ilginç konular & Teoriler

Dünyanın en kısa IQ testi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

ilginç konular & Teoriler>Dünyanın en kısa IQ testi
Tuana 13:14 24.07.19
Dünyanın en kısa IQ testi yalnızca üç adet basit matematik sorusundan oluşuyor. Yine de bu 'basit' testi çözen kişilerin %80'inden fazlası testteki soruların tamamını başarıyla tamamlayamıyor.
Bu test yeni bir test olmasa da 2005 yılında MIT profesörü Shane Frederick tarafından hazırlandı. Çalışma çok kısa bir süre önce ulaşılabilir hale geldi ve sorular da ortaya çıkmış oldu.
Araştırmanın bir parçası için farklı eğitim hayatları geçirmiş 3 bin kişiyi toplayan Profesör Frederick, Yale ve Harvard gibi Amerika'nın en prestijli üniversitesindeki öğrencilerin bile testte yanlış cevaplar verdiğini gördü. Tabii ki "Bir yanlış çok da önemli değil" diyebilirsiniz ancak tek bir yanlış, başarı oranınızı %66,6 gibi bir orana düşürüyor.
Teste katılan 3 bin kişinin yalnızca %17'si üç sorunun üçüne de doğru cevaplar verdi. Şimdi de sıra sizde. Kendinize güveniyorsanız başlayalım.
Sorular:
1. Bir beyzbol sopası ve beyzbol topu toplamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?
2. Beş makine, beş dakikada beş adet parça üretebiliyorsa 100 makinenin 100 adet parça üretmesi ne kadar sürer?
3. Bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Bu nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüklüğe ulaşıyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısını kaplaması kaç gün alır?
Gördüğünüz üzere sorular tamamen dört işlemden oluşuyor ve ilginç ya da karmaşık formüller kullanmanız gerekmiyor. Peki, cevaplara ulaştınız mı? Ulaştıysanız cevapları hemen paylaşalım.Cevaplar:
1. 10 kuruş
2. 100 dakika
3. 24 gün

Cevapları gördüğünüzde yüksek ihtimalle aklınıza "E bu çok kolaydı. Katılan kişilerin %83'ü nasıl bu kadar yanlış yaptı? Üçünü de doğru yapmışım" diyorsanız haklısınız. Sorular gerçekten çok kolay görünüyor ve cevaplara ulaşmak o kadar da zor değil. Asıl zor olan şey doğru cevaplara ulaşmak ve üzülerek söylüyoruz ki siz doğru cevaplara ulaşamadınız.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Aeastroom 19:30 20.08.19
Bu farklı bir forumda görmüştüm

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
benri 22:06 16.11.19
daha sonra okuyanlar için cevaplar;
1-1,05 lira
2-5dk
3-47

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up