Gizemli Olaylar ve Mekanlar

Dyatlov Geçidi Vakası - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Gizemli Olaylar ve Mekanlar>Dyatlov Geçidi Vakası
Logos 21:32 25.10.19
Dyatlov Geçidi Vakası

60 Yıllık Gizem! 9 Rus Dağcıyı Uzaylılar mı Öldürdü?

Dyatlov Geçidi vakası , 9 kayakçının Ural Dağları'nda 2 Şubat 1959 cumartesi gecesinde gizemli ölümlerini belirtmek için kullanılır. Olay, Kholat Syakhl (Bölge yerel halkı olan Mansilerin dilinde Ölüm Dağı anlamına gelir) dağının doğusunda bulunan ve yaşanan trajedinin sonrasında, grubun lideri olan Igor Alekseieviç Dyatlov'un soyadını alan, Dyatlov Geçidi'nde gerçekleşmiştir.
Dyatlov Geçidi Vakası
Üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen, 2 Şubat 1959 gecesi, Ural Dağları'nda yaşanan vahşet, gizemini hala koruyor. 9 genç dağcının korkunç bir şekilde ölümüne sebep olan büyük trajediye; kimilerine göre uzaylılar, kimilerine göreyse gizli bir Sovyet silahı sebep olmuştu. Her iki şekilde de, ortada aydınlatılmayı bekleyen bir gizem var! O da, bu 9 genç dağcının nasıl öldürüldüğüdür.

"Dyatlov" geçidinde o gece yaşananlar hakkında çok şey konuşuldu. Ve ortaya onlarca iddia saçıldı. Bu iddialardan bazılarının, kasıtlı bir biçimde, bilgi kirliliği yaratmak amacıyla ortaya atıldığı artık biliniyor. 55 yılı aşkın süredir, olayın gizemini çözmeye çalışan araştırmacıların büyük bir bölümü, bugün artık olayın içinde dünya dışı varlıkların parmağı olabileceğini, yüksek sesle dile getirmeye başladılar.
Herşey Böyle Başladı...

Ural Politeknik Enstitüsü’nden 10 öğrenci, ( Igor Alekseieviç Dyatlov, Zinaida Alekseevna Kolmogorova, Lyudmila Alexandrovna Dubinina, Alexander Sergeieviç Kolevatov, Rüstem Vladimiroviç Slobodin, Yuri (Georgiy) Alexeieviç Krivonişenko, Yuri Nikolaieviç Doroşenko, Nicolai Vladimiroviç Thibeaux-Brignolles , Semyon (Alexander) Alexandroviç Zolotarev, Yuri Yefimoviç Yudin) 28 Ocak 1959 günü, iki hafta sürecek bir gezi için Ural dağlarına doğru yolculuğa çıkarlar.

Vizhay'dan başlayacakları zorlu yolculukta, ekibin başında oldukça tecrübeli bir dağcı olan Igor Dyatlov vardır. Ekip üyelerinin tamamı daha önce de zorlu tecrübelere katılmış olan çetin dağcılardır. Ekibin önemli üyelerinden olan Yuri Yefimoviç Yudin, henüz yolculuğun ilk aşamasında rahatsızlanır ve geride bırakılır. Böylece 10 kişi yola çıkan ekipten; 2'si kadın, 7'si erkek olmak üzere; toplam 9 kişi kalır..

7 Ocak Dyatlov ve arkadaşlarının son görüldüğü tarih olur. Dağcılara ait kameralar ve günlükler daha sonra kamp alanında bulunur. Ekibin son olarak kamplarını kurduğu yer ise, Yuri Yudin tarafından; Dyatlov'un orman yüzünden zirveyi kaybetme korkusu olarak nitelendirilir. Nitekim kampı; kar fırtınasından daha iyi korunabilecekleri orman yerine, oldukça açık ve korunaksız bir araziye kurmaları, böylesine tecrübeli bir ekibin yapacağı türde bir hata değildir.

