Dualar & Dua Kardeşliği

Huysuz Çocuk için dua - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Dualar & Dua Kardeşliği>Huysuz Çocuk için dua
SiLence 23:47 04.02.17
HZ. enes (r.a)'den rivayetle, Allah rasülü (s.a.v.) şöyle buyuruyor.


Huysuz arkadaş, çoçuk ve hayvan görürseniz, iki kulağına şu ayeti okutun: '' E fe ğayra dinillahi yebğüne ve lehü esleme men fis semavati vel ardı tav ' an ve kerhen ve ileyhi yürceün.''

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
RvP 15:02 21.04.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 20:20 25.04.17
Çocuk konuşmaya başlar başlamaz ilk önce kelime-i tevhidi, yani "La ilahe illallah, Muhammedün Resulullah" demeyi öğretmeli. Mü'minun suresinin 116. ayetini yedi defa, sonra Âyete'l-Kürsi'yi, Haşr suresinin 13 ayetini okutmalıdır. Bunun faydalar vardır:

Çocukta haya alameti belirir; aklı, anlayışı, damarları bunların nuru ile aydınlanır ve iyi evlad olur. Çocuğa küçük iken, öğretimesi lazım gelen hususlar da şunlardır: Yemeğe besmele ile başlamasını, sağ eliyle ve önünden yemesini, lokmasını küçük yapmasını, çok çiğnemesini, elini elbisesine sürmemesini, çok yemenin zararlı olduğunu anlatmak, az yemenin faydasını medh etmek, gibi.

- Ana, baba çocuğuna eski elbise giydirmemeli, bazı aşk maceralarının hususi hallerini öğretmemeli, menkıbelerini medh ve hikaye etmemelidir. Çünkü, bunların menkıbeleri çocuğun yoldan çıkmasına, sefahete düşmesine sebep olur. (Reşit vaktine çocuklara zararlı kitapları da okutmamalıdır.)

Bu hususta seçilecek yol, Peygamber'in aleyhisselam sözlerini, alim olmak veya iyi insanlardan olmak hevesi uyandırılmalı ki onlara karşı sevgi beslemeye başlar.

- Çocuk, yaramazlık yaptığında onu azarlamamalı, bazı zamanlarda yaptığı kötülüğü görmezlikten gelmelidir. Çünkü her zaman azarlanacak olursa, buna alışır, yüzgöz olur; tehditlerin, azarlamaların tesiri kalmaz. Anası çocuğu, "Kabahatlerini babana söylerim." diye korkutmalıdır. Çocukların tembel olmaması için yumuşak yatak üzerine yatırılmaması daha uygun olur. Arkasını açmaktan, çabuk yürümekten, akran ve emsallerine karşı elbiseleri ile, yediği yemekler ile böbürlenmekten, kibirlenmekten kat'iyyetle men etmelidir.

- Başkasından bir şey alınca ona kızıp, bir daha almaması için şiddetle azarlanmalıdır ki, böylece belki kalbi yumuşar. Kötü huyların fenalıklarından, para ve madde sevgisinin zararlarından bahsetmelidir.

- Kahvehanelerde oturmaktan, fena meclislere gitmekten men etmeli, insanların yanında gerinmekten, esnemekten, parmaklarını çıtlatmaktan, çok konuşmaktan, otururken arkasını başkalarına çevirmekten, ayak ayak üstüne koyup oturmaktan, ellerini çenesinin altına koymaktan, bağdaş kurup oturmak gibi, edebe aykırı hareketlerden men etmelidir.

- Bundan başka, yemin etmekten, herkesten evvel söze başlamaktan çekinilmesi lazım geldiğini öğretmelidir. Kur'an dinlemeğe teşvik etmeli, lüzumsuz şeylerle vakit geçirmenin doğru olmadığını, kötü şeylerden, fena kimselerden uzak kalmanın kendisi için selamet yolu olduğunu, sefih insanların meclisine gitmenin zararlı, kötü ahlakın sirayet edici olduğunu söylemelidir.

Her türlü atıcılık, binicilik, yüzücülük gibi faydalı şeyler anlatılıp öğretilmelidir.

Çocuğa doğru isimler verilmeli.. Giybet etmenin ölü kardeşinin etini yemek gibi olduğu hal dili ile anlatmalı. Çalışmanın farz olduğu... büyük günahları öğretmeli vs.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Och 00:31 09.03.18