Bilim ve Teknoloji

Ay'dan maden çıkarmaya hazır mısınız? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Bilim ve Teknoloji>Ay'dan maden çıkarmaya hazır mısınız?
Jq 17:17 10.07.19
Dünya'nın yoldaşında maden kaynıyor. İnsanlar şimdi de gözlerini buraya dikti. Çin, İsrail, Hindistan ve NASA'da bulunan ekiplerin hepsi, Ay peynirinden taze bir dilim istiyor; Moon Express gibi özel şirketler de buna dahil. İşte, Ay'da yer alan ve kullanışlı olabilecek şeyler:

Ay'dan maden çıkarmaya hazır mısınız?

1 Silikon.
Dünya'da bol miktarda silikon var fakat bu durum, onun uzayda da işe yaramayacağı anlamına gelmiyor. Gelecekteki Ay göçmenleri bu maddeyi çıkarıp saflaştırarak, onu yarı iletken haline getirebilir ve Ay'daki ileri karakollara güç sağlayabilecek güneş panelleri oluşturmak için kullanabilirler. Bu madde, Ay'daki maden toprağının yüzde 20'sini meydana getiriyor.

2 Nadir Elementler.
Nadir elementleri içeren taze maden yatakları (yani, melez araba pilleri ve telefonlar gibi teknolojilerde kullanılan, yüksek iletkenliğe sahip 17 metal), Dünya'da az bulunuyor. Potasyum ve fosfor bakımından zengin olan noktalarda Ay, gezegenimizdeki en iyi madenlerle eşdeğer düzeydeki nadir elementleri barındırıyor olabilir.

3 Titanyum.
Ay'daki karanlık bölgelerde yer alan bazaltlarda bol miktarda bulunan güçlü ve hafif titanyum, Ay'daki maden toprağının yüzde 8'e kadarını oluşturuyor. Genelde; demir ve oksijen de içeren ilmenit mineralinde bulunuyor. Bu yüzden onu saflaştırmak, diğer ürünlerin kilidini açabilir.

4 Alüminyum.
Ay'daki dağlık araziler (karanlık bölgelerin aksine, daha beyaz olan bölgeler); binalarda, uçaklarda ve tıbbi cihazlarda kullanılan hafif ve dayanıklı bir diğer malzeme olan alüminyum ile dolu. Bu metal, bu soluk noktalardaki regolitin yaklaşık yüzde 10 ila 18'ini meydana getiriyor.

5 Su.
Eğer Ay'ın kutuplarında bulunan bütün gölgeli çukurlar, güneydeki Cabeus Krateri kadar fazla buz barındırıyorsa; yerleşimciler içmek ve tarım yapmak için yaklaşık 2.9 milyar ton sudan faydalanabilir. Eğer suyu hidrojen ve oksijene ayrıştırırlarsa; su, Mars'taki roketler için de yakıt olarak kullanılabilir.

6 Değerli Metaller.
Ay'ın, platinyum grubundan ne kadar element barındırdığını bilmiyoruz; fakat oraya yeni inecek olanlar bunları bulabilir. Bu metaller mükemmel birer iletken. Ayrıca tepkisel değiller ve bu yüzden, elektronik cihazlar ve kalp pili gibi implantlar için idealler.

7 Helyum-3.
Gelecekteki güvenli nükleer tepkimeler , bir helyum çeşidi olan Helyum-3'e bağlı olabilir.Regolitlerde ender bulunuyor olsada (milyar başına 20 parçaya kadar);Sessizlik denizi gibi noktalarda,Dünya'ya göre çok daha fazlası bulunuyor:atmosferimiz bunun güneş rüzgarlarıyla bize ulaşmasını engelliyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Ezo 17:18 10.07.19
Korkuyorum
Gelecekte bir ay olmayacağından
Insanin orayida kirleteceğinden
Ve orasi icin kan dökeceğinden
Uzayda insan ırkının birbiriyle savaşıp yok edeceğinden.....

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up