Esmaül Hüsna

Er Reşid Esması ve Sırları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Esmaül Hüsna>Er Reşid Esması ve Sırları
Tuana 03:08 04.02.17
Er Reşid ESMASI


Ezelde takdir ettiği her şeyi, hedefine en hikmetli bir şekilde ulaştıran.”


“İnsanları hayırlı yollara irşad eden.”


İlmi ve hikmeti sonsuz olan Allah, kimsenin yardımına ve yol göstermesine muhtaç olmaksızın, ezelde takdir ettiği işleri bizzat kendisi neticelendirir. Bunun için gerekli yolları yine kendisi açar; hikmetiyle tedbirleri alır ve hiçbir engel olmaksızın netice tahakkuk eder.


Bir zamanlar her tarafa bir buhar gibi yayılmış ve dağılmış olan varlık âlemi, O’nun yol göstermesi ve yön vermesiyle şu gördüğümüz muhteşem kâinat halini almış bulunuyor.


Ana rahmindeki nutfe de yine O’nun irşadiyle ‘alâka, mudğa...’ safhalarından rahatlıkla geçmiş, organlarla donanmış ve insan haline gelmiştir.


Allah’ın sıfatlarını, isimlerini, fiillerini, insanın nereden gelip nereye gittiğini ve bu dünyadaki vazifesinin ne olduğunu ilâhî irşad olmaksızın bilmek mümkün değildir. Akıl bütün bu konularda tek başına hiçbir şey söyleyemez. Buna göre, Reşîd isminin en ileri tecellisi, kitap indirmek ve peygamber göndermek suretiyle, insanlara doğru yolun gösterilmesidir.


Bu isimden insanın alacağı en büyük ders, hayatına Kur’ân’ın irşad ettiği gibi yön vermesi ve başka insanlara da bu vadide yardımcı olmaya çalışmasıdır.

Ya Hayy esması ve sırları.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 00:43 19.03.17
Allah razı olsun. Paylaşım için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up