"Gezi planı dahilinde dağcıların 12 Şubat'ta Vizhay'a dönmesi ve spor kulübüne telgraf çekmesi gerekiyordu. Fakat Dyatlov, Yudin'e gecikme olabileceğini söylediği için bundan sonraki birkaç gün içinde grup için kimse endişelenmedi"
Arama Çalışmaları

İlerleyen günlerde gruptan haber alınamaması sonucu gönüllüler ile başlatılan arama çalışmalarına polisler ve ordu birlikleri de dahil olur. 26 Şubat'ta bir kurtarma ekibi terk edilmiş ve parçalanarak kullanılamaz hale gelmiş çadırı bulur. Çadırı bulan Mikhail Sharavin; çadırın parçalandığını ve karla kaplı olduğunu, fakat grubun eşyalarını ve ayakkabılarını burada bıraktığını belirtir.
-30 Derecede Can Pazarı

Araştırmacılar daha sonra çadır üzerinde yaptıkları araştırmalarda; çadırın içeriden aceleyle yırtılarak açıldığını tespit ederler. Ayrıca dağcılara ait olduğu belirtilen eşyaların neredeyse tamamına yakını çadırın içerisindedir. Ancak o sırada dışarıda sıcaklık -30 derece civarındadır. Ve bu soğukta üzerlerinde koruyucu kıyafetler olmadan hayatta kalmaları olanaksızdır. Daha sonra ormana doğru giden iki iz fark edilir. Bu izler 500 metre sonra kaybolur.
Dyatlov Geçidi Vakası
Bulunan İlk Cesetler
Dyatlov Geçidi Vakası
Ormanın girişindeki bir sedir ağacının altında, yanarak kül olmuş odunların arasında, önce: Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko'nun cesetleri bulunur. Üzerlerinde yalnızca iç çamaşırı ve çorap vardır.

Araştırmacılar bu durumdan; ikilinin bir şeylere bakınmak (belki kamp veya grubun diğer üyeleri) için ağaca çıktığını sonucunu çıkarır..

Kurtarma ekipleri daha sonra, sedir ağacı ile kamp arasında üç ceset daha bulurlar. Bu cesetler Igor Dyatlov, Zina Kolmogorova ve Rüstem Slobodin'e aittir. Araştırmacılar, birbirlerinden yaklaşık 150'şer metre arayla buldukları, bu 3 dağcıya ait cesetlerle ilgili; kampa geri dönmeye çalışırlarken öldükleri açıklamasını getirirler.
Dyatlov Geçidi Vakası
Diğer dört gencin cesedine ulaşmak ise iki aydan fazla zaman alır. 4 Mayıs'ta (ilk cesetlerin bulunduğu) sedir ağacından 75 metre uzaklıkta bulunan kalan 4 dağcının cesetleri ise diğerlerinden daha iyi giyimlidir. Zolotaryov, Dubinina’nın kürklü montunu ve şapkasını, Dubinina ise ayağına Krivonişenko’nun yün pantolonunu giymiştir. Bu tuhaf durum araştırmacıların kafasında, "dağcıların büyük bir panik yaşadığı ve paniğin etkisiyle ne yaptıklarını bilmez halde oldukları" kanısını oluşturur.

Dağcılar: Yuri Krivonişenko, Yuri Doroşenko, Igor Dyatlov, Zina Kolmogorova ve Rüstem Slobodin'in cesetlerine yapılan otopsi sonucunda, ölüm nedenlerinin hipotermi olduğu sonucuna varılır.

Slobodin'in kafatasında bir kırık göze çarpar. Araştırmacılar bu kırığın; onu bayıltacak kadar güçlü olmasına karşın, ölmesine neden olabilecek bir hasara yol açamayacağını iddia eder.

Slobodin'in muhtemelen, nereden geldiği belirsiz bir darbeyi aldıktan sonra bayıldığı ve donarak öldüğü düşünülür.
Dört Cesette Şiddetli Travma İzleri

Thibeaux-Brignollel’ın kafatası kırılmıştır. Dubinina ve Zolotarev’in kaburga kemikleri kırıktır (içten dışa doğru). Ayrıca Dubinina’nın dili, gözleri ve dudağı yoktur. Dört cesedin giysileri (2 pantolon ve bir hırka) üzerinde yapılan araştırmada normal değerlerin çok üstünde, yüksek radyasyona rastlanır.

Bütün bunlara rağmen cesetlerin travmaya uğrayan kısımlarının dış yüzeylerinde; yani cesetlerin üzerlerinde yaralanma belirtileri bulunamaz. Yani kırık kemiklerin etrafını saran adale-et ve deri üzerinde yara izlerine rastlanılmaz. Cesetlerdeki tahribat, araba çarpmasına benzetilmesine rağmen, yara izlerinin oluşmaması, hadisenin esrarengizliğini iyice arttırır.

