Hayat Dersleri & Hikayeler

Kimse kimsenin rızkını yiyemez - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Hayat Dersleri & Hikayeler>Kimse kimsenin rızkını yiyemez
Mostar 08:55 29.08.17
Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Çok kazanmak rızkı artırmadığı gibi, çok kaybetmek de rızkı azaltmaz. Daha çocuk, anne karnındayken, Cebrail aleyhisselam ona der ki:
(Sen hiç endişe etme! Allahü teâlâ yiyeceğin rızıkların hepsinin üstüne senin ismini yazdı. Rızık, ezelde takdir edilmiştir. Senin ne zaman, nerede öleceğin bildirilmiştir. O bir an ileri gitmez, geri de kalmaz.)

İnsan rızkını aramasa da, rızkı onu arar. Herkes ancak kendi ismi yazılı olan rızka kavuşabilir. Nitekim bir kimse, hastalanınca, belki kefaret gerekebilir diye, ihtiyaten orucunu bozmak için çiğ pirinç tanesi yutar. Nasıl olmuşsa pirinç, boğazına takılıp kalır. Öksürür, bağırır çıkmaz. Doktorlar, (Bunu almak için ameliyatla nefes borusunu yarmak gerekir, buna imkânımız yok, biz bunu yapamayız. Sen Evliya bir zata git, o sana okusun, dua etsin, belki öyle kurtulabilirsin) derler. O da, bir zata gider, o zat da, (Evladım, bu benim işim değil. Bağdat’ta şu adreste, şöyle mübarek bir zat var, sen doğru ona git) der. İstanbul nere, Bağdat nere! Ama can meselesi olduğu için mecburen gider. Bağdat’ta, o mübarek zatı bulur. Durumunu anlatır. O zat da, (Evladım, burada mümkün değil, bu pirinç tanesini çıkaracak olan zat Buhara’da) der. Adam çok üzülür, ama can tatlı, düşer yollara. Buhara’ya gelir, tekkeyi bulur. O mübarek zat da, sohbet ediyormuş, iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalık. Kapının eşiğine oturur. Oturur oturmaz bir hapşırık gelir, pirinç tanesi yere düşer. Oradaki bir kedi yavrusu, pat alıp kaçar. O kadar yer, o kadar zaman, o kadar sıkıntı. Çok şaşırır, bu ne hâl ya Rabbi der. Gelir hoca efendiye, bunun hikmetini sorar. O mübarek zat da, (Allahü teâlâ bu pirincin üzerine kedinin ismini yazdı, ben ne yapayım? Bu pirinç tanesini bu kedi yesin diye seni İstanbul’dan buraya getirdi) cevabını verir.

Şuna mutlak inanmalı, kimse kimsenin rızkını yiyemez. Hiç kimse de rızkını bitirmeden ölmez. Peki, o zaman niye çalışıp para kazanıyoruz? Ehl-i sünnet âlimleri,(Çok sevab kazanmak için, çok para kazanmak lâzım) buyuruyorlar. Yani çok ibadet yapmak, çok kitap dağıtmak, çok hayır hasenat yapmak için çok para lâzım. İşte bu niyetle, helalinden çok para kazanmak için, çok çalışmak gerekir.

Alıntıdır

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
gunes 09:03 29.08.17
Güzel paylaşım ...ben bu rızık meselesine gerçekten inanıyorum ve evet bence de kimse kimsenin rızkını yiyemez

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 11:32 29.08.17
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], Hak Subhanehu ve Teala razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
tuarec 12:34 29.08.17
teşekkürler ve amenna ve sadakna rızık için kendini paralayan insanlara keşke okutmamız mümkün olsaydı

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
polali 11:49 06.11.17
Muhteşem..Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
sevingül 11:52 06.11.17
aynı dediğin gibi.kimse kimsenin rızkını yiyemez.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
pelit41 13:38 06.11.17
Leyal 09:31 13.10.18
Gulbilgi 11:00 13.10.18
Eflatun855 21:05 04.11.18
Güzel paylaşım ellerine sağlık
fakat aklıma bide şey geldi hani senin hakkını yerler ve bişey olmamış gibi giderler ya buna bir açıklama getirile bilirmi sizce ? bi bedel arıyo insan ama bu dünyada yaşarken çekmesi gerek diye düşünüyo .

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi