Engelliler Dünyası

Görme Engelli Öğrenciler Katsayı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Engelliler Dünyası>Görme Engelli Öğrenciler Katsayı
SiLence 14:04 10.02.17
Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan görme engelli öğrenciler, katsayı uygulamasından muaf tutulma talebiyle Yüksek Öğrenim Kuruluna ...

Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan görme engelli öğrenciler, katsayı uygulamasından muaf tutulma talebiyle Yüksek Öğrenim Kuruluna (YÖK) başvurdu. Engelsiz Dershane Projesi kapsamında ÖSS kursuna giden görme engelliler adına Uygar Görme Engelliler Derneği Başkanı görme engelli Yusuf Sayyıdan ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu Yönetim Kurulu üyesi Ayşegül Mercan imzasıyla YÖK'e bir dilekçe yazıldı. Dilekçede, görme engelli öğrencilerin, ÖSS ve tercih aşamasında
karşılaştıkları sorunlara yer verilerek, sorunların anayasal haklar çerçevesinde çözümlenmesi istendi.

Türkiye'de yaşayan görme engelli öğrencilerin, eğitimdeki maddi ve fiziki imkansızlıklar nedeniyle hür iradeleri dikkate alınmaksızın kısıtlı alanlarda eğitime zorlandıkları belirtilen dilekçede, "Görme engellilerin ÖSS ve devamında yaşadıkları adaletsizliklere çözüm bulunmasını talep ediyoru" denildi. Dilekçede, lise döneminden itibaren kendi beceri ve istekleri dahilinde bölüm tercihi yapamadıkları, bunun, öğrencilerin öğrenim görmek istedikleri fakültelerin seçimi açısından da sıkıntı yarattığına işaret edildi.

Görme engellilerin matematik ve benzeri sayısal derslerin eğitimini alamadıkları, dolayısıyla okul yönetimleri ve öğretmenleri tarafından sözel bölümlere yönlendirildiği, katsayı uygulaması nedeniyle alan dışı tercih yapabilme imkanı da tanınmadığına dikkat çekilen dilekçede, "Zaten hayatları boyunca büyük bir engele mahkum olan öğrencilerimiz bir kez daha mağdur edilmektedir. Bizler Yüksek Öğretim Kurulundan, görme engelli öğrencilerin Anayasal bir hak olan eğitim hakkına saygı göstermesini ve bunun sonucunda görme engelli öğrencilerimiz için katsayı sisteminden muaf tutulmasını talep ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Dilekçede, görme engelli öğrencilere okutman olarak tayin edilen görevlilerin nitelikli kişiler olması istenirken, sınav sırasında görme engelli öğrencilere verilen yarım saatlik ek sürenin de yetersiz olduğu belirtildi.Dilekçede, görme engellilere de, tüm öğrencilere tanınan anayasal eğitim hakkının sağlanmaması halinde konuyla ilgili yargı yoluna başvurulacağı bildirildi.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Tuana 16:34 20.03.17
Emeğine saglıkk
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
RvP 22:27 20.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up