Hayat Dersleri & Hikayeler

Yeryüzünde hiç bir canlı yoktur ki, rızkı Allah"a ait olmasın - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Hayat Dersleri & Hikayeler>Yeryüzünde hiç bir canlı yoktur ki, rızkı Allah"a ait olmasın
Tuana 23:27 26.02.19
°•°•°•

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bismillahirrahmanirrahim

Cenab-ı Hak (c.c), Hûd Sûresi 5-6. ayetlerinde meâlen şöyle buyuruyor:

5-Dikkat edin! Şüphesiz ki onlar, ondan (o peygamberden kendilerini) gizlemek için göğüslerini bükerler. Bilesiniz, (onlar) elbiselerine bürünecekleri zaman dahi (Allah), onlar neyi gizlerler ve neyi açıklarlarsa bilir. Çünki O, sînelerin içinde olanı hakkıyla bilendir.

6-Yeryüzünde kımıldanan hiçbir canlı yoktur ki rızkı Allah’a âit olmasın! (*) (Allah) onun kaldığı yeri ve emânet bırakıldığı yeri bilir. Hepsi, apaçık bir kitabda (Levh-i Mahfûz’da yazılı)dır.

(*) “*وَماَ مِنْ دَٓابَّةٍ فِي الْأَرْضِ اِلَّا عَلَي اللّٰهِ رِزْقُهاَ [Yeryüzünde kımıldanan hiçbir canlı yoktur ki rızkı Allah’a âid olmasın!] âyet-i kerîmesiyle, rızık taahhüd-i Rabbânî (Allah’ın taahhüdü) altına alınmıştır. Fakat rızık iki kısımdır. Birisi hakīkī rızıktır, diğeri mecâzî (hakīkī olmayan) rızıktır. Yani biri zarûrî rızıktır, diğeri gayr-ı zarûrî (zarûrî olmayan) rızıktır. Âyet ile taahhüd altına alınan, zarûrî olan rızıktır. Evet, hayâtı muhâfaza edecek kadar gıdâ veriliyor. Cisim ve bedenin semizliği ve zayıflığı, rızkın çokluğuna ve azlığına bakmaz. Denizin balıkları ile karanın patlıcanları buna şâhiddir. Mecâzî olan rızık ise âyetin taahhüdü altında değildir. Ancak sa‘y ve kesbe (çalışma ve kazanmaya) bağlıdır.” (Mesnevî-i Nûriye, Katre, 61)

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tomris katun 23:57 26.02.19
Tuana 23:58 26.02.19
Keşke sizde yorumlarınızı yazsaydınız hem sizi tanımış oldurduk. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
aykutay 02:02 27.02.19
Jq 10:24 27.02.19
Video dehşet

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Alise 17:58 20.03.19