Hipnoz & Bilinçaltı

Türkiye'de Hipnoz - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Hipnoz & Bilinçaltı>Türkiye'de Hipnoz
SiLence 14:36 02.02.17
Türkiye'de Hipnoz 1935 yıllarında Cemil Sena Ongun tarafından "Janet"nin bir kitabından yapılan tercümeyle başladı. Daha sonraları 1946 yıllarında Dr. Bedri Ruhselman'ın (-ki kendisi spiritüel kimliği ile tanınır) bu konudaki yayınlarına rastlamaktayız.

1951 yıllarında hekim olmayan bir hipnozitör D. Watson'ın, Türkiye'ye gelerek İstanbul'da diş hekimliği fakültesinde "hipnoz altında diş çekimi", Ankara Tıp Fakültesinde de bir ameliyat yapılmasını sağlanmıştır.

İlereki yıllarda Dr. C. Tan ve Dr. Aksoy Türk NöroPsikiyatri Cemiyeti'nde hipnoz konusunda ilmi tebliğler vermişlerdir.

Yine bu yıllarda Dr. Sevil Akay(-ki kendisi spiritüel kimliği ile tanınır), hipnoz yöntemiyle bademcik ameliyatı yapmıştır. Keza Prof. Dr. Orhan Toygar'ın Ankara Tıp Fakültesi'nde hipnotik anestezi ile yaptığı ameliyatlar vardır.

1960 yıllarında ise "Hipnotizma" adı tezi ile Dr. Recep Doksat(-ki kendisi spiritüel olarak ve reikeye/spiritüelizme savaş açmış Kerem Doksat'ın babası olarak bilinir), hipnozu bir ilmi çalışma halinde üniversiteye duyurmuştur.

Bugün Ege Diş Hekimliği Fakültes'inde Profesör olan Turhan Cengiz, doktora tezini "Hipnodonti" adı altında vermiştir. Atatürk Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Hayati Çelebi'nin de bu konuda çalışmaları vardır.

"Bilinçli Hipnoz" tekniğinin kurucusu Opr. Dr. Hüsnü İsmet Öztürk'e gelince; 1914 yılında İstanbul'da doğmuş, tahsilini İstanbul Tıp Fakültesi ve Almanya'da Jena Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Vatani görevini yaptıktan sonra Zürih Üniversitesi ve Almanya Tubingen Üniversitesi'nde cerrahi ve anestezi ihtisası yapmıştır. 1951 yılından sonra da Haydarpaşa Numune Hastanesi hariciye servisinde uzun yıllar çalışmış, 1979 yılında vefat etmiştir.

Ömrünün son 26 yılını "Bilinçli Hipnoz" dediği kendi metodunu kurarak ve uygulayarak geçirmıştir. Bu süre zarfında 2000'den fazla hastayı kendi yöntemiyle tedavi etmiş, 250'ye yakın hastanın da hipnoanestezisini kendi yapıp ameliyatlarını da gerçekleştirmiştir.

Vefat ettiği 1979 yılında metodunu uygulayan ve öğrenmekte olan birçok asistan doktor ve psikoloğu vardı. Bu ekip, hocalarının izinde, bu tekniğin geliştirilmesi konusunda çalışmalarını çok ileri safhalara taşıyarak sürdürmektedir. Dr. Hüsnü İsmet Öztürk'ün vefatından sonra "Bilinçli Hipnoz" tekniği yerinde saymayıp, yeni katılan diş hekimi ve hekim kadrosuyla daha güçlenmiş, bu ekibin birlikte çalışmaları sayesinde 4000'i aşan vakasıyla "International Society of Hypnosis" kongresinde Glasgow'da çalışmalarını sunma imkanını bulunduğu söylenir..

Dr. Hüsnü İsmet Öztürk'ün Haziran 1979 yılında vefatından bu yana Bilinçli Hipnoz tekniğinde bazı değişiklikler olmuştur.. Hipnotizmanın cerrahide uygulanmasını birçok ameliyat ile gerçekleştiren Op.Dr. İsmet Hüsnü Öztürk vefat ettikten sonra ardında bir çok talebe bırakmıştır. Halen ülkemizde İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum ve Kayseri başta olmak üzere bir çok merkezlerde çalışmalar yapılmaktadır.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Drogo 15:47 20.03.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İlkcan 16:13 16.04.17
Emeğine sağlık
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
siyahtoka 05:15 08.08.19
Ilim vasfı insanların yetişmesine mutlu oluyorum.Allah yollarını açık etsin.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
user1 11:42 14.05.21
yalan söyleyen birine nasıl doğruyu söylettirebiliriz? hipnozla bu mümkün mü?
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi