Hayat Dersleri & Hikayeler

insanın sudan yaradılışı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Hayat Dersleri & Hikayeler>insanın sudan yaradılışı
melih06 16:38 20.01.17
Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, herşeye güç yetirendir. (Nur Suresi, 45)
O inkar edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)
Ve insanı bir sudan yaratıp onu, neseb ve sihriyyet (sahibi) kılan O’dur. Senin Rabbin güç yetirendir. (Furkan Suresi, 54)
Canlıların ve insanın yaratılışı konusundaki ayetlere baktığımızda, bu yaratılışların mucizevi şekilde olduğunu açıkça görürüz. Bu mucizevi yaratılış şekillerinden biri, canlıların sudan yaratılmasıdır. Pek çok ayette açıkça ifade edilen bu bilgiye insanların ulaşmaları ise, yüzyıllar sonra mikroskobun icadı ile mümkün olmuştur.
Bilinen bütün hayat formları yaşamak için suya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden hayvanlar kurak bölgelerde, metabolizmalarını su kaybından koruyan, suyun kullanımından maksimum fayda sağlayan mekanizmalara sahip olarak yaratılmışlardır. Eğer vücutta çeşitli sebeplerle su kaybı oluşur ve bu eksiklik giderilmezse birkaç gün içinde ölüm olur. 17. yüzyılın ünlü bilim adamı Jan Baptista van Helmont da, 1640 yıllarında suyun bitkinin gelişimi için topraktaki en önemli unsur olduğunu keşfetmiştir.
Bugün en temel ansiklopedilerde “Su, canlı maddenin en büyük öğesidir. Canlı organizmaların ağırlığının %50-90’ı sudur” ifadeleri yer almaktadır. Ayrıca bütün biyoloji kitaplarında bahsi geçen standart bir hayvan hücresinin sitoplazması (hücrenin temel maddesi) da %80 sudan oluşur. Sitoplazmanın analiz edilip bilimsel kayıtlara geçirilmesi, Kuran’ın indirilmesinden yüzyıllar sonra gerçekleşmiştir. Dolayısıyla bugün bilim dünyasının kabul ettiği bu gerçeğin Kuran’ın indirildiği dönemde bilinmesi kuşkusuz ki mümkün değildi. Ancak buna rağmen insanların keşfinden 14 yüzyıl önce Kuran’da bu bilgiye dikkat çekilmiştir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
SiLence 11:25 28.02.17
madlen 12:03 06.05.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 10:57 20.03.18
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], Allah-u Zülcelal razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
RvP 11:17 05.09.18
Suyu düşün.. Allah insanı bir damla sudan yarattı.. Peki su nasıl bir şey tefekkür ettin mi hiç.. Su; iki hidrojen bir oksijen atomundan oluşmuştur. Yani iki atom biraraya gelince tüm kainatın vazgeçilmezi olan suyu meydana getirmiştir.

Su atom boyutundan varlık boyutuna çıkıştır ve varolan her şey onun varlığıyla var olmuş ve ona muhtaçtır.

Bu iki atom birbirini kabul etmiş ve birlikte bambaşka bir form oluşturmuşlardır.

Birlik'teliğin en güzel örneği.. Bir de yapısına bakalım.. Suyun tadı yoktur, rengi yoktur, şekli yoktur.. Peki bu kadar yoklukla nasıl var olmuştur.

Îşte işin sırrı buradadır asıl varlık yokluktur.. Tasavvufta buna fakr denir ve hazreti peygamberimiz hadisinde fakrımla övünürüm demiştir.

Dünyanın yüzde yetmişi sudur ve insanın da öyle.. Aslında bu bir hatırlatma bilmediğin birşey değil lakin unuttun.. Hatırla.. Su gibi aziz olduğunu.. Onun gibi renksiz,şekilsiz, suretsiz olduğunu.. Tenzih et kendini tüm bildiklerinden geriye kalan O'dur..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi