Engelliler Dünyası

Hayata küsmedi, odasından müşteri temsilciliği yapıyor - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Engelliler Dünyası>Hayata küsmedi, odasından müşteri temsilciliği yapıyor
SiLence 14:26 10.02.17
Hayata küsmedi, odasından müşteri temsilciliği yapıyor


Geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felci olan Derya Coşar (27), 18 yaşından beri tekerlekli sandalyeye mahkum. Ama o daha hayatının baharında ayaklarından olmayı hiç dert etmiyor.
Azmiyle bütün engellilere örnek oluyor. Bir çağrı merkezinde müşteri temsilciliği yapan genç kız, odasından çıkmadan para kazanıyor. Boş vakitlerinde ise okçulukla uğraşıyor. Bu konuda iddialı olan Coşar'ın Türkiye ikinciliği var.

Derya Coşar, üniversite sınavlarına hazırlanırken talihsiz bir trafik kazası geçirdi. Omurilik zedelenmesi sonucu felç oldu. Kazadan sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olan genç kız, bir süre bunalıma girdi. Çok istediği üniversitede okumak nasip olmadığı için ideallerinden uzaklaştı. Ama içine kapanıp hayata küsmenin çözüm olmadığını anladı. Hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçti. Yaptığı araştırmalar sayesinde çeşitli derneklere üye oldu. Aktif görevler üstlenerek kendine olan güvenini artırdı.

Fiziksel Engelliler Vakfı'nın önerisi üzerine bir işe başvurdu. Firmaların çağrı merkezi görevini yürüten Callaktif adlı şirkette müşteri temsilcisi olarak işe alındı. Coşar, şimdi para kazanarak ekonomik özgürlüğünü elinde bulunduruyor. Günün yarısını odasındaki bilgisayar ve telefonun başında geçiren genç kız, iş arayan müşterilere yardımcı oluyor. Tam gün çalışmadığı için hiç zorlanmadığını belirten Coşar, "İstediğim saatte dinlenebiliyorum. Çalıştığım şirket bu konuda çok yardımcı oluyor." diyor. Kimseye ihtiyaç duymadan para kazanmanın mutluluğunu şöyle dile getiriyor: "Kazandığım parayla ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Kız kardeşime okul harçlığı gönderiyorum. Aileme destek olmak inanılmaz mutlu ediyor."

Günde 5 saat çalışan genç kız, eve mahkum olan binlerce engelli vatandaşın ümitsizliğe kapılmamasını istiyor. Çeşitli aktivitelerle özgüven kazanabilecekleri tavsiyesinde bulunuyor. Okul ve işin dışında spor da yapan Coşar, okçulukta çok iyi olduğunu aktarıyor. Azimli kız, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu alanda Türkiye 2.si oldum. Engellilere tavsiyem, insanların tuhaf bakışlarına aldırmamaları ve özgüvenle bir işe girmeleridir."

Engelli istihdamına büyük katkı sağlayan Callaktif firması, toplamda 120 eleman çalıştırıyor. 2007 yılında hizmete başlayan şirket, Omurilik Felçlileri Derneği'nin de yardımıyla işe engelli müşteri temsilcisi almış. Çalışanların 25'i omurilik felci ve odasından çıkmadan görev yapıyor. Şirketin Genel Müdürü Burçin Seyis, bir engel listesi çıkararak başvuru yapanların durumunu değerlendirdiklerini ifade ediyor. Bedensel engellilerin yanı sıra görme özürlüleri de istihdam ettiklerini anlatan Seyis, özürlü çalışanların diğerlerine oranla çok daha başarılı olduğunun altını çiziyor.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
RvP 22:33 20.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up