Diğer Bulgular ve İddialar:

1-) 12 yaşındaki Yury Kuntseviç, cesetlerin üzerinde kahverengi bronzlaşmış lekeler olduğunu iddia eder.
2-) Ekipten 50 kilometre uzakta, kamp kuran başka bir grup; olay gecesinde kuzeyde garip turuncu küreler gördüklerini rapor ederler. Bu tip raporlar 1959 yılı Ocak ayından Mart ayına kadar alınır. Fakat sonradan bunların R-7 Semyorka roket testi olduğu teyit edilir.
3-) Olay gecesi grubun çektiği son fotoğrafın garip turuncu küreleri gösterdiği iddia edilir.
4-) Olay yerinde garip bir metal parçası bulunduğu rapor edilir. Bu metal parçası arama ekibi tarafından da fotoğraflanır. Ama bu kare kamuoyu ile paylaşılmaz.
5-) Araştırmacılar; Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko'nun donmamak adına, son bir çabayla yaktıkları ateşe, kuru odunlar yerine sedir ağacından kırdıkları yaş dalları attıklarını tespit ederler. Bu da dağcıların olay gecesi görme yetilerini bir süre için kaybettiklerini düşündürür.
6-) Grubun son kamp yeri Baykonur Uzay Üssü'yle (R-7 roket testinin yapıldığı alan) Novaya Zemlya (Sovyet Rusya'nın nükleer araştırmalar yaptığı yer) arasında kuruludur.

7-) Olay yerinde gruba ait ayak izlerinden başka bir yabancı ayak izi bulunmamıştır. Bu bulgu ise dağcıların, Mansi halkından birileri veya askerler tarafından öldürüldükleri tezini çürütmektedir. Ancak: Bulunan cesetlerde çok sayıda kırıklar olmasına karşın, yapılan otopside her hangi bir darbe izine rastlanmaz!

8-) Rüstem Slobodin'in ilk otopsisinde, dudağının ve yüzünün sol yarısında şişlik olduğu tespit edilir. İç organlarında ise oldukça şiddetli bir darbeye bağlı zedelenmeler vardır. Slobodin, midesine kramp girmiş gibi kıvrılmıştır. Cesedin bulunduğu pozisyonu inceleyen araştırmacılar, Slobodin'in bir şeyle mücadele etmiş olabileceğini düşünürler. Ancak vücudunun dış yüzeyinde bu mücadeleye ve maruz kaldığı şiddetli darbeye dair bir iz bulunamaz.
9-) Yuri Krivonişenko'nun burnunun bir kısmı kesiktir. Bulunan cesetlerde göz,dil vb. kayıp organlar vardır. Cesetler üzerindeki (organların kaybolmasıyla ilgili olan) kesiklerin oldukça temiz bir şekilde yapılmış olmasına bir açıklama getirilemez.

10-) Dere yatağında suyun içinde bulunan dört cesedin giysileri üzerinde mor renkte lekeler görülür. Araştırmacılar bunların minerallerden kaynaklandığını belirtirler.

11-) Ekipte; Igor Dyatlov'un ki dahil olmak üzere, Yuri Krivonişenko, Rüstem Slobodin, Semyon Zolotarev'a ait 3 kamera daha olduğu biliniyor. Fakat Dyatlov'un kamerası dışındakilere, ne olduğu halen açıklanmıyor.

12-)İddialara göre; Yuri Doroşenko'nın tuttuğu özel bir günlüğü vardır. Ve bu günlük,ekibin diğer üyelerine ait günlüklerle birlikte çadırda bulunur. Günlükte trajediye ait önemli bir bilginin yazılı olduğu iddia edilmektedir.


NOT: Daha birçok fotoğraf var ve belge var ama en fazla 5 dosya yüklenebiliyor, son çektikleri bir fotoğraf var gece gökyüzünde görülen bir ışık.@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
@ebu ubeyde bin cerrah
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
@Sevingul
@Mubarek
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Attached: bet2-nrSK.jpg (66.6 KB (Kilobyte)) Igor-Dyatlov.jpg (94.3 KB (Kilobyte)) dyatlov-gecidi-vakasi-enteresan-bilgiler-3.jpg (53.8 KB (Kilobyte)) 558bd4242fa8ba53f46a4f00b5f32237fa38e22b.jpg (20.3 KB (Kilobyte)) Ekran Alıntısı2.jpg (20.4 KB (Kilobyte)) 
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Carter Slade 21:52 25.10.19
Bu dyatlov gecidi beni cok etkiliyor

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Arda 22:26 25.10.19
Neden olmasın. Eğer bu haberdeki her şey doğruysa uzaylılar veyahut bu aleme bağlı olmayan varlıklar sebep olmuş olabilir. Ya da çok basit bir açıklaması vardır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Och 14:07 29.10.19
Yanlış zaman yanlış mekan demek istiyorum @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Logos 14:57 29.10.19
Och Nickli Üyeden Alıntı:
Yanlış zaman yanlış mekan demek istiyorum @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Onların şansızlığı da buymuş, ama orada neler oldu büyük merak konusu.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi