Gizemli Olaylar ve Mekanlar

uso nedir - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Gizemli Olaylar ve Mekanlar>uso nedir
madlen 23:29 26.03.17
USO Nedir?

USOlar, gündüz veya gece faaliyet gösteren, isikli, koyu renkli ya da metalik görünüslü olan, çok çesitli sekilleri bulunan (oval, daire, küre, üçgen, yumurtamsi, silindirik vb.), dünyanin hemen her degisik bölgesinde bulunan okyanuslara, denizlere, göllere, nehirlere veya dere sularina dalan ya da sudan çikarak gökyüzüne yükselen, salt su yüzeyinde seyreden, su altinda olaganüstü hizlarla giden veya bir sekilde su ile ilgilenen (mesela, boru araciligiyla denizden su alan UFOlar gibi), hem denizalti, hem gemi, hem uçak ve hem de uzay araci özelliklerini yerine getiren kompleks ve tuhaf araçlardir.


USOlar UFO Literatürünün Yüzde Kaçini Olusturur?

En muhafazakar UFO arastirmacilari bile tüm UFO olaylarinin en azindan % 35'inin denizlerde ya da suya yakin bölgelerde meydana geldigini kabul etmektedirler (internet Alintisi, 1998; Çesitli Özel Notlar, 1999). UFO arastirmacisi Ivan Terence Sanderson'a göre tüm UFO raporlarinin yaklasik % 45'i USO gözlemlerinden olusmaktadir. Bir baska degerli UFOlojist olan Antonio Ribera ise toplam UFO olaylarinin % 50'den fazlasi USOlarla ilgilidir der (internet Alintisi, 1999).

USO Arastirmasinda Karsilasilan Metodolojik Sorunlar Nelerdir?

USOlar konusunda arastirma yapanlarin karsilastiklari sorunlar çok çesitlidir (Bord & Bord, 1989). Bunlardan en önemlisi, USO olaylarinin rapor edilebilmesi için mutlaka bir gözlemciye ya da gözlemcilere ihtiyaç oldugu gerçegidir. Çünkü, USOlar belirli bir mekan ve zamanda birileri tarafindan gözlenmis olmalidir ki, sonuçta gereken yerlere rapor edilebilsin. Kaldi ki, salt USO görmek de yetmez, çünkü bu bilginin ayrintili olarak en yakin UFO Arastirma Kurulusu'na iletilmesi zorunludur. Aksi takdirde, USO gözlemi yapilmis olsa bile, eger gerekli yerlere ulastirilamiyorsa, sonuçta bu USO raporunun hiçbir ise yaramayacagi düsünülebilir. Daha da önemlisi, mesela, gökyüzünden sulara dogru dalan cisimleri nasil siniflandirmamiz gerekecektir? Çünkü, gökten denizlere dogru pek çok cisim düsebilir, örnegin; meteoritler, uçaklar veya roketler gibi. Yani, denize her dalis yapan cisim USO olmayabilir; iste böyle yanlis yorumlanan cisimlere Identified Submarine Objects - ISO (Tanimlanabilen Denizalti Cisimleri) denilmektedir. O nedenle, USOlarla ISOlari birbirinden çok iyi ayirt etmeliyiz (Bianchini, 1996). Bundan baska, sulara gömülen her Uçandaire aslinda USO tipi bir araç olmayabilir. Daha dogrusu bu bir USO olayi degil de apaçik bir Uçandaire Kazasidir belki. Ya da geceleyin denizaltinda hareket eden isikli garip cisimler aslinda isik yayan denizalti canlilari olabilir (Cypridina Noctiluca, Coelenterates ve Crustaceans gibi). O nedenle her USO gözlemi dikkatli biçimde ele alinmalidir. Diger bir sorun ise, bugüne kadar USO gözlemlerini tasnif etmek için herhangi bir USO Siniflandirma Sistemi'nin mevcut olmamasidir. O nedenle, örnek bir USO siniflandirma sistemi üzerinde ayrintili çalismalar yapilmalidir .


USO Arastirmasina Kimler Yardim Edebilir?

Hemen her bilim dalindan gelen arastirmacilar ya da ilgili uzmanlar veya ilgili insanlar insanlar, USO raporlarinin aydinliga kavusturulmasinda önemli bir rol oynayabilirler. Basta UFO arastirmacilari ve USO taniklari olmak üzere, herkes USO gizeminin aydinlatilmasina yardimci olabilir. Örnegin, hem uçak mühendisleri hem de gemi mühendisleri göreceli olarak USOlarin aero-dinamik ve hidro-dinamik yapilarini çözmede yardimci olabilirler. Ayrica, dalgiçlar, askeri denizalti veya gemi personeli, deniz bilimcileri ve biyo-kimyagerler de degisik açilardan USO arastirmasina yardim edebilirler.USOlar Sonarlarla ya da Radarlarla Tespit Edilebilir mi?

