Gizemli Olaylar ve Mekanlar

Esrarengiz Gezgin Taşlar - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Gizemli Olaylar ve Mekanlar>Esrarengiz Gezgin Taşlar
madlen 23:42 26.03.17
ABD’nin Kaliforniya eyaletinde çatlaış ve kupkuru olan bir göl zemininde garip bir şeyler oluyor. Bir zamanlar göl olan Racetrack Playa’nın sertleşmiş dip yüzeyindeki taşlar bilinçli bir yolculuğa çıkmış gibiler. Kendi başına hareket eden bu ilginç taşların gizemi yıllardır çözülemiyor. Değişik boy ve ebattaki bu taşların bazıları neredeyse minik bir çakıl taşı, bazıları ise yarım ton ağırlığındaki kayalardan oluşmakta. İşin ilginç yanı, bu taşlar boyları ve ağırlıkları ne olursa olsun mesafelerce yol kat edebilmektedirler. Üstelik her zaman dosdoğru bir rota takip etmeyen bu gezgin taşların, bazen zikzaklar çizerek, bazen de eğriler oluşturarak hareket ettikleri gözlenmiştir.

Yıllardır bilim adamlarının araştırma konusu olan gezgin taşlar hakkında Kaliforniya teknoloji Enstitüsü’nden jeolog Dr. Robert Sharp ve Dr. Dwight Carey’in yaptığı açıklamalara göre, bu fenomen tamamen doğa koşullarının bir şaşırtmacasından kaynaklanmaktadır. Rüzgarların etkisi ve yağmur sularının kurumuş göl dibini kayganlaştırması sonucunda bu olayın oluştuğu şimdilik en geçerli açıklama olarak görülmektedir. Dr. Carey olayın oluşunu şu sözlerle ifade etmiştir:

“Rüzgar taşların hareket etmesini sağlayabilir. Kaygan çamuru bir kenara itip taşın zeminde kaymasına neden olabilir. Büyük bir ihtimalle saniyede birkaç metre ilerler ve 100-200 metre sonra rüzgar durduğunda, taş olduğu yerde kalır. Taş hareket ederken rüzgardaki değişimlerin taş izlerindeki çeşitliliği arttırdığını düşünüyorum.”

İşte yakın zamana kadar bilim bu araştırmayı onaylamış görünüyordu. Ta ki 1995 yılında Hapshire kolejinden Jeolog John Reid alternatif bir teori ortaya atana kadar. John Reid burada yaptığı uzun araştırmalarda kayaları yerinden oynatmayı denemiş ama başaramamış olduğunu açıkladı. Öğrencileriyle yaptığı çeşitli deneyler sonucunda, kayaların insan ya da hayvan eliyle oynatılamayacağı, rüzgar, yağmur gibi faktörlerin de kilolarca ve tonlarca ağırlığındaki bu taşları kolayca hareket ettiremeyeceği sonucuna vardı.

Ona göre kayalar bir buz tabakası ile kaplansa bile hareket etmeleri asla bu denli kolay olamazdı. Zira taşlar dolomit kökenli kireçtaşı olduklarından ötürü yüzeyleri oldukça pürüzlüydü. Üstelik kayaları hareket ederken yakalayamadıkları için bu görüşlerin tümü beklemeye alındı. İşte bilim adamlarının yarım asırdır çözmeye çalıştığı bu olay hala sorular üretmemize neden olmaktadır. Bu taşların kurumuş ve çatlamış göl tabanında arkalarında derin izler bırakacak kadar dibe çekilmelerine sebep ne olabilir?

Yürüyen taşlar mıknatıs benzeri bir etkiyle harekete geçiyor olabilir mi?
Eğer öyleyse bu mıknatıs etkisini meydana getiren nedir?

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 12:20 03.04.17
Emeğine sağlık teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İlkcan 14:25 07.04.17
Havasokulu 10:43 30.05.18
Sayın madlen, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi