Hipnoz & Bilinçaltı

Hipnoz Yapmayı Öğrenmek - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Hipnoz & Bilinçaltı>Hipnoz Yapmayı Öğrenmek
SiLence 15:23 02.02.17
Bireysel Hipnozu ÖğretmekŞimdi sizin için, burada yaptıklarımızı desteklemek ve güçlendirmek için evde kendi hipnozunuzu yapmaya başlamanın zamanı geldi. Bunu yaparken de, kendinizi hipnoza sokarken rahat hissedebileceğiniz kişisel hipnoz yaklaşımınızı - bir küçük örüntü, yol, rutin ya da formül olabilir- belirlemeniz gerekmektedir. Bildiğiniz gibi, herkes hipnozu kendince deneyimler. Bu çok ama çok kişiseldir. Ancak herkes için ortak olan bazı genel örüntüler de vardır.

(işbirliği kavramı, projeye katılma)Aynı yolda, hepimizin kendi kişisel hipnoz yaklaşımlarımız vardır, ancak herkes için ortak olan genel örüntüler de bulunmaktadır. Bu genel örüntülerden bazılarını şimdi sizin için açıklayacağım. Ben onları açıklarken, bahsettiklerimden biri sizin için doğru görünebilir- biraz değişiklikle size uyacak hale getirebilirsiniz: farklı bir kelime ya da cümle; benim anlattıklarımdan farklı bir anı ya da imge; kelimelerinizde belki farklı bir ritim ya da ton; ya da belki de benim kullandığımdan daha farklı bir dil bile olabilir, çünkü kişinin kendi çocukluğunda kullandığı dile geri dönmesi çok rahatlatıcıdır. Ya da belki de benim söylediğim bir şey size kendi hipnoz yaklaşımınızı oluştururken kullanacağınız bir deneyiminizi hatırlatacaktır. Bu yollarla, kendi özel kişisel hipnoz tekniğinizi belirleyebilirsiniz.

(tekniği kişiselleştirme)

(farklı dili, ana dili farklı olan insanlarda kullanın)Basit olmasını sağlayın. Hipnozda, en iyi teknikler basit olanlardır; o yüzden mümkün olduğunca basit, kolay ve rahat bir teknik bulun- bunların en basitlerinden biri ve en sık kullanılanı, geriye doğru saymadır. Bu tekniği kullananlar rahat bir pozisyon alırlar, başın destekli olduğu bir şekilde yaslanır ya da otururken ( bu rahatlık için çok önemlidir), hipnoza girme niyetiyle gözlerini kapatırlar ve basitçe sayarlar. Bazı insanlar kendileri için doğru düzeye ulaştıklarını hissedene kadar yavaşça sayarlar; bazıları ise önceden belirledikleri bir sayıya kadar sayarlar. Öneğin şöyle diyebilirler: ‘’ 15 e ulaştığımda hafif bir hipnozda olacağım; 20 ye ulaştığımda orta derecede bir hipnozda olacağım; 25 e ulaştığımda artık bu konu üzerinde çalışabilirim.’’ Bazı kişiler tekrar tekrar bir dizi rakamı söylemekten hoşlanabilirler :’’ 1--2--3--4 –5, 1---2---3---4---5, 1------2-----3------4-----5--.‘’ .Bazı kişiler sayı yerine alfabeyi sayabilirler. Bu bir çeşit eğlencedir- bize alfabeyi öğrenme becerisi kazandığımız zamanı hatırlatır ve bu bizim en erken başarılarımızdan biridir- büyüme dönemindeki kitaplar, mektuplar gazeteler ve bunun gibi şeylerin bir sembolüdür.

(geçmiş deneyimleri hatırlamak değiştirilmiş bir durumdur (regresyon))

(uzanma fikrinden kaçının, bu hipnoz yerine uykuya yardımcı olacaktır)

(‘’proje’’ kelimesi ‘’problem’’ kelimesinden daha anlamlıdır)

(çocukluk regresyonuna davet- hipnotik bir telkindir)Bunun başka bir çeşidi, gerçekte aynı şey olan, kendinizi güzel bir merdivende ya da belki de setli bir bahçede (ya da yıldızlara doğru giden bir merdivenden adım adım tırmanarak) görmek ya da HİSSETMEK tir. Her adımın, her setin sizi daha derin hipnoza götürdüğü ve sizin için doğru düzeye gelene kadar istediğiniz kadar adım atabileceğiniz bir yerde. Bunlar doğrudan hipnoza girme yollarıdır- çok basit, çok kolay, çok sık kullanılan ve işe yarayan yollardır.

