek dozlarda önemli ve hoş olmayan yan etkileri var ve toksik olabilir. İçme suyuna küçük miktarlarda bile eklenmesi gereken herhangi bir öneri dikkatli kullanılmalı ve çok ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır. ”

Bilimsel zihnin şaşkınlığı, belki de hedeflerin peşinde koşarken bariz bir mantık görmekte başarısız olduğu kadar karmaşıktır (ya da aptal). İçme kaynağına yapay olarak eklenen herhangi bir unsur, halkın sağlığını daima bozacaktır. Su, doğanın öngördüğü şekilde mükemmeldir. Bununla uğraşırsan, insan sağlığı ile uğraşırsın.

Marco Torres , sağlıklı yaşam tarzları için bir araştırma uzmanı, yazar ve tüketici avukatıdır. Halk Sağlığı ve Çevre Bilimi lisans derecelerine sahiptir ve hastalık önleme, çevresel toksinler ve sağlık politikası gibi konularda profesyonel bir konuşmacıdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up