Hipnoz & Bilinçaltı

Hipnoz Hakkında Sorular - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Hipnoz & Bilinçaltı>Hipnoz Hakkında Sorular
SiLence 15:18 02.02.17
Hipnoz nasıl bir değişimdir?

Hipnoz bir uyku hali değildir. Özel bir zihinsel düzey durumudur. Tam uyanıklık ile uyku hali arasında uykuya yakın bir yer olarak kabul edilebilir. Ama uyanıklığın bulunduğu tüm özellikleri içerir. Yani hipnozda kişi duyar, etrafındaki hareketlerin farkında olur. Bilinç sanki bir gözlemci konumundadır, izler ama karışmaz. Tedavi için yapılanların uygunluğunu denetler. Hipnozdayken kişi hayallerle çalışabilir. Bilinçaltı için gerçekle hayal arasında fark yoktur.Hipnoz ne tür bir süreçtir?

Hipnoz düşünen akıldan hisseden akıla bir kayıştır. Bilinçaltına ulaşma yöntemidir. Bilinçaltı kendisine ulaşan hiç bir telkini sorgulamaz değerlendirmez aynen uygular. Hipnozda geçen süre uzadıkça hipnozun derinliği artar. Hipnoza giriş kişinin kendi arzusu ve rızası ile olan bir olaydır ve verilen telkinleri otomatik olarak yerine getirdikçe bir süre sonra hipnotik duruma doğru kayış olurHipnoterapi nedir?

Hipnoterapi, hipnoz aracılığı ile / hipnoz uygulanmak suretiyle bazı hastalıkların tedavi edilmesidir. Ancak Hastayı iyileştiren bizzat Hipnozun kendisi değil, Hipnoz sırasında uygulanan değişik tedavi yöntemleridir. Yani, Hipnoz değişik tedavi yöntemlerinin uygulanmasında işe yarayan, kolaylaştıran bir tedavi aracıdır. Bu anlamda Hipnozu bir şırıngaya benzetmek mümkündür. Nasıl ki şırınga, iyileşmek için hastanın gereksinim duyduğu çeşitli ilaçları (antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü vb) uygulamak için kullanılan bir araç ise ve hastayı iyileştiren şey şırınga değil de içindeki ilaçlar ise; aynı şekilde Hipnoz uygulanmasında da hastayı iyileştiren şey bizzat hipnozun kendisi değil; hipnoz sırasında uygulanan değişik tedavi yöntemleridir.Hipnoz bir uykumudur?

Dıştan bakıldığında hipnozdaki kişi çok rahat ve huzurlu bir şekilde uyuyor gibi göründüğünden yüzyıllardır, hipnozun bir uyku olduğu yanılgısı yerleşmiş olarak sürmektedir. Oysa hipnoz bir uyku değildir. Hipnozdaki kişi uyanıktır, hipnoz uygulayan kişinin tüm sözlerini duyar, anlar, hatta yargılar, sorulara yanıtlar verir. Hipnoz yoğunlaşmış bir farkındalıktır.Hipnoza nasıl girilir? Oto hipnoz nasıl öğrenilir?

Hipnoz uygulayan kişinin verdiği direktifler doğrultusunda hipnoza girilir. Hipnoz seansları sırasında, belirli amaç ya da hedefler için, hipnoz uygulayan kişinin öğretmesiyle kişi, istediği takdirde kendi kendine hipnoza girebilir. Buna OTOHİPNOZ ya da self hipnoz adı verilir. Hipnoz seansı sırasında verilen basit işaretler, kelimeler, hareketler dahi kişiyi kendi kendine hipnoza sokmaya yeter. Hipnoz öğrenilen bir durumdur. Bir sonraki hipnoz bir öncekinden kolay, çabuk ve derin olur.İsteğim dışında zorla hipnoz girer miyim?

Hayr. Hipnoz, kişinin gönüllü isteğiyle, hipnoz uygulayan kişinin direktifleri doğrultusunda dikkatini toplaması ve yoğunlaştırması ile gerçekleşen bir durumdur.. Dolayısı ile hipnoza girmek istemeyen kişi dikkatini yoğunlaştırmayacağı ve direktiflere uymayacağı için isteği dışında hipnoza sokulamaz. Hipnoz iki kişi arasında yapılan bir sözleşmedir. Karşılıklı bu sözleşmenin yerine getirilmesi gerekir.Hipnozu kimler yapabilir?

Hipnoz yapmayı öğrenen herkes hipnoz yapabilir. Ancak “hipnoz uygulamak” ile “hipnoz aracılığıyla hastalıkları tedavi etme”yi birbirinden ayırmak gerekir. Öğrenen herkes hipnoz uygulamayı başarabilir ancak hipnoz aracılığı ile hastalıkları tedavi edebilmek için hipnozu bilmenin yanı sıra hastalıkları tedavi konusunda eğitim almış olmak gerekir. Bu nedenle hekim, dişhekimi ya da (bazı psikolojik sorunların giderilmesi ya da eğitimini aldıkları bazı terapi yöntemlerini uygulamak üzere) Klinik psikologlar hipnoz ile tedavi yapabilirler.Hipnozda kontrolümü kaybeder miyim?

Kesinlikle hayır. Hipnoz sırasında kişinin kontrolü tamamen kendi elindedir. Hipnoz uygulayan kişinin söylediği her şeyi dinler, anlar, değerlendirir ve istemediği hiçbir şeyi söylemez, istemediği hiçbir şeyi de yapmaz. Eğer, hipnoz uygulayan kişi, hipnozdaki kişiden söylemek istemediği gizli sırlarını söylemesini ya da onun ahlaki ve sosyal değerlerine aykırı bir şeyi yapmasını isterse kişi bunu kabul etmez, daha da zorlanırsa hipnozdan çıkar.Hipnozdan çıkamamak mümkün mü?

Hayır. Hipnoza alınan herkes, seans sonunda hipnoz uygulayan kişinin direktifleriyle hipnozdan çıkar. Diyelim ki hipnoz sırasında hipnoz uygulayan kişi çeşitli nedenlerle kişiyi hipnozdan çıkartmadan oradan ayrıldı. Bir süre sonra uygulayıcının uzaklaştığı süre ve mesafeye bağlı olarak hipnoz sona erer.Hipnoza herkes girebilir mi?

Evet. Söylenenleri anlayan ve uygulayan herkes derin hipnoza girebilir. Hipnoz kontrolü kaybetmek değil aksine zihinsel kontrolü güçlendirmektir. Zeki, hayal gücü kuvvetli, kolayca dikkatini yoğunlaştırabilen kişiler hipnoza çok kolay girer, kolayca da derinleşebilirler.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Drogo 15:30 20.03.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
rainbowl 21:43 11.08.21
İnsanın bilinçaltını uyku esnasındaki gibi ortaya çıkartmak denilebilir
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ATES 02:39 04.12.21
İstanbulun en iyi hipnoz hocalarından birinde 2 kez denediğim ve çok istekli olduğum uygulamadır. Kanaatimce palavradır.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi