islam & islami Konular

İlim Kibre Değil, Tevazuya Götürmeli - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

islam & islami Konular>İlim Kibre Değil, Tevazuya Götürmeli
Havasokulu 07:26 02.10.17


İmam Gazâlî hazretleri (rahmetullahi aleyh), ilim sahipleri arasından kibre müptela olanları şöyle anlatıyor: “Bu âlimler, başkalarını cehaletle itham eder, hatta onlara insan nazarıyla bile bakmazlar. Onlardan her yerde hürmet ve saygı beklerler. Saygısızlık edenlere kızar, kendi ilimlerinin derinliğinden, okudukları kitaplardan, ders gördükleri hocalardan dem vururlar. Yanlarında âlim ve veli kişilerden bahsedilince yüzlerini ekşitirler.İnsanlar onların hakkında iyi dedikleri halde, onlar insanlara iyi demez. Ziyarete karşılık vermezler. Hoca olurlarsa talebelerine sert ve kaba davranırlar. Onları hususi işlerinde çalıştırırlar. Ahiretle alakalı olarak da ilimleri sayesinde kendilerini herkesten ziyade Allah’a yakın kabul eder, başkaları hakkında endişeli olurlar. Başka birinden hak ve hakikati duysalar, onu kabul etmek istemez, hemen karşısına çıkarlar. Münazara ederken birbirlerine girerler. Hatta hakkı hasmının dilinde duysa hemen çeşitli yollardan bile bile onu çürütmeye çalışırlar. Halbuki bu hal kâfir ve münafıkların vasfıdır.”

İmam-ı Gazali K.s

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Tuana 10:54 02.10.17
İLİM TALEBESİNİN FAZİLETİ

Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri buyurdular:
”Kim, Allâhü Teâlâ hazretlerinin cehennem ateşinden azat ettiği kişilere bakmayı severse; ilim öğrenenlere (şer’i ilimlerin talebelerinin yüzüne) baksın!

Nefsim kudret elinde olan Allâhü Teâlâ hazretlerine yemin ederim ki. İlim öğrenen herhangi bir talebe, âlimin kapısına gidip geldiğinde, muhakkak ki, Allâhü Teâlâ hazretleri o kişiye her adımına bir senelik sevabını yazar…

Allâhü Teâlâ hazretleri, o kişiye her adımına karşılık, cennette bir şehir yaratır.
İlim talebesi, yeryüzünde yürür; yeryüzü (dünya) onun için tevbe ve istiğfarda bulunur.
İlim talebesi, akşamlar ve sabahlar, günahları kendisi için bağışlanır.

Ve bütün melekler, ‘onların (ilim talebelerinin) cehennem azabından azat olunduklarına’ şahadet ederler…”

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
acar 16:21 04.10.17
Eysan 16:26 04.10.17