(Çoğu insan görsel ve düşsel olmak yerine, devinimseldir (kinestetik))

(hipnoza doğru süzülüyormuş gibi hissedenler aşağıya doğru süzülmeyi cesaret kırıcı bulabilirler; aşağı doğru ya da daha derine gitme fikri bazı kişileri rahatsız edebilir; bu durumda merdivenden yukarı doğru çıkmak, hipnozda daha ileri gitmek gibi seçenekler sunun)Bazı insanlar daha fazla hayal gücünü tercih ederler. Onlar küçük bir kano içinde güzel küçük bir nehirde sürüklendiklerini, güneşin yapraklara yansıdığını ve suyun üzerinde ışıltılar yaptığını, suyun yumuşak sesi ve hareketinin onları yumuşakça hipnoza taşıdığını hayal etmekten hoşlanabilirler. Ya da bir bulutun üzerinde olduklarını, ya da galaksileri keşfe çıktıklarını ya da en güzel düşlerini hayal edebilirler. Bazı insanlar renkleri kullanırlar. Gözlerinizi kapatır ve bir renk kaleydoskopu (çiçek dürbünü) içgörünüzün karşısına koyup bakarsanız, bunu da bir kişisel hipnoz tekniği olarak kullanmak isteyebilirsiniz; ya da çok uzak mesafede bir renk görüp, onu izleyip, izledikçe daha da yakına geldiğini ve büyüdüğünü ve ta ki siz o muhteşem renkle sarmalanana kadar büyümeye ve yaklaşmaya devam ettiğini ve bu rengin sizi hipnoza götürdüğünü hayal edebilirsiniz.

(bu telkini kullanmadan önce kişinin su korkusu olup olmadığını kontrol edin)Bazı insanlar rahat ve tanıdık şeyleri tercih edebilirler: saatin tik takları; denize vuran dalga sesleri; en sevdikleri müzikten bir parça; ya da belki de kendi nefes alıp veriş ritimleri- ya da hatta benim parmağımın yavaşça onların alnına gelip dokunması.

(soluk alıp vermeye içsel odaklanma)

(hipnozu desteklemeyi amaçlar (içsel odaklanma değiştirilmiş durumların bir özelliğidir)Kendiniz için uygun olanı seçin, şimdi, sizin için doğru olan örüntüye birkaç dakika gerçekten odaklanın. Birçok defa aklınızdan geçirin. Kendinizi bu yöntemi kullanarak hipnoza ulaştırdığınızı hayal edin. Kendi hipnozunuzu yapmaya hazırlanmakta olduğunuzu düşünün, kendinizi hayalinizde bunu yapacağınız yere götürün, rahatça yerleşin ( başınızın destekli olmasının çok önemli olduğunu unutmayın), gözlerinizi hipnoza girme niyetiyle kapatın. Göz kapaklarınızdaki küçük titremeleri hissedin, ve kendi hipnozunuzdan keyif alın. Bütün senaryoyu gözden geçirin. İşte böyle.

(destekleme)

(‘’kendinizi ……….götürdüğünüzü hayal edin’’ hipnotik dildir)

(hetero- indüksiyon için kendinizi değiştirmek)

(‘’kendi hipnozunuzun içinde hipnoz olmak’’- çifte indüksiyon ve daha güçlü bir derinleşme telkinidir)Bunu sizin kişisel örüntünüz olarak yerleştireceğiz: ‘’Geriye doğru saymaya başlayacağım, ancak ben ‘’1’’ e gelmeden önce benim parmağımı hissedeceksin, ve bunu hissettiğinde, kendi tekniğini kullanarak kendini geriye döndüreceksin, şimdi olduğun yerden biraz daha uzağa, birazcık: 5—4—şimdi kolay—3—yarı yol kaldı—2 ( parmağımla alnına dokunarak)- şimdi kendini kendi yoluna doğru götüreceksin, benim parmağım senin kendi kişisel hipnoz yaklaşımına gitmen için destekliyor. İşte böyle- daha önce olduğundan biraz daha derine. İyi.(kendi transınız üzerinde kontrol sahibi olmak için güçlü bir telkin)

(‘’daha derin’’ ‘’daha ileri’’ kavramını yerleştirdikten sonra daha kabul edilebilirdir)Şimdi bunu birkaç saniye daha düşünün ve kendi tekniğinizin gitmesi gereken yolun tam olarak ne olduğunu bulun. Eğer bazı değişiklikler yapmak istiyorsanız, buna karar verin. İşte böyle.

(Daha farklı bir şekilde tekrar anlatma fırsatı)Bunu şimdi benzer bir şekilde destekleyeceğiz. Ben geriye doğru saymaya başlayacağım, fakat ben ‘’1’’ e ulaşmadan önce benim parmağımı tekrar hissedeceksin- bunu hissettiğin zaman, kendi tekniğini kullanarak, kendini tekrar geriye alacaksın, şimdi olduğundan biraz daha ileri- biraz daha: 5---4---3—(alnına dokunarak) ve tekrar geriye, kendini kendi yoluna alacaksın, benim parmağım sadece bir destek görevi görüyor, hepsi bu- sadece senin kendini hipnoza götürmek için özel yolunun bir destekçisi. Rahat bir şekilde daha derin bir düzeye, senin için doğru olan yere ulaş. İşte böyle- gerçekten çok iyi.

(Kişinin hipnozunda terapistin rolünü hafifletmek, onların kontrol altında olduğunu bilmek ve doğru olanı yaptıklarını onaylamak için güçlü olumlu telkinlere devam etmek)

Şimdi, bu akşamüstü buraya gelene kadar bazı şeyler yaptınız. Kararlaştırdınız, belirlediniz ve kendi kişisel hipnoz yaklaşımınızı desteklediniz- ve ayrıca bir derinleşme tekniği öğrendiniz, buna ‘’parçalama’’ diyoruz : bu, hipnoza biraz girip daha sonra bir parça dışarı çıkmak, daha sonra başladığınız yerden biraz daha gidip tekrar dışarı çıkma ve tekrar ileri gitmek, bu şekilde devam etmek. Bu daha derin hipnoza girmeyi kolaylaştırmak için kullanılan çok basit küçük bir tekniktir. Bildiğiniz gibi, bilinçaltını hiçbir zaman bir şeyi yapması için zorlayamayız; kesinlikle daha derin hipnoza girmesi için zorlayamayız- ancak her zaman cesaretlendirebiliriz, evet, cesaretlendirebiliriz ve bu derinleştirme teknikleri de bununla ilgilidir: daha derin bir hipnoz için cesaretlendirme yolları bunu yaptığınızda, bunun daha rahat, ya da daha yararlı, ya da daha uygun, ya da sadece eğlence için olduğunu düşünmenizdir.

(onları etkilemek için bazı başarılarından bahsedin)

(parçalama terimini açıklamak)

(birçok seçenek ve fırsat vardır)İnsanlar kendi hipnozlarını yapmaya ilk başladıklarında, önemli olan bir tek şey vardır, bu da bunu her gün en az bir kere yapmaktır. Bu belirli bir zamanı hipnoz zamanı olarak belirlemektir. Bilirsiniz ki, ‘’ Diğer işleri bitirince yaparım.’’ Ya da ‘’ Bu projenin sonunda yaparım.’’ Ya da benzeri düşünceler hep kandırmacadır. Kendinizi bu şekilde kandırırsınız. Bunun yerine, belirli bir zaman belirleyin, bunan ‘’hipnoz zamanı’’ adını verin ve bu sizin kendi hipnozunu yaptığınız zaman olsun. Bu zaman diliminde kendinizle randevunuz var, bu sizin gün boyunca sahip olduğunuz en önemli randevudur. Bazı insanlar kendi hipnozlarını saat 4 de yapmayı tercih edebilirler; bazıları sabah kalkar kalkmaz günlük programlarını kontrol etmeden önce, bazıları da gece yapmayı tercih ederler- sizin için en işe yarayacak zamanı seçin, ancak mutlaka bu zamanı önceden planlayın, ona hak ettiği dikkati verebilmek için.

(düzenli pratik yapmak için hipnoz öncesi öneriler)Şimdi, belki sizin için çok yoğun bir gün ve sadece 5 dakikanız var; olsun, 5 dakika sürsün. Ya da belki çok rahat bir gün ve 15 dakikanız var. İyi; o zaman 15 dakika sürsün. Sürenin uzunluğu çok da önemli değil. Önemli olan onu her gün en az 1 kere yapmanızdır. Çünkü hipnoz koşullanmış bir cevaptır. Ne kadar çok yaparsanız, o kadar çok kazanım elde edersiniz. Ne kadar çok kazanım elde ederseniz, yararı o kadar artar. Ne kadar çok yarar sağlarsa, o kadar çok yapmak istersiniz; daha çok yaptıkça daha çok kazanım elde edersiniz; ve çok hızlı bir şekilde olumlu bir geri bildirim döngüsüne girersiniz. Ve biliyorsunuz ki, herkes günde 5 dakikayı kendisine ayırmayı hak eder. Siz de hak ediyorsunuz. Bu zaman sizin hakkınız. Öyleyse bu zamanı kendiniz ve hipnozunuz için kullanın. Evet. Kendinize her gün en az bir kere kendi hipnozunuzu yapmak için söz verin.

