Derin Konular

Zaman makinası niye yok? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Derin Konular>Zaman makinası niye yok?
Naim 13:20 25.07.19
"ZAMAN MAKİNASI NİÇİN YOK?"

Bir insanın kırmızı çizgileri olur mu?, diye bir soru yöneltildi.
İlk önce; 'kırmızı çizgiler' sözü ne ifade ediyor?.
Ahlak ve yaşam kurallarını; "ihlal etmek" anlamında kullanılır çoğu zaman.
Müslüman insanların yaşayışındaki ahlak kırmızı çizginin ismini ve içeriğini oluşturur.
İnsanın zerre'den küre'ye yaratılmışların en üstünü olduğunu, tüm duyu organlarımızla diğer canlılardan dünyada kat ve kat daha fazla istifade ederek yaşamak, insanlığa sunulan çok büyük bir avantajdır.
Kırmızı çizgi olarak tanımladığımız ahlak kuralları içinde farkında olarak yaşamak yani; Allah'ın "Hakim" ismi ile her an hayatımızı, bizim duyu organlarının keşfedemediği bir görüş ile bizi her an gördüğünü ve kendi kurallarında, bütün bu kainatı her an yarattığını bilerek yaşamak!..
Kur'an Öyle bir zatın kelamıdır ki; bütün zamanları ve eşyayı bir anda görüyor. Yüce Allah'ın Kur'anı Kerimde belirttiği üzere, "kendi katında ve kendisine göre" bu yaradılış sonlanmış ve ahiret günü çoktan yapılmış; ve herkes ceza veya mükafatlandırılmaktadırlar. Konuyu biraz daha açalım ve
daha berrak görelim. Hepimiz dua ederiz, ve dualarımızın bir kısmının kabul edilip gerçekleştiğine şahit olmuşuzdur. Kabul olunan (gerçekleşen) bir duamızı düşünelim, geniş açıda nasıl gerçekleştiğine bakalım, yani fiziki olarak olaylar zinciri bir araya gelip bizim matlubumuz olan duanın neticesi gerçekleşiyor, halbuki duanın gerçek olması için birbiri ardına sıralanan olaylar dizisi daha bizim dua etmeden önceki silsilelere dayanıyor! ilginç değil mi?


Alim (her şeyi hakkıyla bilen) isminin mutlak sahibi olan Allah (cc) dua ettiğimiz zaman duanın kabulünü Murad etmiş ise duanın gerçekleşmesini gerektirecek fiziki kurallarını ezelde takdir etmiştir.
İşte, Allah katında böyle bir şekilde bitirilmiş ve sonlanmamış olarak sonlandırılan, muhakemesi yapılmış olan insan hayatları arasında, zamanda geriye gidilip bir hayatı değiştirebilme hayali bir bilim kurgudan öteye geçemez.

Bir evlat zamanda geriye gitse; annesinin gençlik yılları olduğu zamana ve ona aşık olsa; aynı şekilde bir baba?
İşte Ahlak kuralları olan kırmızı çizgiler, bu kuralları koyan yaratıcı Rab tarafından; insanların yaratılışlarında derç edilen bir meziyettir ve cennetin anahtarı olan İman'dan sonra en önemli düstur olan "ahlak" değerlerini muhafaza eden insan, yüce yaratıcının her daim alakasına mazhardır.
Allah öyle bir kurallarla bize ve her anımıza o kadar yakından hakim ki; bununla beraber insanların cezaya müstahak olup, cehennemde cezalandırılmasına gönlü razı olmaz. Bununla birlikte her yaratıldığı evrede, kullarının selam ve selamette olmasını ister. Tıpkı anne karnındaki salahiyet içindeki yolculuk gibi, tıpkı ruhlarımız yaratıldığı Adem Aleyhisselam'ın zamanından ta anne karnına düşen süredeki emin ve şefkatli yolculuk gibi.
Allah kullarına zulüm etmez, bil hakkın merhametlidir. Öyle ki bize merhamet peygamberini gönderdi. Bugünkü bizlerin yaşadığı nesil o kadar büyük ikramlara nail ve gark (hazır kurtarılmış özgür bir vatan ve Müslüman olarak yaşayabilme hakkı.) olmuş.
Ki; kırmızı çizgileri ihlal etmek değil yanına bile yaklaşmadan yaşamak, farkında olmanın verdiği huzur, ve rabbine emanet olduğunu bilmenin keyfini çıkararak yaşamak; hayatı keşif etmemin TA kendisidir!
İşte kendi kurallarında, yaratmaya ve yaşatmaya devam eden Allah; ahlaksızlık yapılabilecek bir kanalı neden açsın ki?
Kurallar da güzel kurallara uymakta! Bir deyim vardır hani, "Kurallara uy sağlıklı yaşa!".
Zamanda; geriye gitmek diye bir şey yok!
Şimdi kendine bir jest yap! Bir bardak çay doldur ve bir daha geri gelemeyecek olan zamanın tadını çıkart."

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Logos 17:12 25.07.19
olmadığını kim söyledi ki?, halkın bilmemesi olmadığı anlamına gelmez, kamudan saklanan daha neler var..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Naim 17:16 25.07.19
Konuyu okumadınız sanırım. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up