Hayat Dersleri & Hikayeler

Abdestsiz Namaz Kıldıran imam - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Hayat Dersleri & Hikayeler>Abdestsiz Namaz Kıldıran imam
RvP 15:16 16.01.19
Yaşayanın dilinden bizzat anlatım:

Yaklaşık 20 sene önceydi. Namaz kılmak için genellikle mahallemizdeki camiye giderdik. Camiimizin imamı da Şeyh Hadi isimli, mahalleli tarafından sayılıp sevilen, güvenilen bir zattı.
Günlerden bir gün akşam namazı kılmak üzere camiye biraz erken gitmiştim abdest almak için aşagı kattaki abdesthaneye indim tuvaletlerin boşalmasını beklerken kapılardan biri açıldı imam Şeyh Sadi dışarı çıktı. Selamlaşıp hal hatır sorduktan sonra hocaefendinin abdest almadan yukarı çıktıgını fark ettim. Çok şaşırmıştım. Başka da abdest alacak yer olmadıgına göre hoca nerede abdest alacak diye merak ederek peşini takib ettim hayretle hocanın abdest almadan direk camiye girip mihraba yöneldigini gördüm.
Ezan ve kameti okuyup namaz kıldırmaya başladı ve arkasında saf tutanlar da ona uyarak tekbir getirip saf bagladılar Ben ise yerimde donup kalmıştım.
Hemen koşup, senelerdir ahbablıgımız olan Hacı Ali efendinin yanına gidip bir bir şahid olduklarımı anlattım.
Bana tam güveni olan Hacı Ali de şaşkınlık içinde: "Madem hoca abdestsiz namaz kıldırıyor o halde biz de münferit kılarız" dedi.
Derken bu olay mahalledeki müslümanlar arasında yayıldı. Ben ve arkadaşlarım Şeyh Hadi nin abdestsiz namaz kıldırdıgını herkese anlattık. Böylece cemaat dagıldı. Artık kimse onun arkasında namaz kılmıyordu.

Bu olay onun itibarını sarstı. Ailesiyle de arası açıldı eşi onu terk etti çocukları da onu dışladılar O da imamlıgı bırakarak şehri terk etmek zorunda kaldı. Hatta bazıları hakkında aslında müslüman olmadığı, casusluk yaptığı ecnebi olduğu v.b gibi konuşmaya başladılar ve bir daha ondan haber almadık.
Ta ki... İki sene sonra Umreye gitmek nasib oldu. Orada hava şartlarından dolayı bir hayli hastalandım, memleketime döndükten sonra doktora gittim hap ve igne yazdı.
Ertesi günü abdest alıp namaz kılmak üzere camiye giderken yol üzerindeki klinige ugrayıp o günkü ignemi yaptırdım.
Henüz ezan okunmamıştı tuvalete gidip igne yeri kanamış mı diye bakmayı düşündüm Tam tuvaletten çıkıyordum ki aklıma Şeyh Hadi geldi (!)
Birden gözlerim karardı, dünya sanki başıma yıkılır gibi olmuştu..
Yoksa Şeyh Hadi de benim gibi igne yerini yıkamak için mi tuvalete girmişti? Yani adamcagız abdestli miydi?
Aklım durmuştu sabaha kadar uyuyamadım o gece cahil ben ve benden daha cahil dindar arkadaşlarım nasıl olmuştu da bilmeden anlamadan araştırmadan ve yüzleşmeden güya Allah rızası için, Şeyh Hadinin haysiyetiyle oynamış itibarını beş paralık etmiş evini yıkmış eşinin çocuklarının bile onu terk edip dışlamasına yol açmıştık!
Ertesi sabah onu aramaya başladım[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] çarşıda Hacı Ahmed isminde ıtırcı bir Zat onu biliyor dediler. Hemen gittim Nur yüzlü simasıyla beni karşıladı sordugumda da şöyle cevap verdi: "İki sene önce idi Hadi efendi bana gelerek çok üzgün ve dertli bir vaziyette oturdu. Ne oldu deyince de şöyle dedi: "YAPTIRDIGIM İGNENİN YERİNİ YIKAMAK İÇİN TUVALETE GİRMİŞTİM ABDEST BOZMAMIŞTIM. AMA BİRİLERİ BANA HİÇ SORMADAN ABDESTSİZ NAMAZ KILDIRIYOR DİYE İFTİRA ETTİLER CEMAAT DE BUNA KANIP BENİ DIŞLADILAR BANA NELER YAPILDIGINA ŞAHİD OL DİYE BUNLARI ANLATIYORUM BU ŞEHRİ TERK EDİYORUM IRAK NECEF TARAFINA GİDECEGİM dedi ve gitti bir daha da görmedim Onu..."

Allahım ben ne halt işlemişim böyle!!! Hüngür hüngür agladım..
Tam 20 yıldır her Necef'e gidip gelene Onu soruyorum ama mazlum Şeyh Hadi den hiç bir haber yok. Ve artık yerimden kımıldayamayacak kadar hastayım gidip bulabilecek helalleşebilecek halde degilim....
Evet dostlar!... Duyduklarımız ya da gördüklerimiz gerçek olsa dahi, aslı bambaşka olabilir. Bir kişi ya da olay hakkında gerçegi tümüyle bilmeden bir kanıya varmak, yorum yapmak zulümdür.
Hakikati bilmek için bırakın bize bir başkası tarafından söyleneni, Kendi gözümüzle gördügümüz kulagımızla duydugumuzu dahi bizzat o şahısla konuşup tahkik etmek zorundayız..
İşte vebali bu kadar agırdır....VESSELAM...

Hüsnüzanda Ölçü

Bir kimse, din kardeşinin yetmiş tane kusurunu görse, hepsine tahammül eder. Veyahut her biri için bir mazeret arar, ayıbını kapatır. Bu kusurlar için bir özür bulursa tamam demektir, bu onun için yeterlidir. Eğer bulamazsa şöyle der: “Muhtemelen benim bilmediğim bir özrü vardır!”

(Ebû Tâlib-i Mekkî, Kûtü’l-Kulûb)

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Logos 15:34 16.01.19
Tüylerim diken diken oldu, adam mazlummuş birşey demeden gitmiş

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Saye 16:08 16.01.19
Çok üzücü bir olay, insandaki bu acelecilik, araştırmadan sormadan hüküm verme nelere sebep oluyor. Birşeyden kesin olarak emin olmadan konuşmamak lazım, paylaşım için teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
33yasn33 20:31 16.01.19
Hangi yılda yaşanmış bu olay

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Türk 20:56 16.01.19
ön yargıdan kurtulmalıyız.keşke hoca da durumu açıklasaymış

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ehl Dost 11:11 19.01.19
Güzel Paylaşımınız için Teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ugurxugur 05:19 12.02.19
Alise 18:25 20.03.19