(kimse aldatılmaktan hoşlanmaz ve bilinçaltının yoksaymayı tercih ettiği olumsuz kelimelerden kaçınır ( bu nedenle amaçlananın tam tersi telkinler yaratır)

(ego güçlendirme)

(ego güçlendirme ve bireysel hipnozun olumlu özellikleri)Unutulmamalıdır ki, hipnoz sizin içinizden gelen bir yetenektir. Bu sizin zengin içsel yeteneklerinizin bir parçasıdır. Bunun hakkında daha fazla öğrenmek, nasıl ulaşacağınızı ve kullanacağınızı öğrenmek, sizi bütün hayatınız boyunca ödüle ve tatmine götürebilir.

(Kişisel kontrol ve iç dayanıklılığı destekleme)GENEL YORUMLARDanışanlarınızla bireysel hipnozun temel prensipleri hakkında birkaç dakika sohbet etmek gereklidir. Yoksa bir dahaki görüşmede cesaretleri kırılmış bir halde gelip ‘’Hiç işe yaramadı.’’diyebilirler.Burada kastettikleri ‘’Sizin burada yaptığınız gibi olmadı.’’ dır.Onları bu konuda önceden uyarmak yanlış anlaşılmaları önleyecektir. Genellikle bireysel hipnozun derin hetero- hipnoz kadar seyrek olur, özellikle de yeni başlandığında. Benim düşünceme göre biz bireysel hipnoz yaparken, bilinçli aklın küçük bir kısmını ‘’ rehberlik yapabilmesi için’’ alarmda bırakıyoruz, hetero-hipnozda ise bu küçük kısım da ‘’hipnoza girer’’. Bu açıklama genellikle olumlu kabul görür. Bazen kişiler kendi self hipnozlarından çıktıklarında, son dört saattir nerede olduklarını merak edip şaşırabilirler, ancak bu spontane bir şekilde olur ve biz bunun olmasını talep edemeyiz.Şunu tekrar belirtmek gerekirse, çok hafif ve hatta hayal kırıklığı yaratıcı bir seans olsa bile, bu önemlidir, çünkü her deneyim tekniği destekler; buradaki acı gerçek bilinçaltının hipnozun düzeyine karar verdiği ve bu konuda kısımlara ayırma gibi basit derinleştirme teknikleriyle daha derin bir hipnoz düzeyini desteklemekten başka yapabileceğimiz fazla bir şey olmadığıdır.Hastanıza (özneniz) cümle kurmanın önemini, olumsuz kelimelerden kaçınmayı ve basit olumlu ifadeleri nasıl kullanacağını öğretin. Her seansın gündemini bir ya da iki konuyla sınırlamalarını önerin. Bazı insanlar kendilerine vermek istedikleri mesajları bir teybe kaydederek bireysel hipnoz seansında dinlemekten oldukça yarar görürler. Kişinin hipnozdayken kendi sesini dinlemesi çok güçlü bir tekniktir ve hastanız bu öneriden hoşlanacaktır.Her zaman eğer gün içinde bulabildiğimiz tek zaman buysa, birkaç saniyede harika bir iş yapabileceğimizi vurgularım (Tabi ki her zaman daha fazla zaman bulmak için bir yol vardır, ancak insanlar hep yapacak daha fazla şeyleri olduğunu düşünürler). Her insanın her gün kendi için birkaç dakika ayırması gerektiğin tekrarlıyorum. Bu ‘’Zamanım yok. ‘’ gibi bir mazereti etkisiz kılar.Onlara ‘’denemeyi’’ bırakmaları konusunda ısrar edin.Onlara artık farkına vardıkları göz kapağı titremesini hatırlatın ve bunu kendi hipnozlarında daha ileri gidebilmeleri için hazırlıklarında bir indüksiyon olarak kullanabileceklerini hatırlamalarını sağlayın.‘’Basit mesajların en iyi olduğunu’’ ve bunu yapabileceklerini bildiğinizi tekrar belirtin.alıntıdır

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Drogo 15:26 20.03.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 11:39 21.04.17
PayLaşım İçin TeşekküRLeR..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up