Hem Evet hem de Hayir. Çünkü bazi olaylarda, denizaltinda olaganüstü hizlarla hareket edip tuhaf manevralar yapan USOlar sonarlar araciligiyla tespit edilmis olsa da, bazi gözlem raporlarinda USOlarin radarlara yakalanmayabilecegi gerçegi ortaya çikmaktadir. UFO literatüründe, sonarli USO raporlari lehinde ya da aleyhinde pek çok örneklere rastlamak mümkündür (bu konu ileride daha ayrintili olarak ele alinacaktir).


USOlarla Batik Atlantis Uygarligi Arasinda iliski Var mi?

Kimilerine göre bu sorunun cevabi Evet, kimilerine göre ise Hayirdir. Çünkü, bazi Atlantis arastirmacilari, özellikle Atlantik Okyanusu'nda gözlenen (Bermuda ve Karayipler civarinda) USOlarin, bugün hayatta olan Atlantislilerin denizalti araçlari olduguna inanmaktadirlar. Fakat, bu iddianin hiçbir somut dayanagi yoktur.


USOlarin Etkileri Var mi?

Evet, bazen. Eldeki gözlem raporlarina göre, USOlar hem denizde, hem insan üzerinde, hem hayvanlar üzerinde ve hem de insan yapisi araçlar üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Örnegin, bazi balina ve yunuslarin ameliyat edilmis biçimde kiyilara vurmalari, bazi arastirmacilar tarafindan USOlarin varligina baglanmaktadir. Ayrica, USOlarin yakinlarda bulunan gemilerin pusulalari ya da oradaki insanlarin saatleri vb. üzerinde bazi elektro-manyetik etkilere neden oldugu rapor edilmistir.


USOlarla Isik Yayan Deniz Canlilari Arasinda Benzerlik Var mi?

Evet, kesinlikle. Deniz biyologlari, denizlerde yasayan bazi tür bitki ve hayvanlarin fosforlu isik saçtiklarini söylemektedirler. Bu tür fenomenler özellikle tropikal denizlerde çok daha sik görülmektedir. Çünkü, bu tip denizlerde, dalgalarin en ufak bir hareketiyle uyarildiklarinda isik saçmaya baslayan bazi tür tek hücreli planktonlar bulunmaktadir. Ayrica, Cypridina Noctiluca adi verilen bir diger tek hücreli yaratik, eger üzerine isik tutulursa, buna tepki olarak suyun içine bir tür isikli buhar ya da bulut birakmaktadir. Fosforlu isik yayan deniz canlilari, hem deniz yüzeyinde hem de derin okyanus diplerinde yasayabilmektedirler. Fakat, isik yayan deniz canlilari tüm USO raporlarini açiklamamaktadir. Çünkü, USO gözlemleri salt denizlerde gözlenen isiklardan olusmamakta, bunun yaninda hiç isik çikarmayan ya da koyu renkli veya metalik yüzeyli denizalti araçlari da rapor edilmektedir. Kaldi ki, USOlarin büyük bir kismi salt denizaltinda degil, aksine suya girerken ya da sudan gökyüzüne dogru firlarken gözlenmektedir. Yani, USO faaliyetlerinin büyük bir kismi, hidrosferin yaninda atmosferi de kapsar.


USOlarla Dogadaki Canlilar Arasinda Benzerlik Var mi?

Evet vardir. Örnegin, Uçan Balik (Flying Fish) neredeyse USO benzeri bir özellik göstermektedir. Yani, hem denizde yüzebilmekte hem de belirli bir süre için havada uçabilmektedir. Ayrica, bazi tür deniz kuslarinda (örnegin, martilarinda gibi) USOya benzer eylemlerin açikça sergilendigi görülmektedir. Bu kuslar denize daldiktan sonra, kanatlarini tipki bir yüzgeç gibi kullanarak adeta deniz içinde yüzerler ve balik avladiktan sonra da denizden çikarak uçarlar.USOlarla Balina ve Yunus Ameliyatlari Arasinda iliski Var mi?

Evet, kimi UFO arastirmacilari böyle bir olasiliktan bahsetmektedir (Downes & Jonathan, 1999). Özellikle ingiltere ve iskoçya Kiyilari'nda, baslari kesilmis balinalara ve tuhaf yunus ölülerine rastlanmaktadir (ileride daha ayrintili sekilde ele alinacaktir).


USOlarla Diger ilginç UFOlojik Olaylar Arasinda iliski Var mi?

Evet, oldukça iliskilidir. Örnegin, bazi USOlarin yaninda Siyah Helikopterler'in (Black Helicopters) oldugu görülmüstür. Bazi USOlardan Melek Saçi (Angel Hair) adi verilen bir tür ipliksi maddenin düstügü rapor edilmistir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 12:19 03.04.17
Emeğine sağlık teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 01:35 15.05.18
Sayın madlen, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up