Bilim ve Teknoloji

En soğuk yer neresi? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Bilim ve Teknoloji>En soğuk yer neresi?
Jq 23:41 21.03.19
En soğuk yer neresi?
Bilim insanları, evrenin en soğuk yerinin fotoğrafını çekmeyi başardılar. Evrenin en soğuk yeri olan Erboğa Takım Yıldızındaki nebula, tam olarak -273.15 derece ve evrenin en soğuk yeri.
En soğuk yer neresi?
Bu nebulanın adı; Bumerang nebulasıdır. Bilindiği kadarıyla evrenin en soğuk yeridir. Bumerang nebulasının en net fotoğrafı Şili’de bulunan ve And Dağları üzerinde yer alan dünyanın en büyük teleskobu tarafından çekilmiştir. Dünyadan 5 000 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu nebulanın ortalama sıcaklığı -273.15 derecedir. Bumerang nebulası, 1998 yılında ilk defa Hubble Uzay Teleskobu tarafından ayrıntılı bir şekilde görüntülenmişti.

Nebula Nedir?
Nebulalar aslında uzayda geniş yerler kaplayan gaz ve toz bulutlarıdır. Öyle geniş bir alana yayılır ki bazen bir kaç yüz ışık yılı genişliğinde oldukları görülebilir. Nebulalara ‘Bulutsu‘ da denmektedir.

Nebulalar Nasıl Oluşur?
Nebulalar, gezegenimsi ve süper nova olarak ikiye ayrılırlar. Gezegenimsi nebulalar, kırmızı dev adı verilen yıldızların sayesinde oluşurlar. Süpernovaların neden olduğu nebulalar ise yıldızların patlaması sonucunda oluşurlar. Süper nova patlamaları evrene büyük miktarda enerji salmaktadırlar. Bu yoğun enerji patlaması sırasında etrafa dağılan parçaların sıcaklığı bazen 15 milyon dereceyi bulmaktadır. Bumerang nebulası ise, gezenimsi nebula türündedir. Bu nebulanın bu kadar soğuk olmasının nedeni ise; yıldızın merkezindeki gazların uzaya çok hızlı fırlatılmasıdır. Bu nebulanın merkezindeki yıldızın sıcaklığı nedeniyle merkezde bulunan gazlar saniyede 164 kilometre sür’atle uzaya fırlatılmaktadır. Bumerang nebulasının bu yüzden evrenin en soğuk yeri olduğu tahmin edilmektedir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
HeartLess 23:41 21.03.19
Erzurum olmaması mutlu etti beni

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 10:07 09.04.19
AbdudDaim 10:12 09.04.19
Bazı insanların gideceği ateş olmayan cehennem.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Mazi 11:44 11.02.20
Beni uzayın büyüklüğü kadar heyecanlandıran büyüklüğü kadar büyüleyen ve uzayın evrenin büyüklüğünü hayal edince içimi sonsuz bir boşluk kaplatan bir şey daha görmedim inşallah günün birinde bizim nesil bizden önceki ve bizden sonra gelecek olan nesillerin soyu tükenmeden yok olmadan uzayın büyüklüğünü kendi gözlerimiz ile şahit olacak şekilde görürüz ve bunu yine burada nasıl yazabiliyorsak aynı şekilde tartışıp güzel günler geçiririz

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nani 11:45 11.02.20
Bir kağıdı sürekli ikiye katlamak mümkün olsaydı yaklaşık 150 defa katladığımızda tüm evreni kaplıyormuş.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
necibe02 12:47 11.02.20
Bence dünyanın en soğuk yeri bazı insanların merhameti ve kalpleri

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi