Cin & Şeytan & Melek & Ruh

Cinlerin Şekilleri ve Zararları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Cin & Şeytan & Melek & Ruh>Cinlerin Şekilleri ve Zararları
SiLence 16:43 31.01.17

Suâl: Cin insana zarar verir mi, insan şekline girebilir mi? Zararından korunmak için ne yapmalı?

El Cevap: Tam İlmihal Saadet-i Ebediyye kitabında özetle deniyor ki:

Cinlerin Müslüman olanı ve olmayanı vardır. Müslüman olan cinlerden insanlara bir zarar gelmez. Bunlar, yalnızca ibâdet ederler. Ehl-i sünnet âlimleri, bunları tanır. Sâlih insanlar gibi görünür ve sohbet ederler. Kâfir olan cinler, insanlara çeşitli şekilde zarar verirler. İnsandan ayrılmayıp her şekle girebilirler. Mesela mikrop şekline girip insanın damarlarında dolaşırlar. Yalnız müminlerin kalbine giremez ise de, kalbine vesvese verebilir. Keçi, yılan, kedi şekline girdikleri çok görülmüştür.

Kâfir cinler, iyi insan şekline de girip iyi ve faydalı şeyler de yaparlar. Kâfir ve fâsıklarla arkadaşlık yapınca, hiç ayrılmayıp onları günaha ve küfre sokarlar.

Cinler ve şeytanlar, rüyada da görülebilir. Çok güzel bir kadın ya da erkek şekline girip ihtilâma (cinsel boşalmaya) sebep olurlar.

Herkesin kâfir bir cin arkadaşı vardır. Melekler, insanları cinlerin zararından korur.

Âyet-i kerime ve dua okuyup, Allah-ü Teâlâ'ya sığınanlara da cinler bir şey yapamazlar.

İnsanlara, hastalıkların tedavilerini ve gerekli ilaç öğrettikleri, sara hastasının bedenine girip, ona zarar verdikleri, insanlara nazarlarının değdiği, kitaplarda yazılıdır.

Cinlerin Sınıflandırılması

Cinler, üç sınıftır:

1. Rüzgâr ve hava gibi olanlar.

2. Yerdeki böcek ve hayvancık gibi olanlar.

3. Dinin emir ve yasaklarına uymakla vazifeli olanlar ki bunlara hesap ve azap vardır.

Cin, ateş ve havadan yaratıldığı için çok latiftir, çabuk hareket eder, hafif bir çarpmada hemen ölürler. Ömürleri kısa, din bilgileri azdır ve kibirli olurlar, birbirleri ile hep dövüşür ve savaşırlar. Cinn'in ölümü, yerde kaybolmakla olur. İhtiyârları, gençleşir, çocukluk haline döner ve ölüp yerde kaybolur.

Kâfir cinler, cinci ve büyücülerin bildirdiği insanlara sihir = büyü yaparlar. Hâdika'daki hâdis-i şerîfte, "Sihir = büyü yapan, yaptıran ve inanan, bizden değildir" buyruluyor. Cinciler, falcılar ve yıldıznâmeye bakıp, sorulan her şeye cevap verenler, büyücü sınıfına girerler. Bunlara gidip, söylediklerine, yaptıklarına inanmak, bazen doğru çıksa bile, Allah'tan başkasının her şeyi bildiğine ve her dilediğini yapacağına inanmak olup, küfür olur

Geçmiş şeyleri cinden sormak câiz; (ama) ileride olacak şeyleri sormak câiz değildir. Çünkü geleceği ve gaybı ancak Allah-ü Teâlâ bilir. Kâfir cinler, yalancı olduğu için olmuş şeyleri de görmeden gördük diyebilirler. Cinciye gidip, insanı cinden kurtardığına inanıp, ona ücret vermek caiz değildir.

Cinden kurtulmak için en tesirli silah, Kelime-i Temcîd (Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi aliyyil azîm) ve istiğfar duasıdır. Bunları okuyandan, cinler kaçar ve büyü bozulur. Cin Mektubu denilen duayı, yanında taşıyana veya evinde bulundurana cin gelmez, dadanmış olan cin de gider.

Âyet-el-Kürsî, İhlas, Muavizeteyn ve Fatiha sûrelerini sık sık okumak da, insanı cinden muhafaza eder. Bu âyet-i kerimeleri okumakla, bu mektubu taşımakla, şifa âyetlerini okumakla ve yazıp suyunu içmekle faydalanmak isteyenlerin Ehl-i sünnet itikadına uygun olarak doğru iman sahibi olması gerekir. Bunları yazanın ve kullananın itikadı doğru olmazsa ve haram işlerse, faydaları görülmez.

Cin ve şeytan şerrinden kurtulmak için ve sara hastalığına ve sihre, büyüye karşı koruyucu âyet denilen Ayât-ı Hırz'ı yedi gün okumalı ve bu âyetleri üzerinde taşımalıdır.

Evliyanın ruhları, görünmeden de, görünerek de, sevdiklerine fayda verir ve belalardan korur. Onları tanımaya, sevmeye ve sevilmeye uğraşmalıdır. (Daha fazla bilgi için Saadet-i Ebediyye kitabına bakılmalı.)

Cin ve şeytan

Suâl: Cinle şeytanın yaratılış bakımdan farkı nedir?

El Cevap: Şeytan da cin gibi, ateşle havadan yaratılmıştır; fakat cinde hava, şeytanda ateş fazladır. Cinlerin kâfir olanları olduğu gibi Müslüman olanları da vardır. Şeytanların ise hepsi kâfirdir. (Keşkül risalesi)

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Drogo 14:53 20.03.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İlkcan 09:29 24.03.17
Tuana 14:00 21.04.17
PayLaşım İçin TeşekküRLeR..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
acar 14:10 24.04.17
yuregınıze emegınıze saglık allah razı olsun sılence kardesım saygılarımla

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
007 10:11 25.05.17
Bu güzel Paylaşım için teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Deniz 20:07 25.05.17
paylaşım için tşkler.

paylaşım için tşkler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 08:55 08.06.18
Sayın SiLence, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Merke 16:39 18.07.18
Rabbim razı olsun üstad.
Selametle

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi