Engelliler Dünyası

Dandy-Walker Sendromu - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Engelliler Dünyası>Dandy-Walker Sendromu
SiLence 15:09 10.02.17
Dandy-Walker Sendromu doğumsal bir hastalıktır. Hastalık dördüncü ventrikül denilen ve beyin omurilik sıvısının dolaştığı boşluklardan birinin doğuştan anormal genişlemesi beyincikte iki beyincik yarımküresinin arasında yer alan ve vermis denilen bölümün yokluğu veya gelişiminin geri kalması ve bu anormallikler sonucunda kafatasının arka boşluğunda bir kist oluşması ile karakterizedir. Ayrıcahidrosefali yani kafa içi basıncının artması ve kafatasının genişlemesi de bu tabloya eşlik edebilir.

Bu hastalığın beyinde dördüncü ventrikülün tavanının anne karnında embriyo döneminde iken yetersiz gelişimi sonucu meydana geldiği düşünülmektedir. Ayrıca beyinciği oluşturan yarımküreler de yetersiz gelişim sonucu küçük kalmış ve kenara doğru itilmiştir. Hastaların %70 inde beyin omurilik sıvısının beyin içinden omurilik kanalına boşalmasını sağlayan deliklerin doğuştan tıkalı olması sonucu hidrosefali oluşur.Yani boşalamayan beyin omurilik sıvısının kafaiçinde normalden fazla artar ve yaptığı basınç nedeni ile içinde dolaştığı kanalları genişletir bunun sonucunda da kafa çevresi büyür ve kafaiçi basıncı artar.

Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri çoğunlukla erken çocukluk döneminde başlar. Başlıca belirtiler çocuğun nöro-motor ve zeka gelişiminin geri kalması ve baş çevresinde meydana gelen büyümedir. Bu vücutta genel anlamda sinir sistemi ile kas-iskelet sisteminin birlikte sistematik yaşa uygun ve olması gereken gelişiminin geri kalması anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda çocukta ileri yaşlara doğru anormal kas tonusu ve kasılmaları nedeni ile spastik vücut postürü yani spastisite ve zeka gelişiminde yetersizlik ortaya çıkmaktadır. Hastaların yaklaşık yarısında zeka gelişimi ve IQ düzeyi normal kalmaktadır.

Hastalık belirtileri hastalığı oluşturan anormalliklerin ağırlık derecesine bağlıdır. Bazı çocuklar hiçbir belirti görülmeden de belirli bir yaşa kadar gelebilirler. Hatta bazen erişkin yaşa kadar hastalık fark edilmemekte ve başka bir nedenle yapılan tetkiklerde tesadüfen ortaya çıkmaktadır.

Bazen tek hastalık belirtisi aile tarafından fark edilen baş çevresindeki anormal artış ve çocuğun başının giderek büyümesidir.

Erken çocukluk veya bebeklik döneminde fark edilmeyen hastalar ileri yaşlarda kafa içi basınç artışı belirtileri (kusmasara türü nöbetler huzursuzluk) veya beyincik fonksiyon bozukluğuna ait belirtiler(denge bozukluğu sendeleme ve gözlerde sağa sola bakışta anormal titremeler) ile başvurabilirler.

Dandy-Walker Sendromu ile birlikte bulunan anomaliler nelerdir?

Diğer önemli bir nokta da Dandy-Walker Sendromunun beyindeki diğer birtakım organların gelişim anomalileri ile birlikte olmasıdır. Örneğin beyin yarım küreleri arasında iletişimi sağlayan organın doğuştan yokluğu veya yetersiz gelişmesi yüz anomalileri kol bacak ve parmakları ilgilendiren anomalilerle kalp anomalileri bunlardan bazılarıdır.

Dandy-Walker Sendromunda Tedavi:

Bu hastalığın kesin tedavisi olmamakla birlikte yapılabilecek şeyler hastalığın derecesi ile orantılı olarak değişebilmektedir.Eğer hidrosefali yani kafa içi boşluklardaki beyin omurilik sıvısının artması durumu yoksa hastalar sadece düzenli aralıklarla takip edilebilirler.Bazen hastaya beyin omurilik sıvısını karın boşluğuna akıtan bir cihaz takılarak kafa içi basıncının artması ve kafa çevresinin büyümesi engellenir. Hastaların %50 sinde IQ normalin altındadır. Bu nedenle bu bireylerin özel eğitim programlarıyla eğitilmeleri gerekmektedir. Denge problemleri spastisite ve motor hareketlerin kontrolünde güçlük sıktır. Düzenli olarak fizik tedavi yapılması ve hastaların gelişim nörologları beyin cerrahları ve fizyoterapistler tarafından düzenli olarak takip edilmeleri gereklidir.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
RvP 22:26 20.04.17
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Arifakinci46 23:46 07.01.20
Dinimizce bir şifa yöntemi varmıdır? @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] hocam ?
Çocuk 6 aylık, anne isminden ve kendi isminden çocuğun esmasini bulup da annesi tarafından zikir edilmesi ve çocuğa günlük vird edilmesi ise yarar mi? Tabi rabbim bilir de..bu gibi yöntemimiz varmıdır acaba?
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Celcelutiye 08:58 08.01.20
Arifakinci46 Nickli Üyeden Alıntı:
Dinimizce bir şifa yöntemi varmıdır? @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] hocam ?
Çocuk 6 aylık, anne isminden ve kendi isminden çocuğun esmasini bulup da annesi tarafından zikir edilmesi ve çocuğa günlük vird edilmesi ise yarar mi? Tabi rabbim bilir de..bu gibi yöntemimiz varmıdır acaba?
Her nefeste 1 fatiha okumak kaydıyla 41 nefeste 41 fatiha okuyup ayrı ayrı nefes edilse daha hoş olur..

Zahiri olarak ilacta hazırlanır ama küçük çocuğa yedirmesi zordur büyümesi beklenir biraz
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Arifakinci46 12:02 08.01.20
Tamam ileteyim insallah babasına
Allah razi olsun
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi