Hipnoz & Bilinçaltı

Hipnozda Mental Konfüzyon Yöntemi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Hipnoz & Bilinçaltı>Hipnozda Mental Konfüzyon Yöntemi
SiLence 15:22 02.02.17
Mental Konfüzyon: Analitik olarak direnç gösterenlerde kullanılabilecek bir indüksiyon yöntemi (C. Roy Hunter, M.S., C.H.I.)Hipnoz pratiğinde analitik kişilerle çok sık karşılaşırsınız. Siz bir şeyler söylerken sizi pek izlemediklerini fark edersiniz. Gözlerini açtıktan sonra şöyle derler. "Hiçte öyle hipnoz olmuş gibi hissetmedim. Çünkü söylediğiniz her sözü duydum. "

Analitik kişiler tüm seansı kelime kelime izleme ve analiz etme alışkanlığındadır. Çok güçlü bir hipnoz olma arzusu bunu engelleyemez. Hızlı indüksiyonlar da çoğunda işlemeyebilir. Bu kişileri hemen sen hipnoz olamazsın diye damgalamamak gerekir. Bunlar yavaş öğrenen gruptandır.

Kullandığınız bir indüksiyona ne kadar güvenirseniz sizn için o indüksiyon o kadar iyi çalışır. Çoğu kişide çoğu zaman sonuç alırsınız. Ama yine de çeşit bilmekte sakınca yoktur. Her türlü indüksiyona direnç gösteren bir çok kişi bu konfüzyon tekniğine güzel yanıt verir.Önce kişiyi bir eşya ya da bir noktaya bakmasını istersiniz. Sonra 3 kez derin nefes alıp basit talimatlarınızı izlemesini isteyin. 3. nefesini verirken gözlerini kapatsın.

Sonra talimat şu;

- ben sayı sayarken tek sayılarda gözlerini aç, çift sayılarda gözlerini kapa.

-100 gözlerini kapa, derin bir nefes al ve gevşe.

-99 onları aç, derin bir nefes al ve 98 kapa.. çok iyi.. günün bütün sıkıntlarını salmaya başladığını hayal et. Hava ciğerlerinden çıkarken beraberinde sıkıntı ve streslerinide havaya gönder... 97.. gözlerini açmanın gittikçe zor olmaya başladığına dikkat et.. 96.. gözler kapalı.. çok iyi.. sadece daha derine gitme arzusunu göster.. o arada gözlerin kapalımıydı.. açık mıydı.. aklına getirmeden.. unutarak..- 95.. unutmak kolaydır.. 97.. hatırlamak zorlaşıyor.. acaba kapalımı kalacaktı yoksa açılacakmıydı.. ve unuttuğun anda kapalı kalıyorlar ve sende sadece daha derine doğru gitmeye başlıyorsun.. 93.. iyi.. 92.. daha derine doğru gevşerken.. benim sesimi izlemek çok kolaydır.. gevşetir.. 91, 92.. artık gözlerin kapalı kalmak istiyorlar..

Burada hızlı konuşmaya başlayın ve daha otoriter bir ton kullanın.

- 88, 86.. daha derine.. derine.. unutmak kolaylaşırken.. hatırlamak zorlaşıyor.. 84-82.. açık mı kalacaklardı yoksa kapalı mı?.. 79, 75, 74.. rakamlar o kadar hızlı kayıyorlar ki.. artık sadece daha derin bir gevşekliğe gitmek istiyorsun.. gözlerin kapalı kalmak isterken.. ve her hatırlamayı unutmaya başladığında.. yada unutmayı hatırladığında.. açık mı, kapalı mı.. tek mi.. çift mi?.. daha derine.. derine.. 60.. 50.. gözler kapalı ve daha derine gidiyorsun.. unuttuğunu hatırlayarak.. unutmayı hatırlayarak.. hatırlamayı unutarak.. unuttuğunu unutarak.. 40.. 30... iyi hissederken.. sesimi izliyorsun.. gevşiyor daha derine doğru gidiyorsun..Eğer tek sayı söylediğiniz zaman da gözleri kapalı kalmaya devam ederse artık pasif durumdadır. İsterseniz saymayı durdurup derinleştirme tekniklerine geçebilirsiniz. Ya da saymayı derinleştirme olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.. Sayıların arasında karışık kelime, cümle ve fikirler ekleyerek konfüzyon arttırmaya çalışılır. Erickson tarzı hipnoz örneklerinde bu tip örneklerden çok bulabilirsiniz. Bu sadece bir örnektir. Değişik şekilde genişletilerek kullanılabilir. Sayılar arasında imajinasyon verebilirsiniz.

Bu bir örnektir ve değişik şekillerde değiştirip kullanabilirsiniz. Kendi stilinizi ve kişiliğinizi her scriptinize yansıtabilirsiniz. Her hastanıza göre değişiklikler yapabilirsiniz. Ama grupla çalışırken sabit bir script kullanmak uygun olur. Transı kuvvetlendirecek değişik özellikte telkinleri araya sıkıştırabilirsiniz. Telkinler bölümündeki ericksonian kelime oyunlarını indüksiyona ekleyebilirsiniz. Örneğin;

- Kendini huzurlu bir yerde hayal etmek çok kolaydır.Böyle bir yerde uykunun geldiğini hayal edebilirsin, gözlerinin ağırlaştığını, uyuştuğunu.. hatta gözlerin o kadar ağırlaşırki sen onları açmaya gayret ettikçe onların kapalı kalmak istediğini fark edersin. Ve daha derin bir gevşekliğin içine yuvarlanırsın. Uyuduğunu sanırsın, ama sadece derin bir hipnozdasındır. Gerçek bir hipnotik uykudasındır.

Bu seyahatin sonunda zaman kısalması telkinlerini verebilirsiniz. Hemen uyanmadan önce. Bu en alaycı analitik kişinin bile ikna olmasını sağlayan önemli bir convincer'dır. Ama bazı kişilerin " hatırlamayı unut, unutmayı hatırla " gibi basit telkinlerle bile hipnotik amnezi gelişebileceğini unutmayın. Bu nedenle hatırlanması gereken yerleri hatırlaması gerektiğini belirten telkinler vermelisiniz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Drogo 15:29 20.03.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 11:40 21.04.17
PayLaşım İçin TeşekküRLeR..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
adil80 20:23 26.04.17