Hipnoz & Bilinçaltı

Hipnoz İle Ağrısız Doğal Doğum - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Hipnoz & Bilinçaltı>Hipnoz İle Ağrısız Doğal Doğum
SiLence 15:20 02.02.17
Hipnoz ile normal doğum; ağrı kesici morfin veya ilaç ve nefes teknikleri kullanmadan, ıkınmadan doğal doğum yapmaktır. Normal doğumda ağrı ve endişeyi azaltmak ve ortadan kaldırmak için hipnoz uygulanması, Amerikan Tıp Birliği tarafından kabul edilmiş tıbbi bir yöntemdir. Kendi kendine hipnoz sayesinde (otohipnoz) normal doğum, doğal, ağrısız, hoş bir olay olarak yaşanır. Hamile her kadın kolaylıkla 3-4 seans sonunda otohipnoz ile ağrısız normal doğuma hazır hale gelir. Hipnozun oluşturduğu gevşeme ve doğal ağrısız ortam normal doğumu kolaylaştıran, kısaltan bir ortam sağlar. Bebeğiniz son derece huzurlu ve rahat bir doğum yapar. İşte hipnozla normal doğum yapmış bir bayanın sözleri;- Kızımız Merve (X) hastanesinde doğdu. Sağlıklı, huzurlu, sevimli küçük bir kız. Doğumum o kadar kolay oldu ki.. bebeğim doğduğu an gerçekten çok neşeliydim.. Tüm tıp personeli benim rahatlığım karşısında şaşkına döndü. İlk doğumum olmasına rağmen, hiç bir ağrı kesici ilaç ya da yöntem istemedim. Tüm kontrol bendeydi. İlk defa hipnoz ile normal doğumu izleyen doktor ve hemşireler bugüne kadar bu kadar rahat ve kolay normal doğum görmediklerini söylediler.Normal doğum neden ağrılı bir olaydır?

Zor oluşan normal doğumlarda ortaya çıkan acılı durumlar tüm doğal ve normal gelişen doğumlara da mal edilmiştir. Aslında doğum, normal doğum son derece basit bir olaydır… Basit hafif kasılmalarla bir cismin bir kanaldan dışarı itilmesi olayıdır. Böyle bir olay nasıl ağrılı olabilir?. Ancak şartlanmayla.. Her kadın daha çocukluğundan itibaren normal doğumla ilgili anlatılan dehşet hikayeleri dinleyerek büyümektedir..Blinçaltı.. koşullanma. Normal doğumun ağrılı bir olay olarak algılanmasının altında yatan nedenler ve beklenti.. Ağrılı ya da kötü bir olay beklentisi içindeki bilinçaltı, tüm bedeni ve her kasını gergin bir hale getirir. Tüm kaslar kasılır.. O yumuşacık, gevşek doğum kanalı tamamen kasılmış ve gerilmiş bir hal alır.. Bebeğin başı ve vücudunun alamayacağı şekilde daralır ve sertleşir.. Dar bir yerden bir cismi ilerletmeye çalıştığında, başarısız oldukça daha kuvvetli kasılır uterus.. Her seferinde daha kuvvetli.. Tabii kasılma sertleştikçe duyulan ağrı artar, duyulan ağrı arttıkça doğum kanalı daha fazla kasılır.. Kanal kasıldıkça daha fazla güç gerekir.. Bu fasit daire sürer gider…Uterus kasının diğer kaslardan farkı yoktur..

Kalp ve doğumda kasılan uterus kasları çizgili ama istem dışı kasılan kas sınıfına girer. Kalp kası 24 saat , tüm ömür boyu, hem de tüm vücuda kan pompalar.. oldukça güçlü kasılan bir kastır.. Hiç kalp kasınızın ağrıdığını hissettiniz mi? Düşünün böyle bir olayı.. Herkes her an bağırış çağırış.. kalp kasının kasılmasıyla, doğum esnasında uterus kasının kasılmasının hiçbir farkı yok..Bazı kadınlar adet sancısı çekiyor, bazıları çekmiyor neden?.. Olay aynı. Çünkü sancı çeken kadınların bilinçaltına adetin, kötü, ağrılı, pis bir olay olduğu bilgisi yerleşmiştir.. Bu kadınların bilinçaltında bu olayı yeniden çerçevelediğimiz zaman, adet sancıları bir daha gelmemek üzere yok oluyorlar.. Tamamen koşullanma. Migrenin genetik olduğunu öne sürenler var.. halbuki ağrıya sebep olan yine bilinçaltını koşullanması. Anne-babadan ne görürse çocuk, özellikle 7 yaşına kadar aynen kabul eder. 7 yaşına kadar bilincin critical factor dediğimiz, eleştiri ve yargılama özelliği oluşmaz. O nedenle de çocuk bu yaşa kadar ne gördüyse, ne duyduysa, ne yaşadıysa doğrudan bilinç altına yerleşir.Ağrısız normal doğum; hipnoz nasıl etkili oluyor?

Normal doğum için hipnoz ideal bir ortam sağlar. Hele önceden hipnoz ile normal doğuma hazırlanmak doğumun rahatlığını kat kat arttırır. Hipnoz ile normal doğum öncesi dönemde öncelikle bilinçaltındaki yanlış koşullanmaları ortadan kaldırır, yerine doğru bilgiyi yerleştiririz. Normal doğum yapacak kadına kendiliğinden ve anında hipnoza girme yöntemlerini öğretiriz. Yine gözleri açık konuşarak, ama hiç ağrı hissetmeyecek bir ortam oluşturma otohipnoz yöntemlerini öğretmek mümkündür. Hipnozun kendisi doğal olarak ağrısız, yani anestezik bir ortam oluşturur. Hipnoza girmiş bir kişinin tüm beden kasları son derece gevşek ve hareketsiz bir hal alır. Bu gevşeklik normal doğum yolunu son derece rahat ve esnek bir hale sokar. Oldukça hafif kasılmalar bebeğin doğum kanalında ilerlemesini sağlar. Son derece hızlı, yarım bir saat gibi kısa bir sürede normal doğum sonuçlanır. Doğumdan sonra hipnoz telkinleriyle kanama miktarı kontrol altına alınır. Ikınma gibi zorlanmalara gerek yoktur. Ikınmaya hiç gerek yoktur. Bebek kendiliğinden kolaylıkla doğar. Beyin ölümü olmuş, ya da komadaki bir hamile kadın doğurabilir mi? Hem de son derece hızlı ve yumuşak kasılmalarla doğurur. Çünkü orada da hipnozda olduğu gibi bilincin engelleyici güçleri ortadan kalkmıştır.Özetle

Her kadın kolaylıkla hipnoz ortamında doğum yapmayı öğrenebilir ve kendi doktorunun ya da ebesinini negatif koşullamalarına rağmen kolaylıkla tabii tıbbi bir engel yoksa- normal doğum yapabilir..Op. Dr. Bülent Uran

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Drogo 15:30 20.03.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
BuRkan 08:46 10.10.18
Cevapla Up