Gizemli Olaylar ve Mekanlar

Somuncu babanin hikayesi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Gizemli Olaylar ve Mekanlar>Somuncu babanin hikayesi
Tugra 12:58 17.01.18
Somuncu babanın hikayesini okumuş muydunuz?

Somuncu Baba kimdir? diye sorsalar “halka ekmek dağıtan nurani zat ”derlerdi. Tâ ki Ulu Caminin açılışına kadar
Zamanın insanlarına sorulabilseydi, Somuncu Baba kimdir diye herkes onu hergün halka ekmek değıtan yaşlı nurani zat diye gösterirdi.
Tâ ki ulu caminin açılışına kadar. Anadolunun ve Osmanlının manevi mimarlarından olan Hacı Bayram Veli’nin de hocası olan Somuncu Baba’nın asıl adı Hamid-i Veli’dir.Halk içinde hakka ve halka hizmet edip talebe yetiştirip sırrı ile birlikte yaşıyordu.Halktan kimse onun ise onun manevi şahsiyetini ve kerametlrini bilmezdi.
Yıldırım beyazıt Niğbolu savaşını kazandıktan sonra yaptırdığı Bursa Ulu Caminin açılışını hem damadı hemde manevi yönüyle halkın da teveccühünü kazanmış olan Emir Sultan’a yaptırmak ister.Cami inşaatı bitip açılış zamanı geldiğinde Emir Sultan padişaha dönerek der ki;
Hünkarım bu belde de bizden daha alim kimseler varken hutbe okumak bize düşmez” diyerek,Somuncu Baba lakaplı Hamid-i Veli Hazretlerini işaret eder. Somuncu Baba ”ne ettin Emirim , bizi ele verdin” dese de padişah önünde görevi reddetmez alçak gönüllülükle camiyi açar ,kürsüye çıkar , vaaz ve nasihatlerde bulunur, herkes hayran olur.
Hamid-i Veli Hazretleri Hutbede fatiha suresinin 7 farklı yorum ve tefsirini yapar. Bu olağan üstü hutbeyi dinleyen cemaat Somuncu Baba’nın manevi büyüklüğünün farkına varmışlardır.
Hatta Osmanlı Devleti’nin ilk şeyh’ül İslamı Molla Fenari bu tevsir üzerine ”Ayn’ul Ayan” isimli Fatiha Tefsiri kitabını kaleme almıştır.
Kendi deyimiyle sırrı faş olan Hamid-i Veli Hazretleri talebeleriyle birlikte Bursa’dan ayrılır. Aksaray’a yerleştiğinde ve yaşadığı dönemde Hacı Bayram Veli yanında talebesi olarak yetişir.
1331-1412 yılları arasında yaşayan Somuncu Baba ömrünün son zamanlarını Darende’de geçirmiştir.Bu günde Darende’de ki türbesi sevenleri tarafından ziyaret edilmektedir.

Alinti

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Karakancolos 14:23 17.01.18
Somuncu Baba'nın Bursa'da yaşadığı evi yakın zamana kadar ziyaret ediliyordu ancak sonra tamamen yıkıldı, restorasyon çalışmaları sürüyor. Bir mum ve bir avuç hamurla her gün yüzlerce ekmek pişirirmiş. Emir Sultan kendisini ziyarete gittiğinde bir tencere götürmüş, tencereyi fırınını ağzından geçirmek istemiş ama tencere büyük olduğu için geçmemiş haliyle, ancak Somuncu Baba tencereyi ondan alıp kendi koyduğunda fırının ağzından hemen içeri girmiş, bunu görünce Emir Sultan onun velilerden olduğunu iyice anlamış. Fatiha'nın 7 tane mealini anlatmış hutbede, eğitim ve bilgi durumuna göre herkes belli bir sayıya kadar olanı idrak edebilmiş, 7. mealini ise Emir Sultan, Molla fenari dahil kimse bilmiyormuş, orada öğrenmişler. Namaz çıkışında herkes onun elini öpmek için kapıya koşmuş, caminin 3 kapısı varmış, herkes kendi arasında konuşuyormuş elini öptüm çıkışta diye, anacak hepsi farklı kapılardan çıktığını ve kendisinin elini öptüğünü söyleyince bir kerametine daha şahit olmuşlar, sonra evini fırınını hergün insanlar sarınca burada daha fazla kalamayacağını anlayıp göç etmiş Bursa'dan.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tugra 03:48 21.01.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] katkindan dolayi tesekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 00:38 23.02.18
Allah razı olsun @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Capella 08:09 23.02.18
Yafes 19:52 07.03.18
Tugra 12:32 16.03.18
@ipek @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah cümlemizden razi olur Insallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Labezerin 09:45 19.04.18
Cennet 14:24 19.04.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah ikinizden de razı olsun.Somuncu baba kıymetli bir zat
Fatiha süresinin 7tane tefsirini merak ettim. Siz biliyor musunuz

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 22:42 16.06.18
Sayın Tugra, konu paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2