Havas ilmi Genel Bilgiler

Niyet nedir? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Havas ilmi Genel Bilgiler>Niyet nedir?
CahCahi 00:30 29.04.20
Havas ilinde ilkve en onemli mesele niyettir diye biliyoruz. niyet ibadetlerin de basidir. Niyet nedir. Insallah kendim cevaplamak zorunda kalmam. Bildiğimin ötesinde verilecek bir ilim taharrisi icin bu konuyu actim. Niyet nedir. Buyrun. Kimseye gorusunu sormuyoruz. Bu asirda bu gaflet ve edeosizlik moda oldugu icin hatirlatmak zorunda hissettim ki kimseye sahsi bir gorus sormuyorum. Bize kurandan veya ilhamdan gelen bir izah lazim. Bize ulemadan ariflerden ehlullahtan ve kitaplarindan alıntılarla bir cevap lazım.Niyet nedir Buyrun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Lady 02:25 02.05.20
NİYET ETMENİN GÜCÜ VE EHEMMİYETİ
Niyet etmenin gücü : Her işe başlarken "Rabbim senin ilahi rızan için " derseniz hem melekler amel defterinize sevap yazacak hemde işinizi gönül hoşluğu içinde yapacaksınız. Yaşam içinde olumsuzluklar ,sıkıntılar, keder ve üzüntüler olabilir "insan"olduğumuzu ve ne için yaratıldığımızı unutmamak gerekir . Dünya imtihan yeri hepimiz sınavdayız her istediğimiz olsaydı dünya cennet olurdu , zorluklarla karşılaştığımız anda , niyet edelim " Rabbim beni imtihanı kaybedenlerden değil kazananlardan eyle " diye niyet etmek inanın sizi dahada güçlü kılacaktır. Her işimizde iyi şeyler için niyet ediyoruz lakin olmuyor mu? Niyetinizi tekrar gözden geçirin ' Allah cc rızası içinmi yoksa , kendi nefsiniz içinmi ' burası çok çok önemli. Ameller niyetlere göre yazılır bunu asla unutmayalım KARDEŞLERİM.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
CahCahi 04:42 02.05.20
Yazan bilen arkadaşlar yazsin biraz bekliyekim ben de bildigimi alintilarla yazacam insallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
CahCahi 14:28 02.05.20
niyet öyle bir hâsiyete mâliktir ki, âdetleri, hareketleri ibadete çeviren pek acib bir iksir ve bir mâyedir.
Ve keza niyet, ölü ve meyyit olan haletleri ihya eden ve canlı, hayatlı ibadetlere çeviren bir ruhtur.
Ve keza niyette öyle bir hâsiyet vardır ki; seyyiatı hasenata ve hasenatı seyyiata tahvil eder. Demek niyet, bir ruhtur. O ruhun ruhu da ihlastır. Öyle ise necat, halas ancak ihlas iledir. İşte bu hâsiyete binaendir ki; az bir zamanda çok ameller husule gelir. Buna binaendir ki; az bir ömürde, Cennet bütün lezaiz ve mehasiniyle kazanılır. Ve niyet ile insan, daimî bir şâkir olur, şükür sevabını kazanır.
Mesnevi-i Nuriye - 70

İ'lem Eyyühel-Aziz!
Hayrat ve hasenatın hayatı niyet iledir. Fesadı da ucub, riya ve gösteriş iledir. Ve fıtrî olarak vicdanda şuur ile bizzât hissedilen vicdaniyatın esası, ikinci bir şuur ve niyet ile inkıta' bulur.
Nasılki amellerin hayatı niyet iledir. Onun gibi, niyet bir cihetle fıtrî ahvalin ölümüdür. Meselâ: Tevazua niyet onu ifsad eder, tekebbüre niyet onu izale eder, feraha niyet onu uçurur, gam ve kedere niyet onu tahfif eder. Ve hâkeza kıyas et.
Mesnevi-i Nuriye - 201
Hüsn-ü niyet öyle bir kimyadır ki; şişeleri, elmasa çevirir; toprağı, altun yapar.
Kastamonu - 67

Kavun, kalbinde nüveler suretinde bin niyet eder ki, "Ya Hâlıkım! Senin esma-i hüsnanın nakışlarını yerin bir çok yerlerinde ilân etmek isterim." Cenab-ı Hak gelecek şeylerin nasıl geleceklerini bildiği için, onların niyetlerini bilfiil ibadet gibi kabul eder. "Mü'minin niyeti, amelinden hayırlıdır." Şu sırra işaret eder.
İman ve Küfür Müvazeneleri - 128
niyet-i hâlise ile şeffafiyet peyda eden bir zikirde veya bir âyette, semavat gibi nurani sevap ve fazilet yerleşebilir.
Sözler[Y] - 386

Simya ilmiyle ugrasanlar edysnin mahiyrtini mas değiştirebilitim peşinde koşanlar bile ki niyet mamevi bir Simyadir. Mahiyryi eşyayı tsgyir eder. Marifet bu yoksa taşı altina cevirmek matifet degil. ölu meyyit haletleri canli hayattar nurefşan şevkengiz efale tebdil eder. Bediüzzamanin degigi gibi niyet bur ruhtur. insan efaliyle dayiyle mucahede ve mücadele ike sahip olamayacağı manevi terakkiyata niyet ile sahip olur bazen:

Eğer desen: "Şu küllî hadsiz nimetlere karşı nasıl şu mahdud ve cüz'î şükrümle mukabele edebilirim?"
Elcevab: Küllî bir niyetle, hadsiz bir itikad ile... Meselâ: Nasılki bir adam beş kuruş kıymetinde bir hediye ile, bir padişahın huzuruna girer ve görür ki, herbiri milyonlara değer hediyeler, makbul adamlardan gelmiş, orada dizilmiş. Onun kalbine gelir: "Benim hediyem hiçtir, ne yapayım?" Birden der: "Ey seyyidim! Bütün şu kıymetdar hediyeleri kendi namıma sana takdim ediyorum. Çünki sen onlara lâyıksın. Eğer benim iktidarım olsaydı, bunların bir mislini sana hediye ederdim." İşte hiç ihtiyacı olmayan ve raiyetinin derece-i sadakat ve hürmetlerine alâmet olarak hediyelerini kabul eden o padişah, o bîçarenin o büyük ve küllî niyetini ve arzusunu ve o güzel ve yüksek itikad liyakatını, en büyük bir hediye gibi kabul eder. Aynen öyle de: Âciz bir abd, namazında "Ettahiyyatü lillah" der. Yani: Bütün mahlukatın hayatlarıyla sana takdim ettikleri hediye-i ubudiyetlerini, ben kendi hesabıma, umumunu sana takdim ediyorum. Eğer elimden gelseydi, onlar kadar tahiyyeler sana takdim edecektim. Hem sen onlara, hem daha fazlasına lâyıksın. İşte şu niyet ve itikad, pek geniş bir şükr-ü küllîdir. Nebatatın tohumları ve çekirdekleri, onların niyetleridir.
Sözler - 361

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi